Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Žebříček 105 – Co jsem poslouchal ve dvaceti letech

Minule se poměrně chytil Žebříček s tématem hudby, kterou jsem poslouchal ve dvanácti letech (zde), tak jsem zalistoval opět deníky a zjišťoval, kam jsem se hudebně posunul ve dvaceti. Byl rok po Sametové revoluci a mě to skončilo následovně.

1.       Garáž – Muchomůrky bílé

Nebudu zastírat – o undergroundu jsem na našem maloměstě neměl ani páru. Když jsem ale přišel na kolej, Garáž jela v baru každý večer. Snad se ani nic jiného neposlouchalo. Poslouchali jsme ji z kazeťáku, popíjeli a tancovali. Dobré čtyři měsíce před revolucí. Navíc můj spolubydlící hrál v kapele, co dělala párkrát předskokana Psím vojákům, takže spoustu informací jsem měl z první ruky.

 

2.       Marta Kubišová – Modlitba pro Martu

Tu jsem objevil už coby gymnazista. Máma ji přede mnou sice schovávala, abych náhodou ve škole něco neplácl (v plácání jsem byl vždycky mistr a moc jsem nebral na vědomí, že o některých věcech se ve škole nemluví.) Mě ta píseň dojímala a určitě jsem ji mnohokrát obrečel. A byl to pak zážitek, slyšet ji naživo na Václaváku během revoluce.

 

3.       Vladimír Merta – Praha magická

Mertu jsem poprvé viděl a slyšel ve Vinohradském divadle, když jako polozakázaný dělal hudbu k představení Krysaře. Hned po revoluci mu vyšly dvě LP a to druhé s Prahou magickou bylo prvním dárkem, který jsem dostal od své budoucí ženy k Vánocům.

 

4.       Arakain – Proč

Na vejšku jsem nastupoval coby metalista. Nosil jsem i dlouhé vlasy, kvůli kterým jsem měl občas problémy. Ale nijak skalní jsem nebyl, spíše jsem měl kamaráda, který to poslouchal taky a mně se atmosféra koncertů Citrónu, Vitacitu či Arakainu líbila. Arakain a Brichta ode mě v těch letech dostávali hlasy do Zlatého slavíka. To jsem ještě nevěděl, jak bude Brichta za dvacet let mimo. SP desku, kde na jedné straně bylo Proč a na druhé Amadeus, jsem si koupil během přijímaček v Ústí.

 

5.       Výběr – Sbal si to svý ráno

Pro mě legenda, která mě provázela už od konce osmdesátých let. Ještě před revolucí jsem si stihl koupit dvě jejich alba, které po zákazu mohla skupina vydat. A samozřejmě Kocáb byl také symbolem revoluce.

 

Stejná otázka jako minule: Které skladby jste si přehráli?

 

Miniaplikace