43/2020

Verze pro tisk |

„Piješ kafe,“ zeptal se mě Kuba Mencl, mimo jiné zastupitel města, ale hlavně můj přítel, během uplynulého týdne.

„Jen ráno. Proč?“ odpověděl jsem.

„To zjistíš,“ odepsal. A mně to došlo až v sobotu.

Kafe dělá přátele. Tak se jmenuje jeho aktivita. Na svém facebooku ji popsal takto: "Proč? Protože můžeme padesátikorunou pomáhat. Káva pro Tebe je už zaplacená a stačí se stavit v kavárně a waflárně pala_waff v ulici Prokopa Holého. Jediným „háčkem“ je, že Ty koupíš zase kafe někomu dalšímu a napíšeš mu to tu takhle na Facebook.

Snažím se „řetězovým“ způsobem (známým také jako „zavěšený kafe“) rozhýbat spotřebu kávy a podpořit tak malé drobné v téhle zvláštní době. Nesmíme je nechat zkrachovat, jinak nebudeme mít kam chodit, až krize pomine. Konečně řetězová zpráva, co dává smysl."

Jinými slovy zaplatil v uvedeném případě Štěpánovi Slanému kávu, ten si ji zřejmě vyzvedl v kavárně a waflárně pala_waff v ulici Prokopa Holého a pak pravděpodobně pozval někoho jiného.

A mně se ta iniciativa moc líbí. Takže chcete ode mě kávu a pak pokračovat v řetězu? Nabízím prvnímu, kdo mi napíše pod deník příspěvek, že ho takto na dálku pozvu. Napište jen vaše křestní jméno, případně nějaký vzkaz a já vám někde v okolí svého bydliště kávu nechám připravit. 

Totálně lokálně

Další způsoby, jak podpořit českolipské podnikatele, najdete na facebookové stránce Totálně lokálně.

Stránku už sleduje přes tisíc lidí a postupně se k iniciativě zapojují drobní podnikatele z města. Třeba: B&S Barbershop, U Květu lipového, Knihomil - knihkupectví & kavárna, Drogerie Háněl, rybárna Triton, LÍPA bezobal a kavárna.

Můžeme drobnými nákupy někoho spasit? No jasně, že můžeme. Tyto podniky vždy přežívaly díky drobným nákupům.

17. listopad

Udělalo mi radost, z kolika lidmi jsem se sešel na státní svátek na náměstí, abychom položili svíčky k fotografii Václava Havla. Nešlo o Havla, ani Samet, šlo jen o možnost zase s někým normálně mluvit. Byť v rouškách a samozřejmě s rozestupy.

Zase ve škole

Po měsíci otupujících onlajnů a neustálého natáčení dalších a dalších videí o přírodě a pokusech jsem zase zamířil do školy. Hned jsem si střihl čtyři hodiny v prvních a druhých třídách. Tentokrát i ti nejmenší sedí v rouškách, které neustále přesouvají po obličeji, nadzvedávají je, aby se napili atd. A občas se ozvou, že mi něco nerozuměli. Jinak vypadají docela hladově, myslím po informacích, byť není sranda je zase dostat do standardního módu.

Víceúčelová rouška

Zajímalo by mě, jestli ještě existuje někdo, kdo se ve všech těch nařízeních vyzná. Já už třeba nevím, s kolika lidmi naráz se můžu setkat, jestli musím nosit roušku úplně všude. Nebaví mě nakupovat, protože mi místo košíku cpou vozík, který jsem si brával jen výjimečně.

Českolipský pantheon

Vymyslel jsem si nový seriál, o kterém jsem dumal v předchozích dvou denících, a dokud mám čas, střihl jsem si hned tři díly (první, druhý, třetí). Hned na úvod jsem se dostal k tak zajímavé osobnosti, že se od ní asi několik dílů neodtrhnu. Těší mě to, že mi píšete nějaké své nápady a postřehy a máte potřebu mé dobrodružství sdílet se mnou. Nechci historikům fušovat do práce, chci psát příběhy. A Lípa příběhy potřebuje. Je to další šance, jak se s naším městem identifikovat. 

Kapely

Přiznám se, že kapelu BanWorks jsem si poprvé pustil s trochou pesimismu. A teď ji tady točím na Spotify několikrát denně. Přímočaré kytary, zapamatovatelné texty, příjemný hlas Petra Sládka. Už se těším, na jejich živý koncert.

Na youtube mají několik klipů.

 

 

Novou desku chce vydat i novoborská legenda Optimik. Momentálně na ni sbírá peníze na platformě hithit.

Nahoru