Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ zná své vítěze

Verze pro tisk |

Na Světový den knihy a autorských práv, v pondělí 23. dubna v 16 hodin, předal hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová v Krajské vědecké knihovně v Liberci ocenění vítězům soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Jejím cílem je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušném kalendářním roce se vztahem k Libereckému kraji.

V odborné komisi zasedlo mnoho významných osobností. Za Krajský úřad Libereckého kraje hodnotila literární díla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Dalším členem poroty byla Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci. V komisi zasedl též uznávaný historik, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, pedagog a typograf Radek Sidun či knihkupec Martin Fryč.

Porota nakonec rozhodla, že udělí cenu v kategorii Monografie, výtvarná publikace knize Vincenz Janke – podmalby na skle, kterou do soutěže přihlásilo Severočeské muzeum v Liberci. Dále pak budou uděleny dvě ceny v kategorii Populárně naučná literatura, a to za knihu Od mlýnů k továrnám, Výrobní stavby na Frýdlantsku autorovi Petru Freiwilligovi a za knihu Přírodní klenoty Podještědí Dominiku Rubášovi. V kategoriích Literatura pro děti a mládež a Beletrie a poezie porota ceny neudělila. Zvláštní cena Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury bude udělena Miloslavu Nevrlému za mimořádné zásluhy v oblasti regionální literatury.

„Mám velkou radost, že nakladatelé nebo autoři do soutěže přihlásili 27 knižních titulů. Na první ročník soutěže je to podle mého názoru vysoké číslo. Chci poděkovat všem členům poroty za čas, který rozhodování věnovali. Diskuze byla opravdu velmi zajímavá a například pohled odborníka, typografa Radka Siduna, nám velmi pomohl vystoupit ze zajetých stereotypů pohledu na knihu,“ okomentovala výsledky soutěže Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Vítěz každé z výše zmíněných kategorií získá finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a také cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Ceny předá hejtman Libereckého kraje Martin Půta a radní Květa Vinklátová. Při slavnostním vyhlašování výsledků byla rovněž oceněna Cenou čtenářů vítězná publikace Ve stínu rudé věže autorky Karolíny Francové. Pro vítěznou knihu hlasovali v počtu 519 hlasů čtenáři Deníku v internetové anketě.

„Soutěž se setkala se zájmem nakladatelů, autorů a také veřejnosti. Myslím, že jsme založili novou tradici, která pomůže popularizovat regionální literaturu. Těším se na příští ročník,“ uzavřela Květa Vinklátová.
 

Nahoru