Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery

Velikonoce na Dlaskově statku vyprovodí zimu. Hodí ji do Jizery

Tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí, uchystalo na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, Muzeum Českého ráje v Turnově na skanzenu Dlaskův statek. Letos připadá Bílá sobota na 8. duben.

Velikonoce na Dlaskově statku jsou legendární a hojně navštěvované. Určitě tomu letos bude také tak. Je to skvělá příležitost seznámit se s velikonočními zvyky, které se v našich rodinách omezily na barvení vajíček a pletení pomlázky. A je to škoda, protože zvyky a symbolika tohoto období je velmi zajímavá a znát ji k naší kultuře patří,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Velikonoce představují svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, řečenému též Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou. 

Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly takzvaný nový oheň v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, jež přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.

Některé z těchto obyčejů, spojených s velikonočním i předvelikonočním obdobím, si návštěvníci připomenou v nové stálé expozici Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří, která bude k vidění od 16. dubna.

Tradiční součástí programu bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery. Děti s ní tradičně o páté postní neděli – Smrtné – putovaly k nejbližšímu potoku či řece, do které ji hodily, nebo ji upálily. Mařena – smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou. Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit.

Po utopení Mařeny se průvod dětí zpívajících ‚Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu‘ vrátil do vsi s takzvaným lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků. Spolu s folklórním souborem Nisanka z Jablonce nad Nisou budou tak návštěvníci Dlaskova statku mít možnost Mařenu ze statku vynést, utopit, a přivítat tak jaro.


 

Doprovodný program:


10:00  Divadlo b – loutkové představení Locika

11:30  Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou) – Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší

12:00  Vynášení Smrti do Jizery

12:30  Folklorní soubor Písečan (Písek) – Prácheňsko

13:30  Valašský soubor písní a tanců Vsacan (Vsetín) – Valašsko

14:30  Divadlo b – loutkové představení O Malence

15:30  Harmonikářka Lucie Eva Doušová

Stálá expozice Od jara do zimy – Rok hospodáře

Dílny pro děti: výroba létečka (symbol vítání jara), pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky

Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.


 


 

Jan Mikulička

  1. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  2. Facebook: Libereckykraj

  3. Twitter: Libereckykraj

  4. Instagram: Libereckykraj

alt