Volební deník (15 - Českolipané na kandidátkách 21 - 26)

Verze pro tisk |

Dnes prostě nestíhám normální deník, tak se pojďme místo toho podívat na poslední dávku "našich" kandidátů. Od Suverenity, přes Piráty a dělnické socialisty po ODS.

Číslo 21 si vylosovala strana, jejíž hlavní tváří je Jana Bobošíková. Suverenita imponuje především ženám. Vždyť i na kandidátce v Libereckém kraji jich je žen dvanáct. A naše regionální kandidátky zastupují povolání, které si tak trochu genderově spojujeme s něžným pohlavím. Devítku má květinářka z Doks Marcela Breychová, na dvanáctém postu je šička Zora Jašíčková z České Lípy a výčet uzavírá dámská krejčová Milena Petráková z Mimoně. Nikdo další na této kandidátce Českolipsko nereprezentuje. Jedničkou kandidátky je dětská lékařka Zuzana Chytrá z Liberce. Název kandidujícího subjektu je Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu. Na kandidátce pak je několik členů politické strany SDŽ - Strany důstojného života. 

Miroslav Sládek není jediným předsedou strany, který kandiduje v našem malém kraji. Lídr České pirátské strany v Libereckém kraji Ivan Bartoš je zároveň i současným hlavním představitelem českých Pirátů. Bohužel kandidátka není úplná a ani v ní nefiguruje nikdo z Českolipska. Sám Bartoš sice pochází z Jablonce, ale bydlí v Praze, stejně jako dvojka kandidátky Ivan Mikoláš. Typickým povoláním členů ČPS je IT specialista.

Kandidátku na Liberecku postavila i Dělnická strana sociální spravedlnosti, nástupnice nacionalistické Dělnické strany. Může nás těšit, že na zcela zaplněném seznamu nefiguruje ani jeden kandidát z Českolipska. Jedničkou je Jindřich Nestler z Harrachova. Ten byl do roku 2002 členem Sládkových republikánů, později přesídlil k Vandasovým "sociálním dělníkům".
Něco málo z jeho názorů (z diskuse v Českém rozhlasu). Dotaz: Jak budete řešit problematiku méně rozvinutých oblastí Libereckého kraje (kde je vysoká nezaměstnanost)? "Co se týče nezaměstnanosti, tak všichni dobře víme, potkáváme se s tím každý den, kdy máme tady diskriminaci, a to nemluvím pouze o diskriminaci rasový, ale to je tzv. bílá diskriminace, kdy se mladá holka nevezme do práce, protože je moc mladá a potencionální matka. Jsou ženy, který jsou starší. Ty taky nedostanou práci, protože už nejsou perspektivní pro tu danou firmu. Jsou samozřejmě ženy s dětmi doma, který po mateřský už chtějí pracovat ve firmě, ve který pracovaly před tím, tak ta třeba už zkrachovala. Takže řeší tuhlenstu otázku, kam do práce. Další problém, že dneska vlastně ani už ten dospělej chlap nedostane práci, jo, protože už je třeba starej, ačkoliv mu je třeba pětačtyřicet, padesát let. Dále pak víme, že mnoho pracovních míst tady zabírají cizinci, a to hlavně z východu."

Číslo 25 má Strana svobodných občanů. Jejich kandidátka obsahuje pouze pět jmen a až to páté patří někomu z našeho okresu - Vladanovi Haškovi z Dubé. Jinak moc nekomunikují. Ani nevypadají na to, že by do parlamentu chtěli. Jejich stránky jsou plné hesel, co všechno udělají jinak (například zruší desítky nepotřebných úřadů), ale o kandidátech se nedozvíme prakticky nic.

A to nejlepší na konec, řekl by příznivec ODS. Číslo dvacet šest má v těchto volbách Občanská demokratická strana. Nuž, byli jsme zvyklí vídat kandidáty z Českolipska i samotné České Lípy na vyšších postech. ODS se sice snaží, aby byly všechny okresy zastoupeny stejně, ale čtvrté místo místostarosty Cvikova Jaroslava Švehly je takřka jistým černým Petrem. Starosta Doks Zdeněk Krenický má sedmičku a nejvýše postaveným Českolipanem je bývalý městský strážník a současný šéf komise prevence kriminality Zdeněk Richter. Za okres je ještě čtrnáctkou místostarosta Jablonného Petr Sadílek. Na nejvyšších místech kandidátky jsou poslanci Zdeněk Mach a Tomáš Hasil.  

Nahoru