Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Zaostřeno – Partnerská města 3 (Smlouva a první setkání s Nory)

Město Česká Lípa má uzavřené partnerské smlouvy s celkem pěti městy: s Molde v Norsku, Užhorodem na Ukrajině, Boleslawiecem v Polsku, Mittweidou v Německu a Bardějovem na Slovensku. Nejstarší partnerská smlouva pochází z roku 1994 a je sepsaná s městem Molde. S ním pak byla uzavřená ještě další smlouva v roce 2001. V ní se jedná o partnerství tří měst: České Lípy, Bardějova a právě zmíněného Molde.

Druhou nejstarší partnerskou smlouvou je smlouva s Mittweidou (rok 1998). Poté následoval Užhorod (2000), Bardějov (2001) a Boleslawiec (2004). Některá partnerství navazují na vztahy z historie, u jiných jde také o zeměpisnou polohu – jsou to naši sousedé. Například u partnerství s Užhorodem a Boleslawiecem navazujeme na družstevní a obchodní styky, které Česká Lípa s městy udržovala v letech 1919 – 1938.

Toto jsou informace, které mi spolu se smlouvami, podala mluvčí města Kristýna Brožová. Já se vám nyní pokusím jednotlivá partnerská města trochu představit. Jejich základní charakteristiku máte na stránkách naší radnice, tak trochu zavzpomínám na své návštěvy, okořením text fotografiemi a hlavně zkusím, jak jsem slíbil, zapátrat, jaké slavné osobnosti z nich pocházejí. 

První českolipská novodobá partnerská smlouva. Všimněte si nahoře, že je na ní razítko Akademie Jana Amose Komenského.

Symbolicky jsem jako první navštívil Molde. Rok jsem se kvůli tomu doma učil anglicky. Každý den hodinu, při nesplnění jsem nesměl celý týden na pivo. Má výslovnost je děsivá, přesto jsem si užil, když Norové nejprve přijeli k nám do Lípy.

Bydleli jsme na Slovance v malém bytě, měli starou sto dvacítku a já navíc ještě neměl řidičák. K tomu tříletý a pětiletý syn. Rolfa přivezla moje manželka od školy těsně před půlnocí a já měl naučené dvě fráze – že jsme mu koupili bačkory, protože se u nás přezouváme, a že u nás po jedenácté hodině neteče teplá voda.

Celý týden jsme mu vyvařovali, já běhal ráno do pekárny pro čerstvé pečivo, když jsme nebyli ve škole, cestovali jsme po okolí – Bezděz, Panská skála a pro něj naprosto úžasný Český ráj. Horolezl a pískovce v Česku ho naprosto uchvátily. Nakoupil si průvodce a mapy a za rok byl u nás zase. (Mimochodem při jeho druhé návštěvě ho hned po příjezdu okradli a po několika hodinách na policii dostal navrch pokutu, páč si v Lípě špatně vysvětlil dopravní značku.) Také jsme dost kalili – hospodu jsme stihli i dvakrát denně, pil všechno, zejména pivo. 

23. 8. 1999 jsme já, tři kolegyně a dvacítka studentů vyrazili do Norska. V té době jsem si ještě psal deník poměrně poctivě, takže mohu být velmi autentický.

„Zrychlený tep, každých deset minut na záchod, sevřený žaludek – to všechno jsou příznaky asi největší cestovní horečky, která mě tyto prázdniny postihla.“

Je nutný dodat, že poté, co jsme si jako učitelé pořídili dvě děti, zařadili jsme se mezi chudinu. Skoro celé prázdniny jsem například trávil se starším synem na kole, spali jsme pod stanem a jedli většinou u příbuzných. S sebou jsem do Skandinávie vezl deset dánských a asi dvě stě norských korun. Například návštěvu Kodaně jsem celou prochodil, deset korun utratil za pohlednice a čaj u Pákistánců.  Vrcholem asi bylo, když jsem pohlednice Norska nakoupil už v Čechách, v antikvariátu. Babičce se moc líbil pohled z Bergenu, ve kterém jsem mimochodem vůbec nebyl.   

V deníku je i účtenka z mého nákupu v hodnotě 732 korun. Největší položka je za piva a becherovku, kterou Rolf považoval za poklad.

Deník je zajímavé čtení, ale rubrika Zaostřeno se snaží tvářit jako reportážní, takže přeskočím, jak jsme se studenty somrovali pivo v Carlsbergu, jak jsem si dopisoval deník v královské zahradě, deset metrů od sochy mého oblíbeného filozofa Sorena Kierkegaarda, či návštěvu Osla, muzeí Fram a Kon Tiky a také Lillehammeru.

Zde jsem si poprvé během cesty dopisoval deník, kodaňská univerzita

Kupónů na pivo jsme nakonec od Japonců vyžebrali tolik, že jsem si mohl i jeden nalepit do deníku

Fram

Má procházka Oslem

Malý slovníček

Naopak, zápis z Molde vám zkusím přepsat takřka celý, ať tou atmosférou našeho prvního partnerského města načichnete.

První díl je zde.

Druhý díl je zde.

Flag Counter