Cimrman by se divil posedmnácté aneb Tomíci divadelníci

Verze pro tisk |

Poslední březnová neděle tohoto roku téměř celá propršela, ale tomíkům, jejich kamarádům a rodinám to výjimečně vůbec nevadilo. Zalezli si totiž do Jiráskova divadla v České Lípě, kde domácí TOM CHIPPEWA zorganizoval již 17. ročník festivalu dětských představení Cimrman by se divil.

Do poroty zasedli zkušení herci z novoborského obrozeneckého prozatímního ochotnického divadla NOPOĎ Štěpán Kňákal, Kristýna Brožová a Dana Bílková. Rozhodně to neměli jednoduché, hry se střídaly v rychlém sledu, jedna hezčí než druhá. Pravdou ale zůstává, že na závěr sice rozdají sadu diplomů, vítězem se ale stane každý - herec, který zvládl svou roli, režisér, jehož hra se nevymkla kontrole, a rodič, jehož oko nezůstalo suché.

Divadelní sál byl letos opravdu velmi zaplněn a to včetně všech balkonů. Vše odstartovali Roháči z Kladna, kteří letos vymysleli představení o televizi A-TOM. Hned po nich vtrhli na jeviště piráti z Kovářské a Šmoulové z Kamenického Šenova. Liščata z Velkých Hamrů všem dokázala, že „I člověk je jen zvíře“ a do první velké přestávky rozvibrovali divácké bránice Veverci z Brandýsa nad Labem geniálním představením BESTSELLER. Fantazie se v jejich pojetí opravdu vymkla kontrole a bez jakékoli navigace prolétla duší spokojeného diváka. Po přestávce na jeviště vtrhli pražské Světlušky, které dokázaly v praxi známé pořekadlo, že totiž „Klobouk dělá člověka“. Tolik nápaditých tanců a hudby snad Jiráskovo divadlo ještě nezažilo. Někteří diváci již možná hlady šilhali, přesto si nenechali ujít Robinsony z Poděbrad vyšetřující ztrátu oddílového maskota, totiž mamuta.

Polední pauza byla věnována dobročinnosti. Jizerské pekárny nám darovaly rohlíky, řeznictví Staněk a Stoklasa do rohlíků výtečné párky. Po chvíli už divadlo mlaskalo ve švech, pokladnička naducaná, bříška plná a svědomí odlehčené. Výtěžek putuje místnímu nadačnímu fondu OZVĚNA, které pomáhá dětem se sluchovým postižením. Děkujeme všem!

Odpolední část začala hrůzostrašně, doslova a do písmene hororem v podání domácí CHIPPEWY. Hra se jmenovala Bivoj a jistě nejedno dítko přišpendlila hluboko do sedačky. Následovala obdivuhodná souhra tatínků, maminek a nejmenších herců dne, Máků z Turnova, kteří rozezvučeli piáno i basu, žábu, slepice, trávu i stodoly. Divadelní zážitky ukončili českolipští Dakoti historickým putováním paní Boučkové, hrou plnou nádherných středověkých replik i kostýmů.
Strhující závěr pokračoval divácky očekávaným vystoupením téměř již profesionálních žonglérů, Brusinky a Vény, tentokrát doslova rychlostí světla. Čas na rozhodování poroty odměřil koncert party bubeníků z místní základní školy umění, koncert, který nemohl nechat v klidu ani poslední molekuly vzduchu v prastarém divadle.

Chtěl bych všem, organizátorům, účinkujícím i divákům, upřímně poděkovat za krásnou atmosféru sedmnáctého Cimrmana, který by se jistě hodně divil! 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru