Dnes je 21. 09. 2024
svátek má Matouš

Odkaz Kartounek ožívá

náhledový obrázek
V České Lípě otevřeli výstavu připomínající odkaz kartounek
 
Tradici venkovních letních výstav na náměstí T.G.M. se v České Lípě podařilo udržet i v letošním roce. Výstava, která odstartovala slavnostní vernisáží ve čtvrtek 27. června, nese název „Historie českolipských textilních motivů“ a vrací se ke slavné historii kartounek v České Lípě a připomíná zapomenuté textilní motivy. K vidění bude až do konce října 2024.

 
Inspirací pro letošní venkovní výstavu byla kniha Jaroslava Panáčka „Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století“, která vyšla na konci loňského roku. Prostřednictvím výstavy chce město upozornit na bohatou a významnou tradici kartounek v České Lípě, tedy továren na výrobu bavlněných potištěných látek, které byly pro svoji kvalitu ceněny i za hranicemi naší země. Výstava vznikla ve spolupráci města Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra, Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a Vlastivědného spolku Českolipska.

 
Každoročně se snažíme výstavou upozornit na určitý vybraný aspekt či událost z historie našeho města. V letošním roce padla volba právě na kartounky. V první polovině 19. století patřila Česká Lípa, hned po Praze, k nejvýznamnějším centrům pro potiskování textilu. Je tedy dobře, že připomínáme právě tuto část historie, která našemu městu přinesla slávu a blahobyt. Výstava je zároveň skvělým nástrojem k tomu, abychom bohatou textilní historii našeho města představili širší veřejnosti,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová a připomněla, že umění potiskování textilu, historickým tiskařským vzorům a historii kartounek je zasvěcené Centrum textilního tisku vedle vodního hradu Lipý.

 
Kromě deseti krásných, barevných panelů, jejichž grafickým autorem je Rudolf Živec a autory textů jsou Jaroslav a Michal Panáčkové, byly na vernisáži výstavy k vidění také ukázkové modely šatů a dalších doplňků, které pracují s historickými kartounkářskými vzory. Ty byly díky moderní technologii z původních vzorníků přeneseny na bavlněnou látku, ze které pak byly modely ušité. K vidění budou modely v infocentru na náměstí T.G.M., odkud se následně přesunou do Centra textilního tisku. Autorkami oděvů jsou Martina Benešová a Tetiana Kharlova, obě účastnice předchozích ročníků soutěže o Regionální českolipský výrobek roku.

 
S motivem kartounek chceme pracovat dál. To, že se nám podařilo přenést staré vzory na látku a z ní ušít šaty, je krásným příkladem, jak historie může v moderní podobě fungovat dál a inspirovat další umělce k jejímu využití a přetvoření. Plánujeme do budoucna vytvořit celou kolekci předmětů s historickými kartounkářskými vzory, které bude možné si koupit. Téma kartounek je bohaté a věřím, že se nám podaří vymyslet spoustu dalších krásných věcí a činností, kterými bude možné historii těchto továren u nás připomenout současné generaci a k tomuto bohatému odkazu se plně přihlásit. Na projektu budeme spolupracovat s vlastivědným muzeem i vlastivědným spolkem a jsem za tuto spolupráci moc ráda,“ uzavřela Jitka Volfová.

 

 
V České Lípě 27. června 2024
Mgr. Kristýna Kňákal Brožová
tisková mluvčí
e-mail:
knakalbrozova@mucl.cz
tel. +420 731 435 037

 
alt
alt
alt
alt
alt