19/2010

Verze pro tisk |

Jak dopadne kaple na Ladech? Kdo získal nejvíce ze sportovních grantů? Proč mi běhal mráz po zádech při matiné? Příští týden Český mír! Na východ i západ od Lípy.


Nejprve zase něco málo z dubnového zasedání zastupitelů. Zaujal mě bod 8 nazvaný Žádost o prodloužení termínu splnění podmínek z kupní smlouvy č. A 06-8498/2008 na prodej pozemků v k. ú. Lada.
V březnu roku 2008 uzavřelo město smlouvu s panem Markem Landou na pozemky v blízkosti kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Ladech. Marek Landa se ve smlouvě zavázal, že kapli opraví do dvou let od uzavření smlouvy. Pokud tak neučiní, měla ho čekat pokuta ve výši 101 170 Kč.
Výbor pro prodej nemovitostí, jemuž předseda Vladimír Jonáš, byl proti odpuštění pokuty a doporučil neprodlužovat termín splnění podmínek. Advokátem Marka Landy se stal místostarosta Tomáš Vlček. Upozornil, že bychom měli být rádi, že se o kapli rozhodl někdo postarat, vždyť dříve ji nikdo nechtěl ani za korunu.
K Tomáši Vlčkovi se samozřejmě připojil jeho spolustraník Ladislav Záruba. "Pan Landa se kapli věnuje, částka na rekonstrukci se již pohybuje v milionech korun. Za to by už bylo na nový rodinný domek. Vyskytly se určité stavební problémy, probíhala jednání s památkáři. Objem prací je dvojnásobný proti původnímu předpokladu." Ladislav Záruba rovněž upozornil, že Marek Landa pracuje s drogově závislými.
Starostka oponovala skutečností, že o zpoždění věděl, a tudíž mohl včas zažádat o prodloužení termínu. K problému se vyjádřilo ještě několik zastupitelů, aby se nakonec přijalo usnesení z části navržené Oldřichem Pancem v následujícím znění: Zastupitelstvo města Česká Lípa schvaluje prodloužení termínu splnění podmínek z kupní smlouvy č. A 06-8498/2008 ze dne 06. 03. 2008 dle žádosti p. Marka Landy a ukládá Bc. Haně Moudré, starostce města, uzavřít příslušný dodatek ke smlouvě.
Jen připomínám, že kaple Neposkvrněného početí Panny Marie je jedinou památkou na území dříve samostatné obce Lada (německy Jägersdorf) a pochází z roku 1738.
Nabízím ještě několik fotografií, které mi poskytl Tomáš Vlček.

 


Na zasedání jsem nevydržel do konce, tak ještě rychle nahlížím do zápisu, jestli mi něco zajímavého neuteklo.
V rámci sportovních grantů se nejprve hlasovalo o tom, jestli Jan Riedl není podjatý, když je členem atletického klubu. Závěr zastupitelů: není. Jaromír Štrumfa navrhl, aby se o Autoklubu Česká Lípa hlasovala zvlášť. Všechny ostatní příspěvky se schvalovaly v bloku. Nejvíce tak dostal Štěpán Motejzík na florbalový turnaj čtyřiceti týmů - čtyřicet tisíc korun.  
 O akcích Autoklubu v Sosnové se sice hlasovalo zvlášť, ale proti jeho akcím byl podle zápisu jen jeden člověk. Předpokládám, že Jaromír Štrumfa. Na šest akcí tak dostal dohromady šedesát tisíc korun.
 

Z mých akcí tohoto týdne bych zmínil úterní krajské kolo Středoškolské odborné činnosti, kterého jsem se zúčastnil jako porotce. Přestože je to jediná soutěž, ve které studenti dostávají peníze, je o ni stále menší zájem. Je to prostě moc práce a dnes se každý snaží jít tou nejlehčí cestou. Studenti, kteří mají buňky pro studium přírodovědných oborů, odcházejí na školy s nic neříkajícími humanitními obory, do krajských kol chemických olympiád se občas dokope tak málo lidí, že je problém obsadit stupně vítězů. Obor chemie v SOČce vůbec nebyl obsazen a v biologii jsme raději ani neudělili první místo. V medicíně se sice sešly čtyři práce, ale všechny byly založené na dotazníkovém průzkumu. Přestože práce má mít rozsah dvaceti až třiceti stran, čekalo mě vždy na úvod 20 až 40 stran teoretických úvodů.
Zlatý list dříve býval soutěží, ze které bylo problém se dostat z okresního kola do krajského. Včera bylo na kraji devět družstev. Dříve šlo o soutěž pionýrských oddílů, zatímco dnes je otevřená všem. Tedy i kroužkům z gymnázií, které v řadě krajů drtí staré oddíly, ať už pionýrů, skautů či Brontosaurů. I proto například Výři ze Stráže raději soutěží v Ústeckém kraji, kde je menší konkurence. Dostat se na národní kolo je totiž opravdu terno. Týden v nádherném prostředí některého národního parku či chráněné krajinné oblasti je pro učitele či děti zážitkem na celý život.

Právě Zlatého listu jsem se účastnil v sobotu a na i-novinách je o této akci samostatný článek. Stejně tak o Schillerfestu, kterého jsem se zúčastnil šťastnou náhodou. Seděl jsem v cukrárně u kafe, když mě oslovila místostarostka Osečné, jestli nechci párek. Slovo dalo slovo a já o půl hodiny později už stál s kamerou v lese. Není tady v i-novinách tajemstvím, že nejsem žádný odborník na vážnou hudbu, ale spoluprací například s Martinem Prokešem jsem se dopracoval k jakési vyšší vnímavosti. Kromě skutečnosti, že Osečná je městečkem, kde to opravdu žije, mě matiné dostalo dvakrát. Poprvé symbiózou přírodních zvuků, především zpěvu ptáků, s hudbou. Podruhé, když domácí soubor zpíval Ódu na radost a postupně se k němu přidávali Němci z partnerského města. To mi přeběhl mráz po zádech. I proto, že u stejného stromu stála německá sólistka.

Sobota na západ od Lípy, pátek na východ. Poslední všední odpoledne tohoto týdne jsem pobýval v Zubrnicích. Materiály tam natočené ještě využiji. Z celého začátku víkendu jsem nechal Flip udělat automaticky magic sestřih. Zde se na něj můžete podívat:

 

 

Výročí konce války si připomeňme aspoň fotografií starostky Hany Moudré a místostarosty Tomáše Vlčka z uctění památky 17 židovských obětí u příležitosti 65. výročí pochodu smrti z tábora Schwarzheide.


Co podniknout příští týden?
Do kin míří další dokumentární film, který by měl zvládnout i běžný občan. Jmenuje se Český mír a pojednává o americkém radaru. Vidět ho můžeme například v pondělí v kině Crystal. V úterý doporučuji třeba besedu s významným regionálním historikem Vladislavem Jindrou v čítarně Městské knihovny. Ve středu máme poradu, po ní bych uvažoval maximálně o Ženách v pokušení, které opakují v kině Crystal. Ale spíše to vidím na večeři v Sushi baru. Ve čtvrtek můžeme zamířit do Boru na divadelní představení Něžné dámy s Pavlem Novým v hlavní roli. V pátek pořádá Vlastivědné muzeum vernisáž výstavy obrazů a kreseb z díla Wilhelma Reichelta (1861–1934). V sobotu musíme na šKRPÁL, aby měla radost moje žena. Večer lze pro změnu udělat radost klukům od Všudybudu. V Progresu vystoupí hned čtyři kapely: Pupíček, B. B. Band, LOOK-OUT! a VEVÝVOJI! Jedná se o všudybuďáckou namlsávku.
 

Nahoru