9/2019

Verze pro tisk |

Myslel jsem, že nakouknu do nové vyhlášky o regulaci hazardu, ale nebyla v původně zveřejněných materiálech, tak budu muset počkat, až bude zápis ze středečního zasedání zastupitelů.

Můj názor je konzistentní – herny jsou městu prospěšné asi stejně jako varny perníku na Špičáku a dealeři drog na Severu.

Ba ne – z heren má město finanční prospěch. Chápu, že to zase není až tak malý balík, který město získává, ale za svou učitelskou praxi jsem viděl už tolik nešťastných, že jsem pro co největší omezení. 

Snažil jsem se najít nějaké informace o počtu automatů v České Lípě, ale příslušné stránky byly zrovna mimo provoz a na stránkách Ministerstva financí jsem objevil jen aktuální přehled sázkových her.

Jinde jsem ale objevil Mimoň mezi městy s největším počtem automatů na hlavu. Sousední město má 101 automatů, na tisíc obyvatel to dělá 15,6 automatu na tisíc obyvatel. Z blízkých měst Mimoni konkurují Šluknov a Hrádek nad Nisou.

Na to, jak jsem jinak svobodomyslný, si myslím, že by společnost měla tlačit i v jiných oblastech. Zažil jsem letos několik plesů, v Lípě i mimo, a přijde mi, že při nich nasávají čím dál mladší ročníky. Nebyli jsme svatí my, nebyly svaté moje děti, ale pokud si pamatuji, tak jsme se ten chlast snažili pít aspoň nenápadně. Teď je trend do sebe valit tvrdý alkohol pod tlakem. Jsou módní rumy, před tím byly módní whisky. My sedávali jako gympláci v zádní místnosti U Báby a vycumlali dvě desítky za večer. A celou dobu jsme se klepali, koho ředitelka vyslala na průzkum.

Nebo třeba jen stárnu a morousovatím.

Mrzí mě, že hned druhého zasedání komise pro komunikaci se nezúčastním, protože jsem v zahraničí, ale samozřejmě sleduji materiály, které mi přicházejí do pošty. Například zde můžete nalézt etický kodex pro oficiální facebookovou stránku města. Není tam nic nečekaného.

Jedním z témat druhého sezení komise má být i problém banování některých přispěvatelů. Momentálně je podle mých informací blokovaných třicet profilů. Nevím, kdo to je, ale předpokládám, že některé profily budou falešné. Nepřekvapilo by mě, kdyby se za falešnými profily skrývali i někteří politici či členové výborů a komisí. Přičemž tentokrát nemyslím svého kolegu Petra Jeníka. Až mi ho bylo líto, jak si naběhl pod minulým deníkem. On se vyjádřil, tak jak to cítí, jak vidí svět. Ale kdo se do něj pustil? Majitelé falešných profilů. Co k tomu dodat?

Já bych ty profily nechal klidně zablokované. Jen bych vyzval jejich majitele, ať napíší, že skutečně existují. Pokud by byli z masa a kostí, bez řečí bych je odbanoval. Do dalšího prohřešku.

Aha, a než jsem deník dopsal, vydalo město zprávu, jak je to s novou vyhláškou o hazardu. Nejzajímavější informací je, že České Lípě hrozí pokuta až do výše 900 tisíc korun, protože předchozí vyhláška z roku 2015 omezovala hazard na 48 budov, kde už byl uhnízděný. Ono 48 heren nestačí? Tak teď jsem proti hernám ještě víc, než před započetím psaní.  

Píši deník ve spěchu. Musím si sbalit, za pár hodin odlétám na ostrov, na němž asi moc Čechů nebylo. Mě tam čeká kamarádka, tři sta keší a bohužel dost divoké počasí. Jako úvodní jsem použil fotku z minulé neděle. Mohla by se třeba jmenovat: Jak pukaly ledy. Znáte tu knihu?

Nahoru

Komentáře

Re: 9/2019

Dobrý den
Jsem jedním z těch, kteří mají „anonymní profil“, jinak samozřejmě existuju.
Důvodů k tomu mám několik, ale hlavním z nich je asi obava o svoji práci, tedy zaměstnání, které mám rád. Bohužel ale nejsem ve věku a na pozici, kdy si můžu dovolit říkat "na hlas" co chci, i kdyby to byla tisíckrát pravda. Snažím se ale zase psát tak, abych nikoho přímo, nebo vědomě, neurazil.... Pár „banů“ jsem už taky dostal, i když jsem ani nepochopil za co, když jsem naopak chválil a zastal se pisatele, ale asi jen prostě za to, že sem hold anonym…

Jinak co se týče současných výběrek do pozic organizací města, asi by možná chtělo připomenout, že předchozí jednatel na CLIS se rovněž na pozici dosadil bez výběrového řízení (vypadalo to skoro, jako politická "trafika" ODS) a setrval zde bez povšimnutí cca 8 let? A práce za ním snad nebyla vidět ani žádná, chodil si tam asi jen pro "výplatu"? Změna tak byla žádoucí, a v případě pana Jeníka bude doufám pozitivní, i když vím, že na názory jiných moc nedá, což zase není moc dobře. Pokud ale výběrové řízení není na tuto pozici ze zákona třeba, tak je vše OK.

Sportareál, pokud si vybavuji, tak zrovna jméno tohoto posledního ředitele bylo také známo, snad ještě před volbami, protože preference byly jasné, a výběrko tak bylo jen na „oko“.
Co je za ním za práci ani moc nevím, jen vím že hodně lidí kvůli němu odešlo, a to jen z lidského hlediska, a manažersky se také jednalo o samá selhání.
Bohužel taková je ale politika, a osobně jsem změn ("čistek") čekal mnohem více a dříve….

Nahoru

Re: 9/2019

Jestli jsem dobře orientován, tak to k 12. 3. 2019 v České Lípě dělalo celkem cca 371 herní zařízení, z toho cca 362 povolených podle v současné době účinného zákona o hazardních hrách (přehled viz 1. odkaz) a 9 povolených podle předcházejícího a již neúčinného zákona o loteriích (přehled viz 2. odkaz, dobíhají stará povolení, proto se celkový stav v tomto typu přehledu neustále snižuje).

https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/hazardni-hry/prehledy-a-statistiky/prehledy-hazardnich-her-dle-zhh/2019/informativni-prehled-povolenych-hazardni-34633

https://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/hazardni-hry/prehledy-a-statistiky/prehledy-technickych-hernich-zarizeni-he/2019/informativni-prehled-povolenych-zarizeni-34634

Mimoň 82 + 2
Doksy 47 + 1
Nový Bor 0 + 0
Stráž pod Ralskem 0 + 0

Nahoru