Lípa Musica pokračuje s Hradišťanem a českou hudbou

Verze pro tisk |

Druhý festivalový týden zahájí Hradišťan s Jiřím Pavlicou, kteří se na půdu festivalu vrací po sedmi letech a představí se v úterý 30. září v Multifunkčním kulturním centru Sever ve Cvikově a ve středu 1. října prostorách novooldřichovského kostela. Následovat bude řada čtyř komorních koncertů, kterými budou pokračovat oslavy Roku české hudby pod taktovkou Lípy Musicy.

Ve čtvrtek do Šluknova zavítá duo klavíristů Klánských, kteří přednesou Dvořákovy Slovanské tance, o den později se festival letos poprvé vypraví do Německa, v Grossschönau vystoupí Zemlinského kvarteto s díly Smetany, Dvořáka a Janáčka. Víkend přinese tradiční koncert při svíčkách, který se již řadu let koná v Zahrádkách u České Lípy. Znovuobjevené skladby českých barokních autorů zde přednese houslistka Lenka Torgersen za doprovodu cembalisty Václava Lukse. Závěr týdne ozdobí sólový recitál naší přední harfistky Jany Bouškové v Kravařích, který bude také zasvěcen odkazu českých skladatelů. Vstupenky na tyto koncerty jsou s výjimkou vystoupení Hradišťanu v Novém Oldřichově a aktuálně i recitálu Klánských ještě v prodeji.

Jako pozvánku na tradiční koncert při svíčkách jsme pro vás připravili krátký rozhovor s naší vynikající houslistkou v oboru staré hudby Lenkou Torgersen. Program Il violino boemo, který zde zazní v sobotu 4. října v podání tétou houslistky a cembalisty Václava Lukse, s sebou přináší exkurz do houslové tvorby českých barokních skladatelů Františka Bendy a Františka Jiránka. Kvalita české houslové školy je překvapující, a o to záslužnější je i přínos interpretů, kteří její dílo znovu přináší k posluchačům. Osa koncertu částečně sleduje CD, které interpreti vydali k poctě Bendy, Jiránka nebo Josefa Antonína Gureckého. Zmíněné album se dle kritiků vyznačuje svěžestí, barevností a něhou a nepoučené posluchače dosud neznámý svět české barokní houslové hudby na nahrávce obsažené fascinuje. Více už Lenka Torgersen…

Na MHF Lípa Musica jste se již dříve představila společně s ansámbly Collegium Marianum či Collegium 1704. Jak vzpomínáte na svá předchozí vystoupení a atmosféru festivalu?

Právě atmosféra festivalu je důvodem, proč se na vystoupení vždy těším, ať už se jedná o koncerty komorní nebo orchestrální. Koncerty se konají na krásných místech, historicky i architektonicky cenných, vždy nás čeká vřelé přijetí od pořadatelů i publika.

Letos vystoupíte poprvé sólově společně s cembalistou Václavem Luksem s programem Il violino boemo, který jste úspěšně nahrála i pro Supraphon. Můžete nám tento program trochu více představit?

Program Il violino boemo představuje reprezentativní výběr z virtuózních sonát českých houslových virtuózů 18. století, kterým vévodí především osobnost Fr. Bendy. Zároveň se jedná o skladby, které nějakým způsobem souvisí s hudbou provozovanou v Praze v 18. století.

Jaké jsou Vaše sólové umělecké plány pro novou sezónu?

Sólová vystoupení ve Španělsku s programem z děl J. S. Bacha, dále příprava celé řady koncertů se souborem Collegium Marianum, jehož jsem koncertním mistrem a kde se i částečně podílím na dramaturgické koncepci, spolupráce s orchestrem La Cetra Barockorchestr Basel a dirigentem Attiliem Cremonesi, spolupráce se souborem Inégal, příprava nového programu z pokladů kroměřížského archivu a řada dalších především komorních koncertů ve Švýcarsku, Norsku, Rakousku.  

Příště se můžete těšit na rozhovor s harfistkou Janou Bouškovou, která druhý festivalový týden završí sólovým recitálem v Kravařích. 

alt
alt
alt
alt
Nahoru