Kresby Jana Kapouna v Malé galerii Městské knihovny Doksy

Verze pro tisk |

Vernisáží 2. března v 16 hod. byla zahájena výstava kreseb dokského rodáka Jana Kapouna, který navštěvoval jako chlapec kurzy kreslení Pavla Formana ve Starých Splavech.

„Kresli, kresli, jak to vidíš svýma očima, kresli a maluj, dokud tě to baví,“ říkal v 60. letech minulého století svým žákům akademický malíř Pavel Forman. A jeden z jeho posluchačů, Jan Kapoun, si vzal tato slova k srdci a kreslil si pro radost, do šuplíku, ve volných chvílích, když se potřeboval později odreagovat od náročné práce.

Jan Kapoun je dokský rodák, proto pro své kresby stromů a krajiny hledal inspiraci především v Doksech a v blízkém okolí. Kreslení bylo jeho koníčkem už od dětských let, ale po ukončení základní školy se raději vyučil pekařskému řemeslu a až do vojny pracoval v místní řemeslné pekárně na náměstí v Doksech. Po studiích potravinářské technologie v Pardubicích nastoupil do průmyslové pekárny v České Lípě, po privatizaci známé jako Jizerské pekárny, s. r. o. Zde strávil v různých vedoucích funkcích většinu svého produktivního života a v roce 2003 odešel do důchodu. A tak nastal čas k oprášení zálib, na které dříve nezbývalo času. K malování se už nevrátil, neboť jeho koníčkem se stala zahrada. Proto obrazy, které vytvořil v mládí, poprvé vystavuje až letos v klubovně městské knihovny.

„Malování mne bavilo už od malička. V době, kdy jsem kreslil zde vystavené obrázky, jsem se seznámil s akademickým malířem Pavlem Formanem žijícím s rodinou ve Starých Splavech. Když jsem mu ukazoval své obrázky, s úsměvem mne povzbuzoval, abych maloval dál. A právě část obrázků kreslených tužkou, které viděl i Pavel Forman, si můžete na výstavě prohlédnout. Je to má skromná vzpomínka na akademického malíře Pavla Formana, který zde žil a v tomto nádherném kraji tvořil,“ objasňuje svůj vztah ke světoznámému malíři Jan Kapoun.

Výstava bude otevřena v městské knihovně od 3. do 31. března v půjčovní době knihovny a také v sobotu a v neděli od 13 do 17 hod. 

alt
Nahoru