Českolipsko a jiné náměty

Verze pro tisk |

Dne 14. května 2010 od 17:00 hodin se bude konat v galerii Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě vernisáž výstavy obrazů a kreseb z díla Wilhelma Reichelta (1861–1934).


 Výstava představuje dílo neškoleného českolipského malíře, rodáka z Jablonného v Podještědí, Wilhelma Reichelta. Vlastním povoláním byl dekoratér a malíř pokojů, ale již od svého mládí, kdy se u něj projevilo výtvarné nadání, se věnoval ve volných chvílích kreslení a malování obrazů. Náměty jeho kreseb a obrazů jsou téměř výhradně pohledy na různá městská a vesnická zákoutí, teprve v pozdější době známe od něj i několik květinových zátiší. V zobrazování Českolipska navázal na dílo starších výtvarníků s těmito náměty, jako byli Eduard Steffen nebo Oswald Pfennigwerth. Jeho krajinné výjevy zachycují četné památky v České Lípě (klášter, Červený dům, Richterhof, Větší mlýn, Menší mlýn, katovna), její ulice (Klášterní, Panská, Vězeňská, Dlouhá – dnes Jindřicha z Lipé) i místa v blízkém (Rybnov, Holany, Novozámecký rybník, Máchovo jezero, Horní a Dolní Libchava) či vzdálenějším (Frýdlant, Úštěk, Liběšice) okolí. Jeho dochovaný skicák obsahuje kresby nejen z okolí České Lípy – Stráž pod Ralskem, Úštěk, Lemberk, Zvířetice, Litoměřice – ale i z Dolního Rakouska. Při udržení určité umělecké úrovně zachytil tento autodidakt ve svých obrazech prchavé okamžiky rychle se měnícího městského prostředí České Lípy a zanechal nám působivý obraz mnoha míst, která dnes již v této podobě nemůžeme spatřit.
 Reicheltův stejnojmenný syn (nar. 1895) zdědil po otci nejen živnost, ale i výtvarné nadání. Na rozdíl od svého otce se však patrně zabýval pouze malbou zátiší. Kromě toho vyzdobil vestibul kina Olympia rozměrnou malbou s námětem Adama a Evy v ráji (dnes nezvěstný).
 Výstava potrvá do 21. listopadu 2010.
 

Nahoru