Lípa Musica nabídla komorní setkání s českou hudbou

Verze pro tisk |

Vyprodané koncertní síně i kostely, výjimečné hudební zážitky a spokojené publikum. Tak by se dal ve zkratce shrnout druhý týden Lípy Musicy. V tom nadcházejícím se můžete vypravit na koncerty do Děčína, Stráže pod Ralskem a německého Schirgiswalde, kde vystoupí naše přední ansámbly zaměřující se na interpretaci staré hudby – Collegium 1704 a Ensemble Inégal. Vstupenky jsou ještě k dostání.

Ve čtvrtek 2. října se uskutečnila festivalová premiéra v nejsevernějším městě České republiky – Šluknově. Zdejší nově zrekonstruovaný, původem renesanční zámek, jeden z klenotů severočeské architektury, hostil netradiční klavírní duo: otce a syna, profesora a jeho žáka, Ivana a Lukáše Klánských. Večer cele zaslíbený české hudbě byl premiérou i pro Šluknovský zámek, neboť byl poprvé v jeho koncertním sále instalován klavír. Klánští na něj zahráli kompletní Dvořákovy Slovanské tance.

V pátek 3. října vstoupil 13. ročník festivalu nejen do své druhé poloviny, ale také začal psát svoji letošní saskou kapitolu. V prostorách evangelického kostela v malebném Waltersdorfu se představilo "nejaplaudovanější" české smyčcové kvarteto nesoucí ve svém znaku přídomek po rakouském skladateli Zemlinském. A onu poněkud netypickou charakteristiku brilantní interpretací trojice českých kvartetů tento ansámbl beze zbytku naplnil.

Komorní setkání s českou hudbou pokračovala v sobotu 4. října tradičním koncertem při svíčkách, který se už řadu let koná v prostorách zahrádeckého barokního kostela sv. Barbory. V sobotu se zde představilo výjimečné duo v oblasti interpretace staré hudby – houslistka Lenka Torgersen a cembalista Václav Luks. Program nazvaný Il violino boemo nabídl novodobé české premiéry houslových sonát našich barokních mistrů Bendy a Jiránka. Večer s virtuózní a galantní hudbou v jedinečné interpretaci obou umělců mohl klidně parafrázovat přezdívku skladatele Myslivečka v podobě „I divini boemi“…

Druhý týden 13. ročníku festivalu završilo v neděli 5. října setkání s výjimečnou umělkyní – první dámou české harfy – Janou Bouškovou. Večer, který byl podobně jako ve dnech předcházejících cele zasvěcen odkazu české hudby, nabídl vyprodanému kostelu Narození Panny Marie v Kravařích skladby harfové i premiérová uvedení děl původem určených pro klavír, které si umělkyně speciálně pro tento večer připravila v provedení pro královský nástroj – harfu. Její oduševnělý, technicky dokonalý přednes nadchnul a výrazová paleta od subtilní éteričnosti až po majestátní razanci byla doslova elektrizující.

Recenze uskutečněných koncertů i informace k nadcházejícím najdete na www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru