Kraj požádá o dotace na snížení energetických náročností budov

Verze pro tisk |

Liberecký kraj se snaží uspořit energii v objektech příspěvkových organizací. Do konce ledna plánuje podat žádosti o dotaci na 4 projekty do Operačního programu Životní prostředí. Cílem je snížit energetickou náročnost veřejných budov a zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie. Celková vynaložená částka na projekty je 49.310.772 korun. Evropské dotace pokryjí více jak 14 milionů.

Rada kraje v úterý 22. ledna odsouhlasila podání žádosti na další dva projekty. Zateplení a snížení energetické náročnosti se dočká Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Předchozí dva projekty schválili krajští radní letos v lednu na svém prvním jednání. Jedná se o projekt snižující energetickou náročnost budovy domova mládeže na Střední zdravotnické škole v Turnově a pavilonu C Domova pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou.

„Liberecký kraj podá do vyhlášené 100. výzvy ministerstva životního prostředí z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 čtyři projekty v celkové částce zhruba 50 milionů korun, přičemž z evropských fondů očekáváme dotaci ve výši zhruba 14 milionů,“ vysvětlila Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

V rámci projektů se vymění okna a dveře, zateplí fasády a půdní prostory. V Domově pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou dojde navíc k zateplení „obálky“ budovy, rekonstrukci střechy a instalaci nové vzduchotechniky. U všech projektů je v současné době zpracována dokumentace pro stavební povolení. Zateplení budov by mělo být hotové v roce 2020.

V roce 2017 kraj úspěšně dokončil 8 projektů za 86,6 milionu korun. Z evropských fondů na ně obdržel dotaci ve výši 23,3 milionu. Na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu se ještě dokončuje rekonstrukce střechy. Dva projekty na snížení energetické náročnosti budov z minulého roku za více jak 27 milionů korun se dokončují letos. Očekávaná dotace u nich činí 9.647.898 korun. Zateplení se dočká příspěvková organizace Aposs Liberec v Zeyerově ulici a dílny na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v ulici 28. října v České lípě.
 

Nahoru