Premiér vlády ČR Bohuslav Sobotka navštívil Českou Lípu

Verze pro tisk |

Na pravidelné návštěvě regionů 3. června navštívil předseda vlády Bohuslav Sobotka také Českou Lípu. Tématem společného jednání byl obchvat města na silnici I/9, změny zákonů, investice, finanční podpora sportu jak ze strany státu tak i města, dotační programy vůbec, potřeba technicky zaměřených absolventů, péče o seniory a platy v sociálních službách.

Pan premiér byl v našem městě již před dvěma lety. Už tehdy jsme jednali o obchvatu České Lípy. Rádi bychom, aby tento problém byl již vyřešen a město si oddychlo od intenzivní dopravy, hluku a špíny, které obyvatelům léta vadí. Peníze na stavbu obchvatu jsou, nyní probíhá nové zpracování dopadu části stavby na životní prostředí. V roce 2018 se počítá s vydáním územního rozhodnutí a výkupem pozemků. O dva roky později k realizaci silničního obchvatu,“ uvádí starostka Romana Žatecká.

Další otázkou pracovního jednání se stal Kounicův dům, nepřehlédnutelná chátrající stavba v centru města. V tomto případě má město jako samospráva omezené možnosti. Stavební úřad z pozice státu se snaží přimět majitele k jeho povinnostem, ten ale nekoná. Proto už stavební úřad dal majiteli finanční sankci, kterou může opakovat. Město doufá v pomoc státu, který by měl změnit zákon o památkové péči, ale i stavební zákon a neměl by problémy přesouvat na obecní rozpočty. Premiér vlády informoval, že ministerstvo pro místní rozvoj chystá pro města dotační program, který by měl tuto problematiku vyřešit.

Tématem pracovního jednání se dále stala podpora sportu. Město vynakládá vysoké částky na rozvoj sportovní základny, na sportoviště, na dotační programy, školní hřiště, areál v Dubici atd. Příspěvková organizace Sport by ráda využila dotační program MŠMT, ale je tu několik překážek, které by právě vláda mohla změnit. Vedení města premiérovi představilo i lokaci plánovaného venkovního bazénu, jehož stavba bude v letošním roce zahájena.

Exkurze ve firmě Fehrer Bohemia, s.r.o. během dne otevřených dveří k 25. výročí založení firmy znovu ukázala nutnost technicky zdatných absolventů škol, po kterých české firmy dlouhodobě volají. Premiér ocenil iniciativu města v zorganizování projektu „Šikovné ruce aneb Řemesel se nebojíme“ a poukázal na nutnost vytvářet podmínky pro technicky nadané žáky nejen na středních, ale už na základních školách. Demografické prognózy v tomto směru jsou příznivé, ale důležité je žákům nabídnout atraktivní možnosti a dobře vybavené školy.

Během návštěvy Penzionu s pečovatelskou službou se projednala i otázka důležitosti péče o seniory a problematika zcela neadekvátních platů v sociální oblasti. Premiér vlády informoval o valorizaci penzí, která proběhne od ledna příštího roku. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová hovořila o konkrétních sumách peněz, které dostanou ve svých platech pracovníci v sociálních službách od 1. července letošního roku. Představitelé města v diskuzi se seniory připomněli, že už příští rok začne plánovaná rekonstrukce penzionu v hodnotě 40 mil. Kč.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru