FK Arsenal ČL je přeborníkem krajského přeboru starších žáků

Verze pro tisk |

FK Arsenal Česká Lípa vyhrál první místo třikrát za poslední 4 roky a to je výborná známka pro českolipský mládežnický fotbal. Kluci odvedli obrovský kus práce a jsem si jistý, že 1. místo si zasloužil za celou sezónu právě Českolipský Arsenal. Když jsme před začátkem této sezóny řešili, kolik bude dětí v týmu, v jakém složení, nikdo z nás nemyslel, že na konci sezóny budeme slavit titul přeborníka kraje.

Docházka na tréninky byla po celý rok na takové úrovni, že jsem musel dělat nominace na zápas, což je snem každého trenéra. Osobně v mé trenérské kariéře to byl zatím nejlepší rok. Z této práce těží následně i dorostenecké týmy Arsenalu, které také pro klub udržely dorosteneckou divizi a už 3. sezónu budou působit v republikové soutěži. Cílem nás, žákovských trenérů, je co nejkvalitněji připravit hráče na velmi náročný přechod do dorostenecké kategorie, pokud se navíc podaří ještě získat přeborníka kraje, je to bonus navíc.

Cesta k prvenství byla hodně těžká, kdy jsme v podzimní části sezóny prohráli všechny tři důležité boje s týmy, které se každý rok přetahují o první místo v tabulce - Rapid Liberec, FK Turnov, FK Jablonec. Takže jsme se po podzimní části soutěže pohybovali na čtvrté příčce o jeden bod před třetím Libercem, tři body před druhým Jabloncem a o šest bodů před prvním Turnovem. Karty na jarní odvety byly rozdané a my jsme věděli, že na jaře budeme muset ještě přidat.

V zimní přípravě jsme odehráli spoustu těžkých přípravných utkaní i se soupeři z vyšších soutěží (Chomutov, Brandýs, Varnsdorf, Roudnice, Děčín), startovali jsme též na zimním turnaji FK Turnov. Absolvovali jsme týdenní zimní soustředění v Roudnici nad Labem. Již od prvních mistrovských zápasů bylo vidět, že klukům tato perná zimní příprava prospěla a sbírali jedno vítězství za druhým. Výrazně se zlepšil i herní projev, na kterém jsme celou zimu pracovali.

Hned druhý jarní zápas jsme doma přivítali soupeře z Mimoně a rozdílem třídy ho porazili 5:0, což byl první krok za vytouženým cílem. Další důležitý zápas byl v pátém kole, kdy jsme jeli na Rapid Liberec. To byl hlavní zlom sezóny. V tomto těžkém utkání jsme zvítězili rozdílem 3:4 gólem v poslední minutě utkání. Už tam se ukázalo, že tým má obrovskou vnitřní sílu. V předposledním zápase sezóny jsme jeli na horkou půdu do Jablonce, který má v této věkové kategorii dva týmy. Jeden hraje žákovskou divizi, navíc na 1. místě tabulky, druhý tým hraje s námi krajský přebor. Bohužel to vyšlo tak, že proti nám nastoupil tým, který hraje vyšší soutěž a výsledek hovoří za vše, protože kluci prohráli 8:0. Jen pro srovnání, tehdy ještě první tým naší tabulky Turnov, dostal od stejného týmu výprask 14:1. Ve stejný den se hrálo také utkání FK Turnov - Rapid Liberec, který nakonec vyhrál a díky tomu jsme si to mohli rozdat v posledním zápase sezóny s Turnovem na našem stadionu o první místo, jelikož jsme měli stejný počet bodů.

Jakmile hráči zjistili, že ještě můžou celou soutěž vyhrát, okamžitě mně začali sami psát, trenére musíme se pořádně připravit, musíme trénovat dvakrát denně a já nevím co ještě. Víme, že fotbalová sezóna je strašně dlouhá a tyhle poslední zápasy se už tak nějak dohrávají, každý se těší na prázdniny apod. Tady se ale ukázala ohromná síla našeho týmu, kdy se kluci v posledním tréninkovém týdnu před zápasem sezóny dokázali vymáčknout a celý týden odpracovali tak, aby byli připraveni na vrchol sezóny - finále soutěže FK Arsenal Česká Lípa - FK Turnov. Bylo na nich strašně vidět, jak moc chtějí zápas zvládnout.

Proto jsem oslovil místní fanklub CL Pivosi, který chodí podporovat naše A mužstvo. Poslal jsem všem rodičům zprávu, aby i oni přišli podpořit své děti a pomohli jim splnit si sen a vyhrát. Po celém roce práce to bylo tady, zápas jara a celé sezóny. Musím říci, že takovou atmosféru a počet diváků, kteří se přišli na tento zápas podívat, bylo něco neskutečného. Bylo vidět, že od první chvíle zápasu nás to hnalo za vítězstvím.

Tento zápas nám ukázal, proč vlastně trénujeme, věnujeme tomu všech svůj volný čas a proč vůbec děláme fotbal. Když vstřelíte gól a všichni hráči se rozběhnou, naskáčou na sebe, div se půlka neudusí, celá lavička se rozeběhne za nimi také a propukne ta obrovská radost, je to obrovský pocit štěstí a největší odměna za tvrdou práci. Přesně proto to děláme, učíme kluky milovat fotbal, tu krásnou hru, která nám přináší vítězství i porážky. Zápas v úžasné atmosféře jsme po nádherném a dramatickém průběhu nakonec vyhráli 5:2, získali titul přeborníka a mohli si tak užívat děkovačky s fanoušky a rodiči.

Mistrovský tým Krajského přeboru starších žáků v kategorii U15:
Babic, Valta, Rasel, Wendler, Doležal, Tomíček, Kučera, Diviš, Vlasák, Štěpánová, Lacina, Jandl, Kandler, Šulc, Kendík, Kukucz, Třeštík, Vávra, Podrazil, Bodi, Hošic, Řezníček, Kucr, Kříž a trenéři Lukáš Valta, Miloslav Hejda, Marek Tomíček a Jakub Čvančara

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na tomto úspěchu. Vedle samotných hráčů a trenérů nesmíme samozřejmě zapomenout na rodiče, jejichž podpora je pro kluky to nejdůležitější. Pravidelně navštěvují domácí zápasy, mnoho z nich jezdí i na venkovní utkání, turnaje a zajímají se o dění v týmu. Velkou podporu máme i u vedení mládeže, podmínky, kteří mají hráči pro přípravu, hřiště, UMT, kabiny, skladba přípravných utkání, doprava na utkání, regenerace atd. jsou opravdu na vysoké úrovni a určitě přispěly k naší úspěšné sezóně.

Zvláštní poděkování patří také Městu Česká Lípa, které je díky dotačnímu programu pro sportovce do devatenácti let garantem finančního příspěvku na celoroční činnost mládeže. Bez této podpory si dnes už sportování mládeže ani nelze představit. Město Česká Lípa nám poskytuje nejen finanční podporu, ale i kvalitní zázemí pro trénink a utkání na Městském stadionu u Ploučnice. 

Lukáš Valta - trenér U15
 

alt
Nahoru