Judita Brožová: O pohádky je zájem

Verze pro tisk |

Již po páté během šesti let přichází novoborský soubor Nopoď s představením pro mladého, ba dokonce malého diváka (Až opadá listí z dubu, Sněhurka a sedm trpaslíků, Krkonošské pohádky po 20 letech, Záhada hlavolamu). Na konci března bude mít v novoborském divadle premiéru veselá pohádka pro malé i ty odrostlejší Čáry báby Cotkytle aneb Tři zlaté zuby děda Vševěda z pera současného českého dramatika Zdeňka Kozáka, kterou diváci mohou znát i z televizní inscenace. Nejen na novou hru jsme se ptali principálky a režisérky souboru Judity Brožové.

V posledních třech inscenacích se soubor zaměřuje na dětského diváka (Krkonošské pohádky, Záhada hlavolamu a současná hra). Proč tomu tak je?

Je to tak trochu záměr. Divadlo se musí pro někoho hrát a bohužel o hry pro dospělé diváky není až tak velký zájem jako o pohádky. Například Krkonošské pohádky jsme zahráli dvacetkrát, zatímco tragikomedii pro dospělé Přežívat nebo žít jenom šestkrát.

Co vás vedlo k tomu přivést na svět právě tuto pohádku?

Především se jedná o hotový text, se kterým se dá skvěle pracovat. No a taky tam je plno známých pohádkových bytostí a nezvyklých situací. A vzhledem k tomu, že se jedná o text komediální, chtěli bychom děti rozesmát přesvědčivými hereckými výkony při vykreslení jednotlivých, někdy až komediálně bizarních situací. K tomu by nám měly pomoci i rekvizity nebo třeba veselé kostýmy.

Hra je původně psaná i s texty písní. Budou i ve vaší pohádce písničky?

V naší hře písničky nebudou. Náš soubor není příliš muzikální, takže jsem po zkušenostech z Krkonošských pohádek předěly mezi jednotlivými obrazy řešila jinak.

Jaké máte s pohádkou plány po premiéře?

Rádi bychom ji zahráli na co nejvíce místech v širokém okolí. Určitě ji zahrajeme ve Cvikově, v Doksech, v Kytlicích, rádi bychom také ve Sloupu v Čechách a v České Lípě.

Máte v souboru boje při přerozdělování rolí? Nevadí hercům, že musejí hrát čarodějnici nebo plešatého dědka? (smích)

Vzhledem k vytíženosti některých členů souboru to byl spíš problém obsadit. V této hře hraje jedenáct postav. Naštěstí se to podařilo a představitelé jednotlivých rolí jsou typově ideální, jak ježibaby, tak i ten dobrák Dědek Vševěd. Nikomu z nich to nevadí, spíš naopak.

Z. Kozák: Čáry báby Cotkytle aneb Tři zlaté zuby děda Vševěda – Nopoď Nový Bor, 25. 3., 10:00, Městské divadlo Nový Bor, 80 Kč

alt
alt
alt
Nahoru