Máchův ilustrátor ze Sosnové vystavuje v Doksech

Verze pro tisk |

Když se Jiří Matula před několika lety přestěhoval do Sosnové u České Lípy a poznával zjevná i tajemná zákoutí Máchova kraje, začal své dojmy z podmanivé krásy krajiny rybníků, lesů, hlubokých roklí a vrchů se zříceninami kdysi pyšných hradů přenášet do své tvorby.

Své práce několikrát na Českolipsku vystavoval - v Centru textilního tisku v České Lípě, v Novém Boru a ve Cvikově. Nyní se s tvorbou Jiřího Matuly můžete setkat i v Doksech.
„Naše výstava je však v jedné věci výjimečná. Grafika a ilustrace, které budou po celý listopad vystaveny v malé galerii městské knihovny, se úzce vztahují k Máchovu Máji. Příběh Máje je tak citlivě provázán krajinou kolem Máchova jezera,“ zdůrazňuje Renata Mauserová, ředitelka Městského kulturního střediska v Doksech.

„Obecně k mé práci a ilustraci mohu říci, že doprovodit autora textu je pro mě vždy vítanou příležitostí, která mě vtahuje do procesu spolupráce, v němž nejsem sám. To mi pomáhá a současně mě to povzbuzuje, ale také zavazuje. Svou prací hodlám autora textu vždy jen podpořit a v tom vidím díl zodpovědnosti. Pokud má být ilustrační tvorba přínosem, pak forma a obsah ilustrace musí být s textem v souznění, aby čtenáři a současně divákovi poskytla možnost úvahy i zamyšlení a podala jednotný dojem z celku. Pokud tomu tak je, pak jsem názoru, že ilustrace je zdařilá,“ objasňuje svůj postoj k ilustrování Jiří Matula.
V případě ilustrování Máchova Máje ještě přistoupila výtvarníkova pokora k autorovi a k jeho mimořádnému dílu, neboť Máj se svou slovní mnohovrstevnatou barevností k ilustraci přímo vybízí, ale zároveň ilustrátora nutí k hlubokému niternému pohledu na základní otázky lidského bytí.

Báseň Máj ilustrovaná Jiřím Matulou vychází také knižně právě u příležitosti této výstavy. Kniha bude slavnostně uvedena na knižní trh ve středu 26. listopadu v 17 hod. Knihu pokřtí v malé galerii dokské městské knihovny starostka Doks Ing. Eva Burešová. Pouze v tento den se bude kniha prodávat za sníženou cenu. Na závěr slavnostního setkání proběhne autogramiáda výtvarníka Jiřího Matuly.
„Některé grafiky Vám chci přiblížit také v jiném provedení. Chci Vám rovněž ukázat můj pohled na krajinu kolem nás a dále pak i tu grafiku, která do knihy není zařazena. Rozhodně nikoli proto, že mi někde zbyla, to ne! Mám jednoduše řadu vlastních výtvarných vyjádření, jež se do knihy nevešla,“ upřesňuje autor, který se mimo jiné řadu let věnoval práci v oblasti reklamy a úpravě časopisů vycházejících v pražském vydavatelství Naše vojsko. Rovněž tak vytvářel grafickou úpravu knih a reklamních tiskovin.
K vlastní grafické a malířské tvorbě se vrátil po roce 1990, uspořádal několik samostatných výstav a zúčastnil se společných výstavních akcí. Svou užitou grafiku prezentoval v řadě veletržních měst i v zámoří, např. v roce 1998 organizoval a graficky vybavil svými návrhy expozici československého leteckého průmyslu v Singapuru. I dnes se věnuje grafickému designu a ilustracím.

Máchův Máj s ilustracemi Jiřího Matuly bude pokřtěn 26. listopadu v Městské knihovně Doksy.

Výstava výtvarníka Jiřího Matuly potrvá v Městské knihovně Doksy od 1. do 22. prosince a bude otevřena v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 hod.
 

Nahoru