Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Skoky juniorů: Slovincům zněla chvála – zvítězil Jaka Hvala

Juniorským mistrem světa ve skoku na lyžích se stal Slovinec Jaka Hvala. Devatenáctiletá naděje ovládla obě soutěžní kole a zaslouženě se raduje ze zlaté medaile. Stříbrnou medaili vybojoval na můstku pod Ještědem Klemens Muranka z Polska, bronz získal rakouský favorit Andreas Wellinger. Nejlepším českým závodníkem byl šestnáctý Vojtěch Štursa.

Závod juniorů ve skoku na lyžích se odehrál pod Ještědem na můstku HS 100 za umělého osvětlení, mrazivé teploty, mírného sněžení a také pod dohledem polské legendy tohoto sportu Adama Malysze.

Nastoupilo do něj celkově 65 závodníků včetně několika skokanů se zkušenostmi ze závodu Světového poháru. V prvním kole všem svým soupeřům ulétl Slovinec Jaka Hvala, který předvedl skok dlouhý 103 m a do finále postoupil z prvního místa. Za ním se seřadili Klemens Muranka z Polska a Stefan Kraft z Německa, kteří předvedli výkony o délce 101, respektive 99 m.

Českým fanouškům udělal největší radost Vojtěch Štursa, jenž se kvalifikoval do druhého kola zásluhou skoku dlouhého 94,5 m. Do finále postoupil i další z Čechů Tomáš Friedrich.

Ve finálovém kole občas pozlobil závodníky vítr. I přesto byly k vidění výborné skokanské výkony. Ten nejlepší předvedl stejně jako v prvním kole Slovinec Jaka Hvala a zaslouženě získal juniorské světové zlato. Pořadí se na prvních třech místech neměnilo. Nejprve šel do vedení Stefan Kraft z Německa, který však v zápětí musel přepustit vedoucí pozici a celkovou stříbrnou medaili Klemensi Murankovi z Polska. Němec Stefan Kraft získal bronz.

Drobné zhoršení oproti prvnímu kolu zaznamenal liberecký Vojtěch Štursa, jemuž to však i přesto stačilo na 17. místo, což byl zároveň nejlepší český výsledek v závodě. Tomáš Friedrich obsadil konečné 26. místo.