Dita Krčmářová: Divák nám věří a to je nejvíc!

Verze pro tisk |
Již čtvrtým rokem promlouvá na začátku přehlídky k divákům kromě předsedy pořádajícího spolku DK Jirásek Františka Zborníka             i členka souboru, ředitelka, produkční a spoludramaturgyně přehlídky Dita Krčmářová.
40. ročník Českolipského divadelního podzimu zahajuje. Již čtvrtým rokem promlouvá na začátku přehlídky k divákům kromě předsedy pořádajícího spolku DK Jirásek Františka Zborníka i členka souboru, ředitelka, produkční a spoludramaturgyně Dita Krčmářová.

 

Jak dlouho se tento ročník připravoval a jsou nějaké změny oproti ročníkům předešlým?

Přípravy jsou každý rok stejné, hledáme zajímavá představení na divadelních přehlídkách a vytváříme si se všemi členy Jiráska časový harmonogram, aby všechno šlapalo. Ten postupně přestaneme dodržovat a poslední dva měsíce před zahájením ČDP opravdu stojí za to. (smích)

Dita Krčmářová na Plese DK Jirásek (uprostřed s telefonem).

Jak se do letošního 40. ročníku promítlo výročí 90. narozenin pořádajícího Jiráska?

Myslím, že velmi. Celý rok jsme zvali divadelní soubory do divadla, představení Poslední trik Georgese Mélièse Divadla Drak, S úsměvem nepilota Kočovného divadla Ad Hoc, slovenský soubor Divadlo Commedia Poprad s představením Zápisky důstojníka Červené armády, hrála se i představení pro školy a v listopadu bude ještě populární Testosteron. Divadelní klub Jirásek pak nazkoušel i Lucernu ve zkrácené verzi, kterou upravil František Zborník, a ta se hrála v podkroví muzea. Kdybychom neslavili 90 let, vše tohle by viděli diváci až na programu 40. ČDP. Ale my jsme chtěli dopřát našim divákům víc.

Podle čeho se letos vybíral program?

Program je letos opět pestrý a žánrově zajímavý. Většina představení byla vybrána z nominací na Jiráskův Hronov, ale pozvali jsme i profesionální soubor Losers Cirque Company s novým cirkusem a pro dětské diváky populární Kabaret Kašpárka v rohlíku. Nezapomněli jsme ani na základní a střední školy a zařadili na každý den dopolední představení. Ta jsou již vyprodána, což je dobrá zpráva, děkujeme, že školy na Českolipsku i mimo něj náš festival podporují. V letošním roce pak nebude chybět premiéra domácího souboru, scénické čtení, divadlo jednoho herce i představení na arénu.

Video upoutávka exkluzivního hosta přehlídky – Losers Cirque Company (středa 12. 10.)

Z čeho máš již před vypuknutím festivalu radost?

Jak se celý soubor zapojil do oslav 90. narozenin Jiráska, tak i 40. výročí přehlídky. To, co letos všichni předvádějí ve svém volném čase, aby vše klaplo a vydařilo se, je pro mě největší radostí. Už teď před festivalem za to všem moc děkuji! Z nadšení nás všech pak vznikla již pokřtěná publikace To jsme my!, která obsahuje vzpomínkový časosběr o našich významných inscenacích. Velké díky patří Václavu Klapkovi a Janě Kolářové za velmi obsáhlý materiál. Ruda Živec to krásně graficky upravil do finální podoby a vzniklo naše veledílo. Obrovskou radost nám pak udělal předprodej permanentek. Divák nám věří, že dramaturgie je kvalitní, a to je nejvíc! 60 prodaných kusů znamená, že se permanentky dané do oběhu nejen vyprodaly, ale hlavně, že divák má chuť trávit s námi každý večer v divadle a podpořit pozvané soubory svojí přítomností v hledišti. A to je pocta jak pro nás, tak i pro pozvané soubory.

Pokřtená kniha To jsme my! letí mezi diváky.

Knihu křtili za DK Jirásek Jana Kolářová a Václav Klapka a grafik a vydavatel Rudolf Živec.

První položkou na programu byl divadelní ples. Jak se vydařil?

No, a do toho všeho se uskutečnil ples. (smích) Myslím, že narozeninová oslava se velmi vydařila. (smích) Byla velkolepá. Budu se opakovat, ale děkuji všem, Týnce Brožové, našemu stvořiteli výzdoby Lubošovi, moderátorovi Jarkovi, choreografce Terce, Rudovi, studentům z DKM a všem z Jiráska i našim blízkým, kteří tančili, zdobili sál nebo uklízeli. Ale především všem, kdo nám věřili a přišli v těch úžasných róbách ve stylu 20. let. Návštěvníci plesu, byli jste famózní! Tak teď už jen otevřít 40. ročník Českolipského divadelního podzimu a s lehkostí vše zvládnout. (smích)

Atmosféra divadelního plesu v KD Crystal.

Program Českolipského divadelního podzimu naleznete zde.

Nahoru