21/2019

Verze pro tisk |

Za zvuků výběru na Spotify s názvem Všudybud 2019 se pouštím do dalšího deníku. (Tím nápadně naznačuji, že nejlepší akce roku je už za týden). Zrovna beru na milost Puding Pani Elvisovej.

 

V úterý jsem jel do Nového Boru na třetí uvedení filmu Rudy Živce a Luďka Svobody s názvem Severní vítr. Dokument mě vrátil do doby, kdy jsem do Lípy přijel poprvé. Začal jsem sem za svou budoucí manželkou jezdit během Sametové revoluce, ještě jsem nosil trikolóru na maskáčové bundě a vlasy po lopatky. Kapelu SI jsem zaznamenal na nějakém letáčku v parku. Zdejší sídliště pro mě byla šok. Chtěl jsem překvapit, tak jsem se poprvé nenahlásil. Vystoupil jsem na nádraží a viděl ten les paneláků. Já kluk z vesnice…

A tohle se filmu povedlo, vyvolat nostalgii. Byly šedesátky, byly osmdesátky … a teď konečně film o devadesátkách. O městě zkurveným uranem, betonovou výstavbou a sestěhováváním lidí z celého Československa. Film nemůžu doporučit leda jako školní preventista. Drogy, sex a rock n roll … a ne každý přežil.

Z filmu jsem měl trochu strach. Že třeba budu muset lhát, jak je skvělý. Ruda je kámoš a tak trochu i můj donátor. Ale já se bavil, občas se i upřímně řehtal. Bylo mi líto, že už je konec. Z mého pohledu jako diváka byl největší slabinou zvuk. Občas moc nahlas, občas podivné šumy. Dá se to pochopit, jde o sestřih filmů různé kvality, různého původu, z různé doby.

 

Před filmem jsem se zúčastnil demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. V Novém Boru byla už šestá. Tentokrát přišlo asi 250 lidí. O něco později se konalo v Lípě první setkání a podle organizátorů bylo účastníků asi 150. Co k tomu říct? Velké části národa je vcelku u zadku, kdo tady vládne. Voleb se neúčastní, jejich občanská angažovanost končí u nadávání na všechno. Asi třetina voličů volí toho, kdo naslibuje přílet pečených holubů, koblih apod. Tito občané to tam po desetiletí házeli ČSSD, teď to hází ANO. A já to respektuju. Nerad. Jen mi nepřijde normální, když jednomu člověku patří velká část průmyslu, zemědělství, taky nejčtenější deníky v zemi a navíc i politická moc. Nehledě na to, že je to StBák, komunista, lhář, manipulátor, neumí česky, podporuje dalšího komunistu na hradě atd. Za sebe budu daleko spokojenější, až Babiš zmizí minimálně z politické scény.

Na začátku jsem napsal, že za nejlepší akci roku v Lípě považuji Všudybud. Někdo možná Městské slavnosti. Pro zajímavost: minulou sobotu jsem se zúčastnil Řemeslných trhů v Turnově. Konají se v zahradách za muzeem. Žádné kolotoče, žádné krámky se stříkajícími samopaly apod. Několik desítek stánků s keramikou, sýry, pletenými věcmi, regionálními pivy. Dvě scény. Na jedné programy pro děti, na druhé Mišík, Zrní, Jelen. Odhadem tři tisíce návštěvníků.  

V okolí Turnova jsem byl i na exkurzi. Hlavním cílem byl pivovar v Klášteře. Ne že by mě jejich pivo nějak oslovovalo, ale miluji tu atmosféru u tanků uložených osmnáct metrů pod povrchem. Začali jsme ve společnosti Granát, která je výhradním těžařem a zpracovatelem českých granátů. Kolegům i turistickým skupinám můžu doporučit jejich návštěvnické centrum v Turnově na náměstí. Skoro hodinová ukázka broušení a zasazování granátů do šperků, možnost si granáty vyhrabat z hromádky štěrku apod. A to vše zadarmo. Třetím cílem byla hrobka Albrechta z Valdštejna u zámku v Mnichově Hradišti.

Další dva víkendy budu mít problém deník připravit, takže vyjdou v netradiční dny. Všudybud, školní výlet, sjíždění jedné polské řeky. Bude o čem psát.

Nahoru