MHF Lípa Musica: Tipy na tento týden

Verze pro tisk |

Po operním zahájení přichází na letošním ročníku MHF Lípa Musica na řadu odlehčení v populárnějším duchu. Ve středu 24. září vystoupí v Centru textilního tisku v České Lípě anglický písničkář a kytarista Jono McCleery. Tento osobitý umělec vydal své první album Darkest Light nezávisle za pomoci svých fanoušků v roce 2008. Posléze uzavřel smlouvu s nezávislým britským vydavatelstvím Ninja Tune a vydal album There Is, které představí i na festivalu Lípa Musica. Tato nahrávka získala významnou popularitu a je označována jako vybraná směs Malese Davise, Massive Attack, Johna Martyna, Fink a Radiohead. McCleeryho hudba je osobitá, nadčasová, trvalá, reflektující současně minulost, přítomnost i budoucnost. A v České republice bude mít festivalovým vystoupením svou premiéru. V prodeji je ještě 18 vstupenek.

V pátek 26. září se v českolipské bazilice představí německý varhaník Bernhard Marx s programem, který představí varhanní tvorbu od renesance po 19. století. Ten absolvoval svá studia absolvoval v Saarbrückenu, Freiburgu, Paříži, Haarlemu a Bologni. V roce 1973 získal prestižní ocenění na Bachově soutěži v Bruggách a o šest let později v Saarbrückenu. Od roku 1972 působil jako varhaník u sv. Jana ve Freiburgu, kde se podílel i na stavbě slavných Metzlerových varhan. Od roku 2011 působí současně i jako varhaník v St. Blasien, kde založil a umělecky vede rovněž mezinárodní varhanní soutěž a festival. Varhany v st. Blasien jsou třetí největší na světě. Kromě výkonné umělecké činnosti se věnuje i pedagogické činnosti a působí jako arcidiecézní inspektor varhan ve Freiburgu. Bernhard Marx s úspěchem koncertuje po celé Evropě, ale i v zámoří. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek. Vyniká nejen interpretační umem opřeným o intenzivní muzikologické bádání, ale současně i výjimečnou virtuozitou hry a citem pro expresivní rejstříkování věrné originálním skladbám.

A pak již bude následovat svatováclavský víkend, kdy Lípa Musica už opustí své rodiště - Českou Lípu a vycestuje poprvé do Kamenického Šenova a posléze do tradičního svátečního místa, který je Jezvé. Tradice svatováclavských koncertů sahá již hluboko do festivalové historie. V letošním roce festival nabízí dva programy, které jsou na první pohled velmi kontrastní, ale oba svým způsobem reflektují svatováclavskou tématiku. V předvečer svátku svatého Václava se v Kamenickém Šenově setkáme po letech s ansámblem Clarinet Factory, který se na festival vrací a připravuje mimo jiné premiérové uvedení improvizace na Svatováclavský chorál. Multižánrový soubor Clarinet Factory čerpá ve své inspiraci z nejrůznějších žánrů, ale také z odkazu klasické hudby a jejích velikánů a z duchovní tradice této hudby. V programu Dobrá meditace, který soubor připravil k příležitosti svátku sv. Václava, se snoubí duchovní rozměr s přesahem do žánru, jakými jsou třeba minimalismus, lidová a etnická hudba. Hudebníci pronikají do soudobých směrů jak z oblasti vážné hudby, tak jazzu nebo jiných neklasických hudebních odvětví. Koncertu bude navíc od 18 hodin předcházet komentovaná prohlídka kostela.

Svátek sv. Václava oslaví festival tradičně v Jezvé, kde letos vystoupí renomovaný německý ansámbl Ensemble Musaicum se sopranistkou Karolinou Brachman a altistkou Markétou Cukrovou v programu “In feminea forma” - hudebním portrétu od Hildegardy z Bingen do Elisabeth Jacquet de la Guerre. Ansámbl Musaicum se zaměřuje na dobově poučenou interpretaci vokální hudby 16. až 18. století a tvoří jej vedle zakladatelky – sopranistky Karoliny Brachman – hráčka na violu da gamba Irene Klein a loutnista a theorbista Christoph Barth. Podobně jako je mozaika složená z drobných částí, které vytváří obraz, stejně tak i ansámbl Musaicum tvoří své koncertní programy z pečlivě tematicky a stylisticky vybraných uměleckých kusů – anglických loutnových písní, francouzský airs de cour, italských a německých madrigalů, motet a koncertů. Více se dozvíte v rozhovoru s Markétou Cukrovou, který pro vás připravujeme.

Vstupenky na svatováclavské koncerty jsou ještě v prodeji!


 

alt
alt
alt
alt
Nahoru