Les na Holém vrchu čekají změny

Verze pro tisk |

301 metrů vysoký Holý vrch a přilehlý les je oblíbeným cílem procházek Českolipanů. K úpatí kopce vede pozvolná cesta, na vrcholu se nacházejí zbytky zdí vyhlídkové restaurace, která v roce 1970 vyhořela. Bohužel i zdejšímu lesu se nevyhnul kůrovec, který napadl zdejší smrky a modříny. Společnost Městské lesy Česká Lípa tak musí všechny napadené stromy pokácet. Kromě toho se však chystá vybudovat na Holém vrchu nové informační tabule s lavičkami a obnovit a prodloužit zdejší cestu.

Stromy, které jsou určeny ke kácení, jsou už nyní barevně označeny. Společnost předpokládá, že kácet v oblasti bude v průběhu února a března. „V době kácení budou místa ohraničena páskou a označena cedulkami, nicméně i tak prosíme všechny občany, aby dbali v místě zvýšené bezpečnosti. Po vykácení všech napadených dřevin budeme řešit zabezpečení i těch stromů, které tam zůstanou. Přijdou totiž o určitou část ochrany ostatních vzrostlých stromů a my musíme mít jistotu, že nebudou ohrožovat občany nebo jejich majetek,“ vysvětlil jednatel společnosti Městské lesy Česká Lípa Petr Kreisinger a doplnil, že vykácená místa budou samozřejmě znovu zalesněna. 

Kromě kácení však na Holém vrchu čeká lesníky i hezčí práce. Ještě letos by chtěli ve zdejším lese instalovat nové informační tabule, rozmístit nové lavičky a obnovit stávající cestu od úpatí kopce až na jeho vrchol. Cestu zároveň ještě prodlouží, protože vybudují odbočku k nově instalované informační tabuli. Investice vyjde na zhruba 700 tisíc korun, financovat ji budou městské lesy z dotace z Programu rozvoje venkova, a to ve stoprocentní výši. 

„Věřím, že chystané změny přispějí k zatraktivnění lokality a že ti, kteří Holý vrch neznají, jej znovu objeví jako krásné místo pro vycházky. Navíc s jednatelem Městských lesů řešíme, jak do budoucna na Holý vrch přilákat ještě více návštěvníků,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru