Třetí festivalový týden ve znamení dialogu staré hudby a moderny

Verze pro tisk |

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica vstupuje pomalu do poloviny svého 12. ročníku a nabízí v tomto týdnu čtveřici zajímavých hudebních setkání. Jako červená nit se takřka všemi programy tohoto týdne line dialog staré a moderní hudby v různých formách a podobách.

Ve čtvrtek 3. října se na festivalu letos již podruhé představí vynikající Královéhradecký dětský sbor Jitro se svým sbormistrem Jiřím Skopalem. Za doprovodu klavíristy Michala Chrobáka představí děti v evangelickém kostele v Großschönau slavné sbory skladatelů 16., ale i 21. století. Pokud jste propásli vystoupení Jitra na začátku festivalu v Novém Oldřichově, neváhejte. Umělecké kvality, přitažlivý program a ryzí pěvecké nadšení vás doslova strhnou.

V pátek 4. října se uskuteční již tradiční koncert při svíčkách v malebném prostředí kostela sv. Barbory v Zahrádkách. Zde se setkáme opět s žánrem vokálního recitálu, který představí úspěšný mladý barytonista Tomáš Král za doprovodu theorby a barokní kytary, které rozezní Jan Krejča. V programu Dolcissimi sospiri – Nejsladší vzdechy – s nimi zavítáme v jiskřivých písních Cacciniho, Castaldiho a Corbetty do sladké slunné Itálie počátku 17. století.

Další neotřelý program si své místo najde v sobotu 5. října v prostorách kostela sv. Jakuba v Železném Brodě. Připravili jsme pro vás netradiční spojení, které je příslibem nevšedního zážitku. S programem „Apokalypsa – Zjevení sv. Jana“ vystoupí u Svatého Jakuba společně ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu a středověkého vícehlasu, a jazzové trio Davida Dorůžky. Inspirativním a hlavním zdrojem programu jsou skladby z Codexu Las Huelgas, rukopisného hudebního pramene z 12. a 13. století, který vznikl pro ženský cisterciácký klášter Las Huelgas ve španělském Burgos. Témata konduktů a motet v interpretaci ženského ansámblu se stanou inspirací pro improvizaci hledající paralely mezi skladebnými druhy středověku a jazzovou kompozicí 21. století. Soubory Tiburtina a Dorůžkovo jazzové trio sbírají v posledních době s touto osobitou fúzí středověké hudby s jazzem úspěchy po celé republice i v zahraničí. Nepropásněte proto nabídku mimořádného uměleckého zážitku, jež umocní sugestivní prostředí železnobrodského sakrálního komplexu.

K propojení staré a soudobé hudby dojde i v programu koncertu renomovaného německého vokálního ansámblu Stimmwerck. Ten v neděli 6. října v Kravařích zazpívá písně německé renesance i moderny Im Himmel frei. Tento úspěšný řezensko-mnichovský vokální ansámbl je známý hudebně badatelskou činností, jejímž výsledkem je celá řada cenných, znovu objevených skladeb. Kromě staré hudby se však toto vokální kvarteto nevyhýbá ani péči o odkaz hudby nové. A s oběma těmito stránkami se budete moci setkat i na jejich festivalovém vystoupení, kde zazní skladby starých mistrů Leonharda Pamingera, Ludwiga Senfla nebo současníků Arvo Pärta či Maxe Beckschäfera. Ostatně takto program představuje sám Stimmwerck:

„Náš program „Im Himmel frei“ se pokouší spojit hudební světy, které od sebe leží vzdálené několik století. Chtěli bychom upozornit na to, jaké texty a obsahy působily na lidi v 16. století a jak jsou podobné těm, které nás oslovují a jsou zhudebňovány v dnešních dnech. To je velice napínavé! Razíme rovněž mosty směrem k novověku. Milujeme experimenty, neznámé věci a kusy, které nebyly nikdy uvedeny. Náš program na festivalu prezentuje ty nejlepší kompozice, které jsou všechny v tomto smyslu spolu svázány. Ostatně i v názvu programu „Im Himmel frei“ jsme použili citát z moteta písně dnes zcela neznámého skladatele Caspara Othmayra, který zkomponoval v reakci na smrt svého skladatelského kolegy.“

Pojďte se s Lípou Musicou projít po mostech spojujících nejen hudbu dávnověku s hudbou dneška, ale i rozličná místa Libereckého kraje a Saska. Poslední vstupenky jsou ještě v prodeji! Více informací na www.lipamusica.cz. Těšíme se na vaši návštěvu! 

alt
alt
alt
Nahoru