Lípa Musica zve na výlet do saského "Monaka"

Verze pro tisk |

Nedělní benefiční koncert Lípy Musicy věnovaný podpoře aktivit nově vzniklého Nadačního fondu Ozvěna se uskuteční v nové festivalové lokalitě - malebném saském městečku SchirgiswaldeTato německá premiéra bude dalším z koncertů, které připomínají výroční odkaz české hudby. Na programu zazní Dvořákova Lužanská mše, kterou Dvořák zkomponoval na přání slavného mecenáše umění Josefa Hlávky pro příležitost vysvěcení kaple v jeho letním sídle v Lužanech. Interpretace mše pro sóla, sbor a varhany se ujme Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou a varhaníkem Vladimírem Roubalem. Vstupné na tento koncert je dobrovolné a navíc nabízíme i dopravu zdarma festivalovým autobusem z České Lípy a Nového Boru.

Poznejte "saské Monako"

Město Schirgiswalde (Šerachov) má zajímavou historii. Zdejší území bylo osídleno s největší pravděpodobností již ve 13. století franckými kolonizátory. V roce 1346 je pak Schirgiswalde poprvé zmiňováno písemně.

Roku 1635 se Horní Lužice (Oberlausitz) odpojila od Čech a přešla pod Sasko (Sachsen), Schirgiswalde však zůstalo českou enklávou. Tento stav českého „ostrova“ uprostřed saského území přetrvával až do roku 1809. Kuriózní situace pokračuje v následujících letech vyhlášením tzv. „svobodné republiky“. Po celých 36 let nepatřilo město ani k Čechám/Rakousku ani k Sasku. Toto období tvoří nejpozoruhodnější úsek v historii Schirgiswalde. V této době založili Schirgiswaldští městskou republiku, ta byla nazývána „saským Monakem“ a byla rájem hazardních hráčů, dezertérů a pašeráků.

Od roku 1845 patří Schirgiswalde opět k Sasku. V roce 1665 dosáhl tehdejší majitel u císaře Leopolda I. povýšení Schirgiswalde na město. V období protireformace byla většina obyvatel rekatolizována. V letech 1739-41 byl postaven dnes katolický kostel ve stylu českého baroka a s barokním vybavením interiéru. Obě kostelní věže byly dokončeny teprve v letech 1866-68. Varhany vyrobila v roce 1975 firma Eule z Budyšína (Bautzen) v neobarokním stylu.
V roce 2012 bylo město sloučeno s obcemi Kirschau a Crostau a nese oficiální název: Schirgiswalde-Kirschau.

Lužanská v podání Inégalu

Ensemble Inégal během letošního ročníku potěší posluchačovo srdce hned dvakrát. Po koncertu na české straně hranic ve Stráži pod Ralskem se vydává za sousedním publikem do saského Schirigswalde. Program večera je v roce české hudby takřka výlučně Dvořákovský.

Koncert načne varhanní preludium g moll od Johannese Brahmse, které diváky uvádí z uspěchané současnosti do atmosféry religiózní hudby 19. století. Zbytek večera potom patří Antonínu Dvořákovi a exkurzu do jeho duchovní tvorby. Z drobnějších útvarů program přináší Tři duchovní zpěvy. Tyto skladby jsou nejednou označovány za příležitostná dílka. Vznikly během Dvořákových prázdninových pobytů na zámku Sychrov a na Turnovsku a byly psány právě pro provedení v zámecké kapli na Sychrově. Pěveckou část programu prolínají varhanní preludia, která složil ani ne dvacetiletý Dvořák během studií na varhanické škole. 

Stejně jako koncert předcházejícího dne ve Stráži pod Ralskem večer završuje Dvořákova Mše D dur Lužanská. Dílo vzniklo pro příležitost vysvěcení kaple v Lužanech u Přeštic, kam Dvořák zajížděl k manželům Hlávkovým, přátelům a mecenášům vědy a umění. Byla to paní Hlávková, kdo Dvořáka požádal o složení mše. Dvořák jí ochotně vyhověl a vytvořil dílo, které dalece přesahovalo úroveň příležitostné skladby pro lokální událost. Mše napsaná pro čtyři sólové hlasy a sbor je soustředěná, dokonale vystavěná a výrazově bohatá. 

Ensemble Inégal získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Jedná se však o všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Koncertuje na prestižních evropských festivalech, realizoval již 10 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.) a pořádá i vlastní koncertní cykly. 

Pomáháme sluchově handicapovaným

Lípa Musica se v letošním roce hlásí k charitativní podpoře nově vzniklého Nadačního fondu Ozvěna, který si vzal za své poslání pomáhat dětem a jejich rodičům, kterým přišlo do života sluchové postižení. Festival připravil pro Nadační fond Ozvěna benefiční koncert, který se uskuteční 12. října v německém Schirgiswalde a jehož výtěžek bude Ozvěně věnován. Zároveň bude festivalové koncerty doprovázet veřejná sbírka. Více o Nadačním fondu Ozvěna na www.ozvena.org.

Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost vypravit se na hudební výlet k našim sousedům. Místa v autobuse je možné rezervovat zde.

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru