Volební deník (23 - Stav sčítání v 16 hodin)

Verze pro tisk |

A nyní se podívejme do dvou největších měst okresu - do České Lípy a Nového Boru. Už s ohledem na to, že parlamentní volby budou na podzim následovat volby komunální.


V samotné České Lípě vede s poměrně velkým náskokem ČSSD. Po sečtení výsledků v 68,09 procentech okrsků se ukazuje, že sliby zatím přesvědčily 2 239 voličů (23,71 %). ODS, která v Lípě dlouhodobě vládne radnici, získala 1521 voličů (16,10 %). Ukazuje se, že část pravicově smýšlejících občanů se přesunula k TOP 09 (15,22 procenta hlasů) či k Petrovi Skokanovi (1 389 voličů - 14,71 %). KSČM si udržuje stabilní voličskou základnu (letos 12,03 %).
Zcela propadává Strana zelených, která je rovněž stranou radniční - má jen 2,42 % hlasů. Před ní je Suverenita Jany Bobošíkové i Strana Práv Občanů Miloše Zemana (obě přes čtyři procenta).
V Novém Boru je situace obdobná, jen ČSSD nemá před ODS takový náskok. ČSSD - 21,92 %, ODS - 20,69 %. TOP 09 i Věci veřejné jsou před komunisty. Určitě více si slibovali v Boru Zemanovci, ale ani zde se nedostali přes pět procent. Zajímavé je podívat se na preferenční hlasy - zatímco Miroslav Coufal má 73 preferenčních hlasů, kontroverzně vnímaný odpůrce památníku Pavel Danys má kroužků jen sedmnáct. I to je ale třetí nejlepší výsledek z kandidátky.
A ještě celkové výsledky v kraji po sečtení 63,71 procenta hlasů: vede ODS s náskokem necelého procenta před ČSSD, třetí je TOP 09, čtvrté Věci veřejné a pátí jsou komunisté. I posledně jmenovaným by takřka jedenáct procent hlasů v tuto chvíli zajišťovalo poslanecký mandát.

Nahoru