Tip na cyklovýlet 3

Verze pro tisk |

Minulý týden (v neděli 11.4) se nakrátko udělalo hezké počasí, rozhodli jsem se tedy pro lehce poznávací výlet . Chtěl jsem ukázat účastníkům zájezdu místa méně známá v okolí, která jsou snadno dosažitelná i pro rekreační cyklisty. Cesta vedla ze Špičáku přes Svárov, Sosnovou a Zahrádky, s pohledem na zámek zvenku, do Holan. Zde jsme se krátce zastavili u obchůdku na náměstí na malé občerstvení. Projeli jsme městečkem zpátky a kolem rybníků se vydali na okružní cestu. První vlastivědná zastávka byla u zbytků hradu Vítkovec, pokračovali jsme do Malého Boru a zde se vydali u křížku doleva. Po připojení na červenou turistickou je první zajímavost - zbytky obydlí ve skále, jak někdo konstatoval pěkné 2 + 0. A kousek před tím nalevo od cyklostezky závěje bledulí. Na chvíli jsme postáli u pomníčku Jirky Bělského a pokračovali kolem náhonu bývalého mlýna k můstu se sochami vodníka a panny Kapinky, poté si prohlédli vodopád (tentokrát nepadal, voda byla odváděna zmíněným náhonem) a kamenný můstek. Tady jsme měli v úmyslu vrátit se na cyklostezku, z nějakého temného důvodu byla cesta zrušena, takže jsme se vydali přes můstek po červené turistické dál. Ta se po cca půl kilometru napojí na cestu, po které jsme přijeli, a vracíme se zpět do Holan. Z Holan jsme jeli na východ po cyklostezce a stavili se na Jiljově. Po chvíli jsme cyklostezku opustili a přes Borek, kousek po červené, a poté celkem známou cestou pod lesem dojeli přes Jestřebí do Provodína. Zde jsme zhodnotili zájezd s tím, že účel výletu byl splněn, doplnili tekutiny a přes Srní, kraj Okřešic a restauraci U kerama se vrátili domů.
Vzhledem k nenáročnosti cesty, malému převýšení, a z valné části vyhnutí se provozu na silnicích, lze výlet doporučit i rodinám s dětmi a začínajícím cyklistům.
Mapa (opravená) zde https://mapy.cz/s/nelutukule nebo https://mapy.cz/s/rahagohobu .
Trasu lze to dle potřeby zkrátit, třeba návratem z Holan přes Karbu a Kvítkov...
Ještě drobnost - směrem od Holan https://mapy.cz/s/honacucala , v místě kde končí vpravo plot, označeno kolečkem, je hned za ním křížek, stavte se u něj a počtěte si.
EDIT, odkaz na mapu (nevímproč) přestal fungovat musel jsem to pracně natrasovat ručně. A už se povedlo, je tam i exportovaná (ta tvrdí že je to skoro 50km, správně je 43..

Přehled témat Nové téma