Nový Bor stříbrným klubem šachové Evropy

Verze pro tisk |

Středomořská Černá Hora hostila o uplynulém týdnu nejprestižnější šachovou klubovou soutěž starého kontinentu, 35. ročník Evropského klubového poháru. V konkurenci více jak šedesáti klubů Evropy vybojoval Nový Bor stříbrné medaile a navázal tím na úspěchy z předchozích let. Zlato si odvezlo družstvo italské Padovy. Šachový klub z Nového Boru poprvé v historii nominoval i ženské družstvo, které ve své kategorii mezi 14 týmy vybojovalo celkové 6. místo.

První tým Novoborského šachového klubu přijel do černohorského Ulcinjnu lehce oslaben o polského velmistra Radislava Wojtaszeka hájícího stabilně již několik let první šachovnici. Nejasný byl i start české jedničky Davida Navary, který dohrával turnaj světové série Grand Prix v Hamburku. „Bez Navary bychom byli ve stěžejních zápasech poloviční. Jsem moc rád, že stihl od třetího kola nastoupit,“ uvedl kapitán týmu Petr Boleslav.

V úvodních kolech potvrdil novoborský tým proti níže nasazenému týmu Buducnost z Černé Hory a LSG IntelliMagic z Holandska papírové předpoklady a připsal si do tabulky plné zápasové body a vysoké skóre. K devíti partiovým výhrám velkým dílem přispěli stabilní hráči extraligového sestavy Tadeáš Kriebel a Vlastimil Babula, kteří do pohárové sestavy byli nominováni poprvé.

Úterní třetí kolo znamenalo pro některé z favoritů na medaile výsledkové komplikace, když například první nasazený tým z Makedonie nestačil na Petrohrad. Novému Boru byl nalosován ambiciózní norský tým Valerenga, za který ještě loni nastupoval úřadující mistr světa Magnus Carlsen. Zvládnutý zápas a těsné vítězství posunulo Novoboráky do čela průběžného pořadí před čtvrtým kolem, ve kterém přechází turnaj pozvolna do své druhé poloviny. Právě zde se často rozhoduje, který z týmů může dál živit naději na šampionský titul nebo alespoň na zbylé medailové pozice. 

Novoborští natrefili ve středečním utkání na obhájce loňského titulu. „Skvěle rozehraný zápas dlouho vypadal na přesvědčivé vítězství, ale bohužel pověstný matchball jsme nedokázali uhrát,“ líčí kapitán.

Navarovi se lehká výhoda v partii s Alexeenkem postupně rozplynula a ani na šesté šachovnici se neobjevila více než remíza. Směle k výhře směřoval svou partii Sasikiran, který jako poslední hrající měl šanci rozhodnout o těsném vítězství Nového Boru. Nečekaný zvrat přišle kolem 50. tahu, když indický velmistr pod silným časovým tlakem chyboval a umožnil soupeři smrtící úder věží. „Že musím podepsat zápis o prohraném utkání, bylo po takovém průběhu pro mě něco neuvěřitelného. Cítil jsem se, jako když vedete v ringu 30:0 a v poslední vteřině dostanete KO direct,“ popisuje frustrující chvíle kapitán Petr Boleslav.

Chmury bezesné a pro mnohé členy týmu probdělé noci bylo potřeba hned druhý den ráno vytěsnit z hlavy a na odpolední utkání nastoupit opět s odhodláním podat co nejlepší výkon. Tým ze středu tabulky, Belgický KSGRL Gent, neměl být těžkou překážkou, ale jak se ukázalo, v hlavách zůstávala středeční nešťastná prohra svazující novoborským hráčům mozkové závity. Připočteme-li přehození tahů v zahájení v podání Davida Navary, po kterém se dostal do beznadějné pozice, bylo opět zaděláno na pořádné drama. Šest hodin trvající zápas nakonec zvrátili na stranu desetinásobného mistra České republiky velmistr Vlastimil Babula a Tadeáš Kriebel. „Právě takto vydřené vítězství nám vlilo potřebnou energii do závěrečných dvou kol,“ usuzuje Petr Boleslav. Předposlední kolo odehrál Nový Bor opět v plné základní sestavě a plné síle, což výsledkově odskákal Ázerbájdžánský tým.

Skoro o všechno bylo sobotní poslední 7. kolo. Šance na zisk zlata již bohužel třímali v rukou jiné dva týmy, ale stříbro bylo pro Nový Bor stále na dosah. „Neohlížet se na ostatní výsledky a prostě porazit Moskvu,“ zaznělo na kapitánském mítinku. Závěrečná rozhodující kola Novoborákům v posledních dvou pohárech vyšla, což dodávalo potřebné sebevědomí. Moskva nastoupila na první šachovnici s matadorem čtyřiašedesáti šachových polí Alexejem Drejevem, který na sklonku 90 let měl stálé místo v TOP 5 světového žebříčku, a na poslední šesté šachovnici naopak dostal možnost sbírat zkušenosti teprve třináctiletý ruský mladíček, který se ale již může honosit titulem mezinárodního mistra.

K útoku na všechny zápasové body zavelel David Navara, který již krátce po zahájení stavěl ruského velmistra Gračeva před nelehká rozhodnutí. „V šachu je čas dosti relativní pojem, partii můžete mít vyhranou po hodině hry, ale ještě další tři to musíte přesnými tahy dokazovat.“ Vedení Novému Boru tak v zápase zajistil nejdříve Sasikiran, jehož soupeř byl nucen kapitulovat po 40 tazích. Čtyři partie skončily remízou, Navara pečetil svou výhrou celkové vítězství na 4:2. Téměř současně začal slavit svůj premiérový titul šampiona Evropy italský tým Padova, když porazil papírově nejsilnější tým letošního klubového poháru Alkaloid Skopje.

Jak říká Petr Boleslav, jde vždy o velkou zkoušku, kdy se o všem rozhodne během sedmi dnů. „Zlato je v posledních letech vždy naším cílem a toužebným přáním. Průběh turnaje pak ale vždy ukáže, jak je každá medaile velmi cenná.“ Pro šachový klub z Nového Boru se jedná o třetí stříbro z Evropských klubových pohárů a během svých dosavadních třinácti startů stihl vybojovat už i zlato v roce 2013 na Rhodu.

Oficiální stránky turnaje s fotogalerií: http://sahcg.me/euclubcup/
Přímý odkaz na výsledky: http://chess-results.com/tnr462794.aspx?lan

Nahoru