Dnes je 09. 09. 2024
svátek má Daniela

Sport v České Lípě funguje. A co po volbách?

Bývaly časy, kdy jsem vzhlížel k Liberci nebo Jablonci a obdivoval sportovního ducha těchto měst. Nejen, že se zde konají významné závody, či hrají vyšší republikové soutěže, ale i to, jak i obyčejní lidé sportem žijí. Není totiž žádnou výjimkou, když celá rodina včetně prarodičů vyrazí v zimě městskou dopravou do Bedřichova na běžky, v létě je pak tato kopcovitá lokalita rájem cyklistů.

Samozřejmě chápu, že tento sportovní styl života určuje poloha obou měst, ekonomická síla regionu a jistě také tradice a demografická struktura osídlení oblasti.

Česká Lípa měla a stále má naprosto odlišné „vstupní“ podmínky. A přesto se zde v posledních letech začalo sportu velice dařit! Nejen že město investovalo nemalé finance do sportovních zařízení, ale zcela změnilo sportovní grantový program. Až do minulých voleb bylo dáváno z rozpočtu města každoročně na podporu sportovních aktivit mládeže cca 1 – 1,5 milionu korun. Vhledem k počtu klubů a oddílů vychovávající na 2.000 malých sportovců to byla částka naprosto nedostačující. A navíc se dělila velmi nesystémově, stylem „kdo víc lobuje a křičí, ten víc dostane“.

Tehdejší vedení města a vlastně i drtivá většina zastupitelů neměli žádnou snahu něco měnit. Vyžadovaná změna k lepšímu nastala až po odchodu Petra Skokana do funkce hejtmana (a tím nechci vůbec tvrdit, že on byl tou brzdou rozvoje sportu ve městě) a nástupu nového vedení v čele s Hanou Moudrou, která sport (spolu s kulturou) zahrnula do své kompetence. Sportovní výbor dostal možnost připravit návrh zásad pro rozdělování grantů do sportu a příslib navýšení celkové částky v rozpočtu v dalších letech. Poslední komunální volby v roce 2006 potom nastartovaly dokončení změny celého systému financování městského sportu. Výsledek voleb totiž určoval počty zástupců jednotlivých stran a uskupení nejen v zastupitelstvu, ale i ve všech výborech, včetně sportovního. Zde se sešel mimořádný tým, který díky koncepční práci nastavil pevné a spravedlivé zásady pro poskytování grantových příspěvků sportovním klubům i jednotlivcům.

A tuto zásadní změnu v přístupu k financování sportu v České Lípě jednoznačně podpořilo i vedení města a následně většina zastupitelů. V průběhu volebního období se dařilo každoročně grantovou částku na sport navyšovat až na současných 9.350.000Kč! Tato částka umožňuje českolipským klubům i jednotlivcům plánovat si celoroční činnost, zkvalitňovat přípravu, sportovní zázemí a vybavení nebo trenérskou práci. Počet sportujících dětí se navýšil na cca 2.800 a v mnoha případech si výrazně zvýšily svou výkonnost. Z uvedené částky byla také financovaná cílená podpora vybraných sportovních odvětví – A týmů dospělých. Díky tomu postoupili českolipští fotbalisté z krajské soutěže až do 3. ligy, hokejisté začali hrát 2. ligu, volejbalisté letos nastupují v 1. lize a družstvo atletek se již třetí rok drží v republikové extralize. A o tom, že sportovní kluby nový systém pochopily, svědčí zejména skutečnost, že jak kontroly oprávněnosti čerpání příspěvku ze strany sportovního výboru, tak i závěrečné vyúčtování příspěvku jsou nyní pouze s minimálními nedostatky.

Končící sportovní výbor na svém posledním zasedání jednomyslně doporučil svým následovníkům pokračovat v podpoře sportu ustáleným systémem stanovených zásad a postupným přiměřeným navyšováním grantové částky na sport umožnit stále většímu počtu sportovců - zejména dětem a mládeži - naplňovat volný čas opravdu kvalitním způsobem.

Je teď na voličích, jaké namíchají v letošních volbách karty a kam posunou českolipský sport. Ač se to možná nezdá, je pro nové zastupitele velmi snadné zrušit fungující systém a vrátit ho o 4 a více let zpátky. Já však chci věřit, že to rozumný volič nedopustí. A za to děkuji.