V českolipském muzeu proběhla burza knih

Verze pro tisk |

Po dvouleté pauze se oddělení knihovního fondu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zapojilo do celostátní akce Týden knihoven, která probíhá každý rok v prvním říjnovém týdnu. V tomto termínu začala v galerii Chodba výstava Knihy v době panování Rudolfa II., kterou připravila Knihovna Akademie věd ČR. Zavádí nás do rudolfinské doby, ve které došlo k velkému rozmachu knižní produkce. Ta vznikala v knihařských dílnách Jiřího Melantricha z Aventinu, Daniela Adama z Veleslavína a dalších. Zajímavá výstava je doplněna knihami z unikátní sbírky starých tisků Bohumila Malotína.

Další akcí, která vznikla v rámci Týdne knihoven, byla Burza knih. 160 návštěvníků, kteří do muzea v sobotu 8. října zavítali, mělo z čeho vybírat, neboť nabídka byla pestrá a zajímavá. Prodejci na stolech a v krabicích nabídli 1700 knih ze starší i novodobé beletrie, detektivky, naučnou literaturu, pohádkové a dobrodružné knihy pro děti. Prodávaly se i časopisy a kazety. Zcela se vyprodaly gramofonové desky a grafické listy. V mnohých návštěvnících vyvolaly nabízené knihy vzpomínky na jejich dětství a mládi, vzpomínali, kdy knihu četli, nebo kdy ji dostali k Vánocům či k narozeninám. A zatímco si dospělí prohlíželi knihy, děti se zabavily v dílničce, kde si vyrobily kolážové portréty podle vzoru dvorního malíře Rudolfa II. Giuseppa Arcimbolda.

Nás pořadatele těšilo, že návštěvníci neodcházeli s prázdnou a knihy si kupovali. A mnozí, prodávající i nakupující, se těší na burzu v příštím roce.
  

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru