TIP na výlet: Za Karolinou Světlou do blízkého Podještědí

Verze pro tisk |

Po nedalekých pramenech řeky Ploučnice v Osečné Vás tentokrát zveme na výlet literární. Na místa, která jsou nerozlučně spjata životem a dílem české spisovatelky druhé poloviny 19. století Karoliny Světlé. 

Jan Neruda o Karolině tvrdil, že kdyby se nenarodila v Čechách její dílo by bylo známé stejně tak jako dílo francouzské George Sandové. Karolina Světlá je však pro českou kulturu velmi významnou ženou, česká literatura 19. století by bez jejího díla nebyla úplná. A ač již dnes není módní autorkou, zrovna my v severních Čechách bychom ji měli mít v paměti. I k tomu slouží náš dnešní tip na výlet, který nás zavede do obce s krásným názvem: Světlá v Podještědí, do obce, která dala jméno i spisovatelce Karolině, původním jménem Johanně Rottové, vzdělané ženě z pražského prostředí, která se díky síle podještědské krajiny dokázala vyrovnat se smrtí své maličké dcery a která dokázala o Podještědí psát jako nikdo.

Právě ve Světlé na jižní straně Ještěda je začátek naučné stezky Po stopách K. S. čítající 12 panelů a zastavení v přírodě na konkrétních místech u konkrétních chalup, stromů, kříže u potoka nebo skal, o nichž Karolina Světlá psala. Celý okruh je nenáročný, dlouhý cca 7,5 km. Projít si ho můžete pěšky nebo na kole. Zvládnete ho i s kočárkem a vozíčkem. Pouze zastavení na Skalákovně je pro kočárky a kola nesjízdné.

Vycházíme nebo vyjíždíme ze Světlé, zde na návsi si určitě všimněte kostela svatého Mikuláše, který pochází z roku 1643, kvůli stavbě silnice byl střed vesnice v době Karoliny Světlé pozměněn. Všimněte si památné lípy naproti kostelu, krásně opravené budovy školy a před ní malé pouliční knihovničky v podobě dřevěné chaloupky, v níž jsou schovány pouze povídky a romány Karoliny Světlé čekající na své čtenáře, kteří se mohou začíst třeba na vyřezávané dřevěné lavičce s motivem lesní panny.
Karolinu Světlou v samém středu vesnice připomíná pomník, jehož autorem je Josef Bílek, socha byla odhalena v roce 1931, slavnostního odhalení se tehdy zúčastnilo přes 5000 lidí. Za druhé světové války byla díky statečnosti místních patriotů schována, nejdříve v seně, a pak na šrotišti a uchráněna jistému zrekvírování. V květnu roku 1945, těsně po druhé světové válce byla opět slavnostně odhalena.

Ze Světlé nás stezka vede směrem na Hodky, poznáme místa, kde stál rodný dům jejího muže Petra Mužáka, domy, v nichž Karolina Světlá psala své povídky a črty nebo romány, domy, v nichž žili opravdoví lidé, kteří jí byli velkou inspirací a hlavně se ocitneme uprostřed krásné krajiny, chráněné ještědským hřbetem, která doslova nabíjí. Jedno ze zastavení podává ohromně zajímavé informace o Ještědu, dominantě, která určovala životní podmínky lidem žijící v jeho blízkosti, dozvíte se o proměnách Ještědu, co zde stávalo do roku 1973, kdy byl na postaven podle návrhu architekta Hubáčka televizní vysílač. Dnes již ikonický Ještěd, který byl roku 2000 vyhlášen českou stavbou století.

Cestu mezi zastaveními z Dolních Pasek a Rozstání (poblíž je kříž u potoka) si můžete zpestřit návštěvou lesoparku Horka (toto odbočení od Karoliny Světlé ocení zejména děti). Volně přístupný volnočasový areál pro celou rodinu doslova praskal ve švech, když jsme projížděli kolem. Nepřehlédnete hned u vstupu ležícího a hluboce spícího obra Máza, můžete zde s dětmi dále navštívit labyrint, amfiteátr, vylézt do domečku na stromě nebo se protáhnout v lanovém centru. A jestli hrajete golf, hned přes silnici je rozsáhlý areál. Kousek je i restaurace.

My však jedeme dál, naším cílem je Skalákovna, skalní obydlí, které si zahrálo v povídce Skalák. Místo na naší cestě, kde budete muset ke konci slézt z kola, kam s kočárkem nesjedete, nicméně se tam rozhodně vydejte. Skalákovna byla až do konce devatenáctého století obydlena, žili zde vždy ti nejnuznější a že život ve skále nebyl žádný med se dočtete na informačních tabulích.
Podobná skalní obydlí najdeme u nás na Českolipsku, Kokořínsku nebo v Českém ráji.

Ze Skalákovny jedeme chvíli z kopce, a pak už jsem stoupáme, míjíme další zajímavé panely a blížíme se zpět do Světlé. Cesta po silnici není nikterak rušná, můžete se na ni proto vydat i s menšími dětmi. Důkazem byla srnka hopkající před námi. Krajina je tak krásná, že se i během nenáročného stoupání budete stále kochat výhledy na rozkvetlé louky a malebné chaloupky.

Přejeme Vám další hezké zážitky. Českolipsko a Liberecký kraj má místa, kam je radost se vracet. Užijte si to.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru