13/2020

Verze pro tisk |

Minulý týden jsem psal, že mám prozatím po karanténě. Bylo to zvláštní: takřka po měsíci si nasadit roušku a vyrazit ven.

Když jsem odlétal do Jordánska, zdál se svět normálním. Z Jordánska jsme se vrátili v noci a pak 14 dní vylezli před dveře tak maximálně proto, abychom si vyzvedli tašku s nákupem anebo převzali dezinfekci, kterou mi sháněli kluci s chemárny pro obecní úřad a školu v Oknech.

Styk s jinými občany jsem tento týden musel podstoupit především proto, abych vyřešil pojistnou událost na svém autě. Dozvěděl jsem se tak aspoň, jak se celý incident stal. A částečně se o něj podělím, abych ukázal, jak odporní jedinci mezi námi žijí.

Podle policie se incident odehrál tak, že dva jedinci z menšiny, o jejíž vlastnostech se z důvodu korektnosti nesmí mluvit, se v opilosti jali mlátit do mého auto. Podle všeho si ho vybrali náhodou. Stálo běžně v řadě, nevyniká ani barvou, ani značkou. Náhodný občan je napomenul a dostal nakládačku. Naštěstí zasáhla městská i státní policie, takže mám výhodu aspoň v tom, že pachatelé jsou známi. Jejich jména jsem zahlédl v protokolu. Bydlí na Střelnici. Celková škoda podle likvidátora: 43 911.71 Kč. Jsem sice pojištěný, ale už týden bez auta a nevyhnu se zaplacení spoluúčasti. A také nevím, o kolik přijdu bonusů, protože jsem stále ještě neměl nikdy nehodu.

Lidé se různě zapojují do pomoci těm, které krize postihla. Přestože by si mohli doma vařit, objednávají si obědy ze zavřených restaurací. Přestože by si mohli koupit no name pivo za devět korun, objednávají si Kocoura přímo z pivovaru za trojnásobek. Přestože by si mohli stáhnout film z ulozto, kupují si virtuální vstupenky do kina. Já v neděli po 31 letech vyrazil závodit v běhu.

Vždy, když jsem syna doprovázel na běžecké závody, jsem běžcům záviděl. Přestože jsem v mládí dělal atletiku, nikdy jsem nenašel odvahu se na nějaký závod přihlásit. Moje životospráva ani fyzička už nejsou nejlepší a nechtěl jsem dobíhat poslední. Když se ale objevila možnost zúčastnit se virtuálního PVZP RunTour, neváhal jsem. Místo dvou stovek jsme za dva lidi zaplatili 1200 Kč a v neděli vyběhli. Bohužel do kopce, ale na to se nelze vymlouvat. Náš čas byl děsivý. Více než dvakrát horší, než býval někdy v šesté třídě. Přesto jsme ho do virtuální výsledkové listiny zadali a děsili se, jak budeme na úplném chvostu.

Naštěstí to byl takový dvojboj – odběhnout a zapsat čas ve správném formátu. Desítky lidí totiž čas zapsaly například takto 04:25:00. Místo minut zadaly hodiny. Díky tomu jsem obsadil krásné 788. místo z více než tisíce běžců. Už se těším na další závod. Najdu si rovinku (možná raději zkopec), nebudu se šetřit (vždy jsem míval skvělé finiše) atd.  

Ale jinak dodržuji bezpečnostní pokyny. Na procházky chodím spíše sám než s někým. Dovolil jsem si odlovit jednu kešku.

Moc mě baví můj projekt videí z prvouky a přírodovědy pro děti. Zase sem přidám aspoň jeden odkaz. Vyzval jsem prcky, ať mi posílají přírodu tak, jak ji vidí. Ale také staré letopočty, své pokusy atp. Moc se nedržíme ŠVP. On to v těchto předmětech v současnosti nikdo moc nechce. Takže děti v Oknech a okolí (oni píšou už i z Pardubicka a dalších regionů) v lese poznají majku (donedávna jsem si myslel, že je poměrně vzácná, ale už mám sedm jejích fotek), na řece morčáka, v záhonu larvu světlušky, u rybníka podbílek. Je to práce, ale zároveň čirá radost.

Jedovatá majka fialová od Lukáše z pětky

Parazitická rostlina podbílek šupinatý

Nabízím nejsledovanější video minulého týdne s hororovým bonusem.

S dětmi jsme také na dálku natočili video, jak se jim doma učí. Reagovali jsme tak na fakt, že se novináři ptají rodičů a učitelů, ale názory dětí je prakticky nezajímají.

Ještě jednu věc jsem si zkoušel: sbírat březovou šťávu. Jak jsem se k tomu dostal, je popsáno v 11. díle, a budu o tom ještě mluvit někdy v průběhu příštího týdne. 

Samozřejmě nedělám jen to. Vymýšlím testy, každý den se snažím několika žákům zavolat. Zejména těm, co nemají připojení k internetu anebo nevykazují moc velkou činnost. Nebudeme si nalhávat, že všichni chtějí pracovat.

Držme se! My to dáme. Těch slušných a zodpovědných je ve společnosti většina.

Nahoru