Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Verze pro tisk |

Vít Vomáčka, dlouholetý starosta Kravař, kandiduje jako nezávislý kandidát s podporou ODS.

Náš rozhovor byl plný jízlivostí, ale nakonec jsme se shodli, že nepřešel do osobní roviny. Bude skutečně černým koněm letošních senátních voleb?

V jednom ze svých deníků jsem vás označil za černého koně voleb, ale přiznávám své přehlédnutí. Já si v daném okamžiku nedohledal, že kandidujete za ODS. Vy se tím nějak moc nechlubíte. Proč?

Nyní se zase přiznám já, vážený pane redaktore. Moc nerozumím vaší otázce, ale přesto na ni zkusím odpovědět: Kandiduji jako člověk s ujasněným názorem a někdo, kdo má za sebou jasně viditelnou práci. Kandiduji jako NEZÁVISLÝ KANDIDÁT (s podporou ODS). Ač jsem měl za posledních 30 let mnoho nabídek ke vstupu do různých stran a hnutí, nikdy jsem tak neučinil.

Byl jste někdy v nějaké straně nebo hnutí? Myslím zejména na začátek devadesátých let.

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď. Vždy jsem kandidoval jako nezávislý kandidát.

No dobře, ale nezávislý kandidát by se pokusil posbírat podpisy a nešel do toho s ODS. V čem spočívá ta vaše nezávislost? ODS za podporu nic nechce?

No, a já jsem se „nepokoušel posbírat podpisy“, jak správně uvádíte, a přijal jsem nabídku ODS kandidovat jako NEZÁVISLÝ kandidát (s podporou ODS). Nesbíral jsem stovky osobních údajů spoluobčanů, abych je pak odevzdal k „dalšímu zpracování“. Ani pane redaktore nejsem členem ODS. Témata jsem si mohl zvolit dle svého uvážení a mnohdy to nejsou vyloženě témata této strany – například „Hospic pro Českolipsko“. A věřte, že jsem nic nesliboval a ani nepodepisoval – jestli myslíte třeba slib věrnosti (to jen tak pro odlehčení). A mohu vás ubezpečit, že bych velmi rázně odmítl byť jen myšlenku „ty nám za to….“.

Můžete blíže rozebrat tu myšlenku hospicu pro Českolipsko?

Velmi rád. Mnoho politiků se chlubí tím, že znají problémy svých spoluobčanů. No, nevím, a nejsem si jist. Já již dlouhou dobu pociťuji, že se na Českolipsku jaksi pozapomnělo právě na toto zařízení. Velmi často se stavuji v hospicu v Litoměřicích a klobouk dolů před lidmi, kteří se starají o umírající. Kapacita tohoto hospicu je cca 30 lůžek. A jako senátor udělám vše proto, aby podobné zařízení bylo právě na Českolipsku. Chápu, že pro mnohé politiky je zajímavější se fotit s novorozeňatami, dětmi z jeslí, školek… A lidí na sklonku života, no to asi není cool. Ale tu péči a naši úctu si bezesporu zaslouží. A může-li být hospic v nepoměrně menších Litoměřicích, proč by nemohl být na Českolipsku?

Předpokládám, že vás v průběhu let oslovily i jiné subjekty. Třeba pro krajské volby apod. Můžete shrnout nějakou genezi, jak jste se závislostí na politických stranách bojoval. Až do okamžiku, kdy jste se ODS nechal lapit.

Tuto otázku odpovím od konce. Věřte, že jsem se „lapit“, jak uvádíte, nenechal. Jsem nezávislým kandidátem. A to byla jedna z mých podmínek, když jsem byl osloven, zda bych nekandidoval do Senátu Parlamentu ČR. A máte pravdu, v minulosti jsem byl několikrát osloven, zda bych nekandidoval za různé politické subjekty. Vždy tato jednání skončila velmi rychle, neboť ve všech nabízených kandidaturách v minulosti mi z druhé strany nebyla zaručena nezávislost.

Mně asi ODS jako strana nevadí, ale všechen ten českolipský marasmus posledních skoro dvaceti let jde za touto stranou. Hau, Stejskal, všechny ty malé i velké domů. Navíc mi vadí i tradiční kandidát, který se v roce 1989 podílel na Asanaci, nezákonně zatýkal disidenty a teď o tom mlčí. Vy s ODS nemáte morální problém?

Velmi zajímavě položená otázka. Pojďme zkusit být demokraté a zkusme respektovat demokratické principy. To znamená respektujme presumpci neviny. Víte, i na mě bylo podáno několik trestních oznámení – všechna skončila odložením. Proto i s nadsázkou mnohdy říkám, že starosta, na kterého nebylo podáno trestní oznámení, tak u mě není „plnohodnotný“ starosta. Až tito členové budou odsouzeni (budou-li), pak se mne optejte. A věřte, že vám odpovím ve smyslu rčení „padni komu padni“. A propos, na takto vámi položenou otázku mohu odpovědět otázkou: „Vy nemáte mnohdy morální problém vést s některými lidmi rozhovor?“ Ale pojďme dál, rozhovor je o mně.

To já odpovím poměrně jasně, že mám, ale na druhou stranu chci dát prostor všem názorům. Ten svůj klidně ventiluji v deníku.

Zdá se vám ODS v regionu očištěná?

Ano, předseda ODS v Libereckém kraji Ing. Dan Ramzer dělá vše proto, aby ODS byla očištěna a Dana si velmi vážím a respektuji jej jako slušného a schopného politika.

I já používám ve spojení s Kravaři ve svých denících výraz Vomáčkov. Kravaře, to jste vy. Pamatuji si, jak jste si dovolil luxus během komunálních voleb odjet na dovolenou a pak skončil o hlas druhý, zřejmě o svůj hlas. Cítíte se sám osobně jako největší osobností Kravař posledních desetiletí?

Vy novináři! Ano, máte pravdu, jednou jsem odjel na dovolenou v době konání voleb. Netušil jsem, že to bude téma do novin. Cítím se jako starosta obce se svými povinnostmi. Ale jako největší osobnost Kravař posledních desetiletí? Takto neuvažuji. Dělám svou práci tak, jak ji dělám, a podle nejlepšího vědomí a svědomí. To je otázka na někoho jiného.

Máte tip na někoho jiného, koho bychom mohli v Kravařích vyzdvihnout a já bych ho třeba zařadil do svého seriálu Štafeta?

Ano, je zde několik mladých spoluobčanů, které si za pár let dovedu představit na místě starosty obce Kravaře. Ale jména říkat nebudu, dejme jim prosím ještě čas, ale „našlápnuto“ mají skvěle.

A někdo mimo politiku? Určitě byste mi mohl dát tip i na někoho dalšího.

Zde vám tip dám velice rád, ale nejsem si jist, jestli bude zapadat do kontextu vašeho seznamu. Je to dáma, opravdová dáma, paní Miluše Novotná. Je to „emeritní ředitelka ZŠ Kravaře“ a velký profík a člověk na vysoké úrovni. Je mi ctí, že si v soukromí říkáme – ona mně „brácho“ a já jí „ségro“. Pedagog par excellence. Stejně tak člověk.

Kdo se o veřejné dění zajímá, tak vás zná, ale nebude problém přesvědčit lidi ve velkých městech jako jsou třeba Lípa nebo Bor, aby vás volili? Máte strategii?

Volby jsou volby. Víte, když jsem oznámil svou kandidaturu, překvapilo mne množství lidí, kteří mi vyjádřili svou podporu. A byli to lidé z celého senátního obvodu. Velmi mne to potěšilo a utvrdilo, že má smysl kandidovat. A má strategie? Myslím, že výsledky mé (ZO) jsou zcela konkrétní. Loni jsme otevřeli obchvat Kravař…třeba. V mé strategii určitě nebude slibování nesplnitelného. Stejně tak občany ušetřím toho, abych byl všude a u všeho. Jejich odpověď znám předem: „Asi se blíží volby, jindy ho tu nevidíme, ale před volbami se může přetrhnout“.

Máte poměrně viditelnou, nechtěl jsem použít slovo agresivní, kampaň. A to je názor nejen můj, ale i některých protikandidátů. Je to hlavně vaše iniciativa anebo vám s tím někdo pomáhá?

Tak nyní jste mne, pane redaktore, rozesmál! Mou pozitivní, nekonfliktní, lidskou kampaň, kdy jsem schopen si utahovat i sám ze sebe, by byl schopen někdo nazvat agresivní? To odmítám. Agresivní kampaň vypadá naprosto jinak. Iniciativa je to pouze a jen moje, a to je třeba ukázka toho, co znamená nezávislost, na kterou se neustále ptáte. ODS mi neříká, co bych měl, jak bych měl, je to navýsost mé právo a má nezávislost, jak si kampaň postavím. A na tyto věci jsem velmi citlivý, a kdyby mě chtěl v těchto záležitostech kdokoli jakkoli omezovat, tak bych se ozval.

Samozřejmě mě těší, že považujete školství za prioritu. Chtěl byste v tomto duchu něco v Senátu prosadit?

Vy jako zkušený pedagog smísený s novinářem víte, že konkrétní kroky jsou pro senátora velmi obtížné a složité. Ale utvrzuji vás, že komukoli, v případě zvolení, pomůžu dostat se ke kompetentním lidem a zásadní otázky otvírat a diskutovat i v Senátu. A jako starosta malé obce, kde máme jak mateřskou školu, tak základní devítiletou, budu vždy prosazovat, aby na školu v obcích bylo pohlíženo jako na centrum vzdělanosti a k tomu byly z centrálních institucí vytvářeny náležité podmínky.

Kdybyste si, byť jako nováček, mohl vybrat výbor, podvýbor či jinou senátní funkci, o co by šlo? Ve které oblasti byste se chtěl angažovat nejvíce?

Nepočítejme zajíce před honem. Ti se počítají po honu. Kdybych se stal senátorem, jednoznačně bych chtěl pracovat ve výboru, resp. podvýboru, který by měl v gesci samosprávné celky.

Řada politiků, zejména těch tzv. populistických, se stále nechává slyšet, že Senát je zbytečný. Obhájil podle Vás svou existenci?

Víte pane redaktore, ono je i jedno vyjádření, které zní, že demokracie je drahá. A do demokratického systému ČR Senát patří. Mám pocit, že v poslední době třeba v porovnání s Poslaneckou sněmovnou, Senát ukázal, že je to instituce, která se umí shodnout a nacházet řešení. A to, aby jej tak vnímala veřejnost, je jen a jen na senátorech a senátorkách. Dám takový malý příklad a porovnání: Když jsem otvíral obchvat Kravař v loňském roce, zdůraznil jsem, že téma obchvatu nikdy nebylo politikum. Všichni jsme táhli za jeden provaz s cílem „obchvat bude“. Nikdy se nikdo nefotil s politiky u pozemků, kde měl stát budoucí obchvat. Jaký to rozdíl, kdy u jiných obchvatů se primátoři, starostové… fotí s ministry, náměstky, předsedy vlád a na vlastním obchvatu ještě není ani „hrábnuto“.

Vím, že na podobnou otázku většinou kandidáti odpovídají vyhýbavě, ale já to stejně zkusím. Koho považujete za svého největšího konkurenta? A případně: koho byste ze současných kandidátů byl ochotný podpořit ve druhém kole, kdybyste v tom prvním neuspěl?

Máte pravdu. A ne že na vaši otázku odpovím vyhýbavě. Já na ni opravdu ani neodpovím. K druhé části vašeho dotazu. Myslím, že občané voliči jsou svéprávní a suverénní. A nečekají na to, kdo jim koho doporučí volit. Respektujme prosím naše občany a jejich moudrost.

Přiznám se, že na moudrost svých občanů už dlouho nespoléhám. Vidím, kdo mě reprezentuje z Hradu i Strakovky. Já osobně v moudrost voličů nevěřím. Vy skutečně ano anebo je to jen fráze?

Pane redaktore, já se zase přiznám, že vy mě mnohdy svými postoji překvapujete. Já jsem přesvědčený demokrat a opravdu v moudrost voličů věřím. Že to mnohdy dopadne jinak, než bychom si přáli, tak to je ta demokracie, kterou se všichni zaštiťujeme, ale jak je patrno, je problém v ní resp. s ní pro někoho žít. Za ta léta starostování v Kravařích vím, že po celé volební období je mnoho občanů, kteří nás kritizují, věci vidí jinak…ale pak v podvečer voleb s chladnou hlavou vyberou zastupitele podle svého uvážení a myslím, že spravedlivě a objektivně. Nepodceňujme prosím naše občany.

Už můj oblíbenec Kierkegaard tvrdil, že demokracie je jen totalitou většiny nad menšinou. To bychom mohli filozofovat dlouho. Já si třeba také o sobě myslím, že jsem přesvědčený demokrat, ale nevěřím tomu, že většina má vždy pravdu. Proto jsem odpůrce referend a třeba i přímé volby prezidenta, vnímám to jako narušení zastupitelské demokracie.

Demokracie je jen totalita většiny nad menšinami. OK, trochu ironie, takže naopak to, co se děje v Americe je ta „pravá“ demokracie? Nevěřím tomu, že většina má vždy pravdu. To se shodneme, i já tomu nevěřím. Ale to se bavíme o něčem jiném – o pravdě, a ano, tu mít většina nemusí.

Populismus je naprosté potírání zastupitelské demokracie a to je špatně. Ale s tím souvisí i to, kolik že máme opravdových politiků, resp. státníků? A abych já pouze neteoretizoval, vzpomeňme T. G. Masaryka a tzv. „hilsneriádu“.

Předpokládám, že jako dlouholetý starosta jste poznal všechny předchozí senátory. Jak se vám ve své funkci líbili? Obstáli? A můžete být klidně konkrétní, kandiduje proti vám jen jeden.

Víte, je mým nepsaným pravidlem, že se nevyjadřuji ke kolegům starostům a starostkám. Nebudu tak činit ani zpětně k senátorům. Každý občan, který čte a vidí, si udělá obrázek a ohodnotí tyto politiky sám. Co slibovali, co si dávali do svých „politických volebních vývěsních štítů“ a co splnili.

Co myslíte ve svém programu tím, že pozorujete omezování národnostních práv? Bylo myšleno národních? Byť na mě teda i slovo národní působí v posledních letech divně.

Myslím, že omezování svobod je patrné každý den na každém kroku. A je jedno, jestli na úrovni osobní, národní, národnostní, samosprávné a podobně. A vždy budu tím, pro kterého je svoboda nejen pojem, ale životní postoj a základní životní hodnota. Jeli pro mne jedna z nejvyšších hodnot lidského konání svoboda, tak to myslím u mě vypovídá o mnohém.

Pověstná je kravařská galerie lumpů. Povězte nám o ní něco. Jak vznikla, kolik má exponátů, jak funguje atd?

Ano, právě tzv. galerie kravařských lumpů je pojem, na kterém je vidět má snaha obhajovat občany, kteří chodí do práce, platí daně a chovají se spořádaně. Tito občané by měli mít pocit, že jsou vážení a že si jich společnost považuje. A měli by vědět, že si mají dát pozor před těmi, kteří se chovají v rozporu s nastavenými pravidly. Bohužel, zákony jsou nastavené jinak, jako třeba ochrana osobních údajů (GDPR) a lumpové požívají právní ochrany. To je přeci nenormální. A kompetentní politici k tomu mlčí. To mě štve a na tom bych chtěl pracovat, v případě, že budu zvolen.

Podle mě řada našich čtenářů vaši galerii lumpů nezná. Zkuste o ní říci něco konkrétního.

Zde se musím vyjádřit trochu zeširoka. Každá obec, která nemá své přestupkové oddělení, má uzavřenou tzv. Veřejnoprávní smlouvu s městem s tzv. rozšířenou působností. A dle této smlouvy pak přestupky té které obce řeší přestupkové oddělení toho města s rozšířenou působností. A my, menší obce, pak za řešení přestupků obci s rozšířenou působností za projednání přestupků platíme (v řádech tisíců korun a to z rozpočtu obce, tudíž z veřejných financí). No a já jsem přesvědčen, že občané mají právo vědět, za co obec utrácí „jejich“ finanční prostředky. A to jsou roky, kdy menší obce ze svého platí desetitisíce za projednání drobných krádeží, vandalismu, sousedských sporů atd. A nevidím důvod, proč by obec nemohla mít svou „galerii“, kde by se ti slušní, kteří řádně platí daně, poplatky a podobně, nemohli dozvědět, že např. za pana X.Y. obec z jejich peněz platila 8 000 Kč, protože pan X.Y. se popral v restauraci, sousedovi ukradl kabel a podobně. Jsem přesvědčen a vím, že by se jednalo i o prevenci páchání přestupků. „Stát“ to ale vidí jinak a my tyto informace nesmíme zveřejňovat. To mi přijde absolutně „ujeté“ a neslušné.

Já tady natírám populisty, ale vy jste v tomto duchu taky dobrý expert. Dostal jste se do pořadů k Jílkové i ke Krausovi. Jak k tomu došlo? Vím, že podobným věcem se musí pomáhat …

Jestli se nepletu, tak vy v současné době pracujete jako učitel školy v Oknech. A věřím, že chápete, že máte-li se čím pochlubit, tak k vaší práci patří i to, aby se o vaší škole vědělo (např. Českolipský deník 9. 4. 2020 „Žáci v Oknech dělají pokroky. Díky „vysílání“ pana učitele“).  Stejně tak je tomu u každého starosty. Má-li se čím pochlubit, je jeho povinností dát veřejnosti na vědomí, co se povedlo. A protože Kravaře mají mnoho věcí, kterými se lze chlubit, tak jsme pro média pravděpodobně zajímaví. Je to stejný princip, jako vy ve své Štafetě! Také podporujete medializaci schopných a zajímavých lidí a projektů.

A proto si na závěr dovoluji Vám, jako učiteli školy popřát, abyste byl často jako schopný učitel v médiích.

---

Legendární starosta obce Kravaře Vít Vomáčka řídí obec od roku 1991. Je rozvedený, má dvě dcery a tři vnučky (Gita, Edita a Josefína).

Vít Vomáčka je známý díky mnoha „kauzám“, které vyprovokoval ze své pozice (založení obecní dopravní společnosti BUS Kravaře s.r.o. v roce 1996, zveřejňování občanů, kteří v obci páchali trestnou činnost na obecních webových stránkách, zakoupení modelu Formule 1 do základní školy a mnoho dalších).

Je člověkem, který nade vše miluje a vyznává svobodu, basketbal a životopisy významných osobností.

A takto se prezentoval během návštěvy u Jana Krause.

Rozhovory s předchozími kandidáty:

 Libor Šmejda ,Petr Jeník., Jan Riedl

Nahoru

Komentáře

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Pane redaktore,
"ten českolipský marasmus posledních skoro dvaceti let jde za touto stranou. Hau, Stejskal, všechny ty malé i velké domů. Navíc mi vadí i tradiční kandidát, který se v roce 1989 podílel na Asanaci, nezákonně zatýkal disidenty a teď o tom mlčí."
Tohle tvrzení je dle mého zahranou i mimo volební kampaň. Nad panem ing. Hauem dlouho držela ochrannou ruku Mgr. H. Moudrá. Udání na pana Stejskala šetří policie a zatím žádné obvinění nevynesla.
V ODS je stále nepřekročitelným pravidlem mít negativní lustrační osvědčení. I- noviny osobně považuji za celkem solidní regionální portál a proto takovéto převzaté informace "při odpoledním čaji" by neměl šířit dále.
Citace "Akce Asanace byl krycí název pro operaci StB z přelomu 70. a 80 let 20. století, pomocí které chtěl komunistický režim v Československu donutit nepohodlné lidi, zejména signatáře Charty 77, k odchodu z Československa."
Pane redaktore, měl by jste více zkoumat mentální úroveň takových to zdrojů a jejich historii.

Nahoru

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Není tedy pravda, že váš každoroční kandidát byl v 80. letech náčelníkem OO VB Česká Lípa a byl obviněn z trestného činu omezení osobní svobody podle paragrafu 231, protože zajistil režimu nepohodlného člověka? (Podle jeho výpovědi, kterou mám k dispozici, byly rozkazy skartovány a čin promlčen, tudíž má negativní lustrační osvědčení.) Ale máte pravdu, krycí název Asanace nesla jiná akce, aspoň v celostátním kontextu. Pro česklipskou "akci" byla v roce 1988 jiná šifra.
Jakou hodnotu má vaše sdělení o držení ochranné ruky starostky Moudré nad Ing.Hau?
Pane doktore, nevím, jaký odpolední čaj myslíte, ani o jaké mentální úrovni zdroje hovoříte.

Nahoru

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Pane magistře není to pravda. "Kandidát ODS" byl náčelníkem obvodního oddělení SNB "vyšetřovačky", a v šetření Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu vystupuje jako svědek, nikoli obžalovaný. Celá akce byla řízena II.správou SNB - tedy lidově estébáky. Přímo onoho disidenta na svobodě omezoval pplk. StB X.Y. ve své kanceláři, v pátek ho zamkl, v pondělí pustil. Uniformovaní příslušníci SNB byli podřízení a pokud se účastnili akcí II.správy, například kontrolou občanky, pak na přímý pokyn StB.
Jinak onen pplk StB, který zavíral na víkend onoho disidenta po listopadu podnikal, byl místní celebritou a po krachu podnikání se přesunul do Liberce a začal podnikat v jiném oboru. Kolik zakázek dostal od kraje by mohl říci do knihy o něm, hejtman Libereckého kraje v letech 2004-2008.
Zmíněný disident se dodnes živí prací a bude též obšťastněn EET. Taková dodatečná drobná pomsta StB za listopad.

Nahoru

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Hezké, chválím za správné psaní zkratky "StB". Jen doplňuji, že existoval Sbor národní bezpečnosti "SNB", který se dělil na složku Veřejná bezpečnost - "VB" a složku Státní bezpečnost - "StB". To jen terminologicky ....

Nahoru

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

O panu ing. Hauovi, že nesedí v bytovém družstvu účetnictví, jsem se dozvěděl nikoli na schůzi ODS, ale od pacientky. Pak byla kritika i na MZ od tehdy opoziční ČSSD. Až po volbách se věci dali do pohybu. V roce 2014 v ODS byl velký tlak na koalici bez ČSSD, těsně většinovou koalici včetně KSČM a Spolehnutí. Koalice s ČSSD ležela v žaludku mnoha lidem, nejen panu inženýrovi.
O kádrovém složení SNB v osmdesátých letech nemám přehled. Odmítám, že je tato informace podsunuta v době voleb, po 30 letech.
V podstatě se musíte spolehnout na sdělení z druhé ruky. Nebylo zvykem, alespoň u mne si, zakládat desky na jednotlivé lidi. Pro mne osobně je kriteriem kandidát a jeho preferenční hlasy od voličů.Doba, kdy stačilo si dát značku ODS, prohlásit se za pravičáka je ta tam.
Ze těch 28 let, co jsem v ODS, jsem slyšel hodně všelijakých obvinění, čím absurdnější, tím chytlavější.
Ale dostáváme se do osobní roviny, je to opravdu spíše na ten čaj, já raději pivo,

Nahoru

Re: Vít Vomáčka: Do demokratického systému ČR Senát patří

Hezký rozhovor, plný moralizování. Pamatuji jak na Okresním shromáždění v 90. letech jeden nejmenovaný starosta nejmenované českolipské obce prosazoval prodej Máchova jezera jistému zájemci. Nevěřícně jsme koukali.
Poté se udivené zastupitelstvo zase dozvědělo, že tento starosta si od okresu půjčil peníze na chod obce a nevrátil je.
S klidem předstoupil před zastupitele a oznámil, že je utratil za něco jiného. Pamatuji na rozběsněného místostarostu České Lípy, který po slovech starosty "tak mi za to umyjte hlavu" ohnivě řečnil o zpronevěře, defraudaci a pod.
No jestli se obnos vrátil si nepamatuji, ale asi ne.

Nahoru