Minirecenze: Černá vdova aneb druhý letní akční biják

Verze pro tisk |

Je to bezpochyby druhý akční hit letošního roku. Dlouhé čekání na mnohokrát odložený marvelovský blockbuster Black Widow se vyplatilo. A i když v mimoňském kině včera při premiéře nebylo mnoho lidiček, a to i možná kvůli bouřce, která shodila na chvíli i proud, bylo na co se dívat. Dvouhodinová akce proložená rodinným dramatem i odlehčenými hláškami, které alespoň v druhé části filmu posunuly atmosféru z poměrně syrově vážné podívané do stravitelnější komiksově dramatické zábavy, má svou vlastní poetiku. Narážek na Avengers je poměrně mnoho, ale hlavní hrdinka Nataša Romanovová si díky kvalitnímu scénáři celkem originálně prožívá svůj vlastní příběh, zasazený do mnoha zajímavých exteriérů. Maroko, Norsko, Budapešť, Kuba, ale především děsivě tajemná „Rudá komnata“ ukrytá kdesi v oblacích, kde unylý ruský generál Drejkov cvičí své ženské zabijáky alias černé vdovy.

Díky ženskému režijnímu vkladu má film i převážně ženský casting, ale na nějaké upravenější či pomalejší akci to opravdu znát není. Naopak. Málo známá australská režisérka Cate Shortland se s ničím nemaže a v první třetině válcuje vše dosud viděné, až se člověku nechce věřit, že si možná ruská tajná rozvědka i po konci studené války v 90. letech držela tajné agenty v USA. Zdráhal jsem se tomu uvěřit a ani onomu modelu brutální převýchovy „ztracených“ mladých dívek do role na dálku ovládaných zabijáků. Pravděpodobně je to pouze přehnaně vykonstruované, ale v tomhle povedeném avengerovském spin-offu velmi věrně podané. Scarlett Johanssonová v roli Nataši rozhodně exceluje, ale o chlup ji ještě překonává filmová sestra Jelena v podání mladičké anglické herečky Florence Pugh, která před dvěma roky zaujala rolí v novém remaku klasiky Malé ženy. Je tady dále ikonická postavička otce Alexeje, který si komicky hraje na protipól kapitána Ameriky, tzv. Red Guardiana, ale sám přitom dostane tvrdě na frak od hlavního zabijáka zvaného Taskmaster. Pod jeho maskou se však překvapivě ukrývá další ženská postava, zmanipulovaná dcera výše uvedeného generála, která k pravdě procitne až v explozivním závěru.

Je to opravdu hezky vymyšlené, kvalitně natočené, s bravurní epickou hudbou které dominuje sugestivní coververze od Nirvany "Smells like teen spirit". Nedivil bych se, kdyby se stejný štáb nesešel na pokračování. Zvláště, když se po závěrečných titulních objeví vyzývavý spoiler, aby Jelena pomstila Natašinu smrt. Pro fanoušky Avengers může být tenhle film možná někde hodně (anti)politický, nicméně pro milovníky našlapané akce je to po Rychle a zběsile 9 určitě další letní pecka!

Jak asi dopadne nový Bond?

alt
alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Minirecenze: Černá vdova aneb druhý letní akční biják

Nový Bond má smůlu s těmi odklady premiér...

Jinak k herečce Florence Pugh-ta zazářila ve filmu Lady Macbeth z r.2016-variací na povídku Nikolaje Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu. Povídka byla zpracována i jako opera-Šostakovičem v r.1932,a i když Šostakoviče za ni Džugašvilli kritizoval, zůstal skladatel naživu. Několikrát byl její námět zfilmován. Skvěle v r.1961 Andrzejem Wajdou pod názvem Lady Macbeth z Mcenského újezdu.
Přeji hezký den !

Nahoru

Re: Minirecenze: Černá vdova aneb druhý letní akční biják

Milá Lenko, děkuji za info k Florence, opravdu mne zaujala a film Lady Macbeth si dám hned na seznam nezkouknutých tipů! Taky moc přeji prima den! srdečně David

Nahoru