Dnes je 24. 09. 2024
svátek má Jaromír

Štěpán Slaný: Jsem v mnoha věcech splachovací

Jedním z největších taháků nadcházejících voleb je Štěpán Slaný. Reprezentant třicátníků, kteří se chtějí poprvé výrazněji prosadit do zastupitelstva. Angažovat se chtěl a z několika nabídek si nakonec vybral Starosty pro Liberecký kraj.

Rozhovor vznikal komplikovaně, protože Štěpán pobýval do minulého týdne v Rumunsku a spojení v horách není právě optimální.

Bylo to pro tebe hodně lákavé dát se na politiku?

Nebylo, ale jsem člověk, co má Lípu rád, nevyměnil by ji za nic jiného a je patriot. Dělám sport, často chodím na radnici kvůli grantům a dalším věcem a postupně jsem začínal vidět menší problémy, věci ke zlepšení. Časem jsem uzrál k názoru, že jsem možná jeden z mála mladých lidí, co by mohli být v Lípě respektováni a měli by šanci být takovým pokusným králíkem mladé generace. Právě ta se musí více zajímat o Českou Lípu, vždyť je to její budoucnost. Možná jsem naivka, ale jdu do toho!

Vím, že jsi měl několik nabídek. Přece jen se z tebe stala jedna z nejvýraznějších osobností České Lípy. Proč sis nakonec vybral Starosty?

Nabídek bylo dost, přiznám se, že mě získalo chování hejtmana Martina Půty, přijde mi férové, moderní, nebojí se komunikovat a v tom jsem viděl přesně věci, které někde jinde chybí. Samozřejmě, najde se spousta lidí, kteří mě za můj krok kritizují, již mě obviňují z lobbingu, prospěchu pro florbal i pro moji osobu. Přiznám se, že jsem o tom hodně přemýšlel, jestli do toho jít, nebo ne. Hraji si s vizitkou docela dobrého a čistého sportovce, teď mě hodně lidí automaticky zašpiní. Svojí známost bych ale rozhodně nepřeceňoval.

Ty moc dobře víš, že mi na tobě nejvíce vadí, řekněme, lehkomyslnost? Mám záruku, že se to teď po třicítce a po založení rodiny zlepší a nebudu litovat, když ti dám svůj hlas?

To nevím, Milane, je to na tobě. Myslím, že lehkomyslnost není ta správná vlastnost. Jsem v mnoha věcech splachovací, určité věci vůbec neřeším, protože mi přijdou zbytečné a malicherné. Věřím, že je to správná cesta, vedu FBC, pracuji pro Banát, dělám mnoho dalších věcí, spousta lidí se mi snaží podsouvat různé věci, různé nápady, různé názory. Řídím se svojí intuicí, je ale pravda, že je občas pro některé osoby těžko stravitelná. Je jasné, že i na sobě cítím, že věk přibývá, Amálka je na cestě a někdy se přistihnu, že některé věci řeším trochu jinak, než před pár lety. To jsou asi zkušenosti.

Pracovně jsi rozkročený mezi florbal a rumunský Banát. Co tě nyní baví více?

Baví mě oboje stejně. Pokaždé, když končí buď florbalová, nebo banátská sezóna, jsem hodně unavený, tak nějak opotřebovaný, a právě tou druhou činností se perfektně nabiji. O to více se na ni pak těším. Teď startuje florbalová sezóna a ta nyní u mě vede, ale zároveň jezdím po přednáškách, připravuji novou sezónu, festival. Každá věc má něco do sebe a je zcela jiná. V Banátu spím na zemi, pod širákem, mezi místními, zkrátka úplně jiný život, než jak je to u nás. To mi možná i v té „lehkomyslnosti“ pomáhá.

Nechystáš se, že jednu z těchto aktivit hodíš na někoho jiného?

Nechystám. Oba projekty jsou jako moje dítě, vyšlapal jsem tomu cestu a ještě nějaká cesta mi zbývá. Nedělá mi problém pak něco předat ostatním, ale nechci předávat nic rozdělaného, vím, kam to chci dotáhnout, a dělám pro to dost. Do florbalu se zapojuje čím dál více lidí, již to nedělám sám, ale jsme skvělý tým lidí, který táhne za jeden provaz. Je to vidět a věřím, že budeme motivací pro ostatní sportovní kluby. Ne vše je o penězích, ale především o chuti pracovat a mít k něčemu vztah.

A co když se všechno tak semele, že vašeho lídra lidi budou ignorovat a naopak tebe budou křížkovat? Není to nic nereálného, stalo se to v minulých volbách TOPce a své o tom ví právě i váš lídr. Byl bys ochotný uvažovat o pozici starosty?

To by opravdu volby musely dopadnout nějak extrémně pro SLK, do voleb jsem nešel s funkcí nějakého „výtahu“ pro ostatní lidi z kadidátky. Každopádně to není můj úmysl, chci se na městě především zorientovat a případně jít za čtyři roky do podobné pozice připraven. Určitě se chci dostat do zastupitelstva, to je můj cíl. Už jsem se dozvěděl, že mým cílem je křeslo ředitele sportovní příspěvkové organizace, fakt není a není jím ani žádné jiné. Chci být člověkem, co dokáže spojit lidi a mluvit s nimi, myslím, že mnoho lidí má stejné názory, ale mají oblečený jiný dres. V komunální politice je tak trochu jedno, jestli hraješ za modrý, oranžový, zelený. Tohle je trochu jako ve sportu.

Někteří kandidující už neformálně jednají, oťukávají. Účastníš se nějakých jednání anebo čekáš, jak vám to voliči hodí, a pak se teprve projeví tvá zarputilost?

Mluvil jsem téměř se všemi, jednám na rovinu, to jak mluví oni, je otázka pro ně. Komunální politika je o lidech, které zvolila veřejnost, musí se nějak domluvit, poté spolu čtyři roky čile komunikovat a musí mít zájem dělat věci, které jsou pro Českou Lípu správné. Jestli to nezvládnou, nemají tam co dělat. To si myslím o polovině kandidátů, napříč politickým spektrem. To, jestli je v politice správná vlastnost v podobě zarputilosti, to se teprve uvidí. Jestli se tam dostanu, tak někteří lidé poznají, že to se mnou není tak jednoduché, jak se může zdát. Mám jasnou vizi, jak by se měli zvolení lidé chovat. Možná jsem naivka, ale jdu do toho.

Předvolebním tématem, trochu i díky mému dotazníku, se stala sportovní hala. Jsou její nedostatky z hlediska třeba florbalu tak velké? Dala by se v hale hrát případně extraliga?

Je to trochu populismus, každá strana má svého sportovce a chce podporovat sport. Do předvolebních témat tak sport prostě patří. Každopádně hala je jedním z důvodů, proč jsem do voleb vstoupil. Není mi lhostejné, co se ve městě děje a právě tahle ukázka je hrozně smutná. V Lípě není člověka, který by byl smutnější z tohoto příběhu než já, na město jsem chodil, snažil jsem se několik let ovlivňovat, jak by hala měla vypadat a nakonec to dopadlo jinak. O podobných věcech musí rozhodovat lidé, kteří tomu rozumí. Stejně tak problém divadla.

Extraliga v ní hrát nejde. V současné době má každý domácí tým právo na 3 až 4 přímé přenosy, z haly nelze vysílat, tím pádem je to pro nás nejen obrovská komplikace, ale i finanční ztráta. To, že diváci nevidí z tribuny na plochu, je fakt blbý, a asi to nemá cenu nyní řešit.

Má Česká Lípa v současnosti na to, aby se v ní extraliga hrála? Pomineme-li halu. Myslím třeba zázemí, hráčský potenciál.

Je to hrozně těžké, florbal je druhý největší sport v republice, konkurence je opravdu velká. Připravujeme se na to téměř deset let, budujeme klub po krůčkách, zespodu, hezky od mládeže a věříme, že to jednou přijde. Mládež je pro nás nejdůležitější a každým rokem ji zlepšujeme, máme tři sta dětí, jsem skvěle propojení, tohle moc sportů v Lípě nemá. Zatím se všechny neúspěchy ve florbale ukázaly jako správné, a potom všichni viděli, že ještě nebyl ten správný čas. Nechceme hrát nikde druhé housle a beru to pokorně.

Nemusí se ostatní sportovci bát, když budeš zastupitelem nebo dokonce radním, že bude florbal preferovaný? Napadá mě, jestli třeba kandidátka Unie pro sport není tak trochu truc podnikem právě proti florbalu.

Tohle je hrozně maloměšťácký, téměř každý v Lípě si myslí, á Slaný jde do „politiky“, z toho kouká něco záludného. Je na čase, aby nastoupila do komunálu mladá krev, která se zbaví těchto předsudků, že za každou kandidaturou musí být ještě něco. Někteří sportovci v České Lípě nemají dostatečný nadhled, řeší vše na úrovni konkurence, rivality. Do dění na radnici se musí zapojovat lidé, kteří mají o město zájem, něco pro něj dělají a hlavně tomu rozumí. Věřím, že svojí prací jsem ukázal, že u mě nevyhrávají postranní úmysly, ale především snaha něčemu pomoci. Jinak sportovců na kandidátce máme víc, házená, atleti…

Vzhledem k tomu, že jsi do Eibentálu už dostal aspoň tisícovku Českolipanů, nemáme čekat, že budeme mít časem další partnerské město?   

Partnerská města jsou pro mě občas docela vtipná. Často mi to přijde jen ztráta času ve smyslu ochutnávání chlebíčků. Partnerské město podle mě musí být promyšlené od A do Z, pak to může být v něčem přínos. Eibentál a Banát celkově je pro mě obrovská charita a odhodlání, každé město, které by se problémům v Banátu postavilo čelem, zde bude vítané, a nemusí to být vůbec partnerské. Na druhou stranu by to byl, oproti jiným partnerským městům, logický krok. Přes 200 let stará česká komunita v rumunských horách je skvělá a těžko pochopitelná věc.

---

Štěpán Slaný během deseti let odehrál v nejvyšší florbalové soutěži přes 200 utkání. Několik let byl také členem užšího kádru české florbalové reprezentace, se kterou se zúčastnil tří světových šampionátů (Praha 2008 Mistrovství světa ve florbale 2008, Helsinky 2010 Mistrovství světa ve florbale 2010, Zürich 2012 Mistrovství světa ve florbale 2012) a získal jednu bronzovou medaili. Hráč, který vyniká velkým důrazem, díky kterému s přehledem vládne statistice historických trestů, výbornou fyzickou kondicí a na šampionátu ve Finsku zaujal populárním trikem zpoza branky proti Japonsku. Štěpán Slaný se kromě samotného hraní věnuje klubu FBC Česká Lípa, kde zastává funkci manažera oddílu, který v současné době patří mezi pět největších v České republice. Právě díky lepšícím výsledkům se rozhodl vrátit do České Lípy a pomoci k plánovanému postupu do extraligy. Slaný je organizátorem mnoha velkých turnajů jako jsou Salming Floorball Games, připravuje také exhibice s Českou televizí a Dominikem Haškem. Je držitelem mnoha ocenění ve sportovních anketách, několikrát vyhrál soutěže Trenér roku, Krajánek roku a v roce 2010 se stal i absolutní Sportovní hvězdou českolipského okresu.

Mimo sport se věnuje především charitě a provozování turistických služeb v oblasti českého Banátu v Rumunsku,v česko-rumunské vesnici Eibenthal, několik let také připravuje Festival Banát, na který jezdí přes 25 českých kapel a přes tisíc českých fanoušků, v minulosti sem zavítala například Mňága a Žďorp, Divokej Bill, Wohnout, Vlasta Redl, Už jsme doma apod. V Banátu se věnuje pomoci místním školám a zaměstnává místní obyvatele pomocí turistických služeb.

alt