Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Slučování středních škol se nevyhneme

Na posledním jednání krajského zastupitelstva se hovořilo také o optimalizaci sítě středních škol v Libereckém kraji. Problematikou školství se  v krajském zastupitelstvu zabývá několik let,  dříve i  jako předseda výboru pro vzdělávání, zaměstnanost a sport, starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. Jak na optimalizaci sítě středních škol pohlíží?  

„V Libereckém kraji se v současné době nachází v  červených číslech celkem devatenáct středních škol, což je téměř třetina z celkového počtu. Optimalizaci sítě středních škol se zkrátka nevyhneme,“ je přesvědčený Jaromír Dvořák a uvádí několik příčin, proč je ekonomická situace středních škol tak špatná.  Z demografického vývoje posledních dvaceti let je patrné, že ubylo mladých lidí opouštějících základní školy. Nedostatek žáků se projevuje jak ve středních školách tak v odborných učilištích a není žádným tajemstvím, jak se školy přetahují o žáky jen proto, aby nemusely snižovat úvazky, anebo učitele rovnou propouštět.  „Navíc po roce 1989 vznikala živelně řada nových středních škol včetně privátních a přiznejme si,  že úroveň některých z nich je dost pochybná a že se na ně dostávají i žáci s velmi špatným prospěchem.  Za další chybu považuji zrušení odvětvového řízení školství . V důsledku toho dnes kraje v roli zřizovatelů středních škol musejí řešit problémy, které nezpůsobily. Kromě toho nově otevírané obory často nevycházely z požadavků pracovního trhu, a tak se stalo, že absolventi některých škol o práci nezavadí,  ale například dobrého zedníka neseženete.“

V okrese Česká Lípa se v souvislosti se slučováním středních škol nejčastěji mluví  o sklářských školách v Novém Boru a v Kamenickém Šenově, v poslední době  znovu o sloučení gymnázia v České Lípě a v Mimoni.  „Pro každé město je existence střední školy prestižní záležitostí, a proto chápu, když se představitelé měst zuby nehty sloučení škol brání. Ale není přece možné, aby stát donekonečna držel nad vodou školy, jejichž absolventi nemají na pracovním trhu uplatnění a v nichž na jednoho učitele připadají tři žáci či studenti“ poukazuje na alarmující skutečnosti Jaromír Dvořák. „Sloučení sklářských škol v Novém Boru a v Kamenickém Šenově  krajští zastupitelé na posledním jednání sice neschválili, ale obávám se,  že se mu nevyhneme, poněvadž ekonomické argumenty jsou jasné. Téměř třetina  středních škol v Libereckém kraji vykazovala v polovině letošního roku účetní ztrátu, proto se k optimalizaci sítě středních škol krajské zastupitelstvo opět vrátí,“ zdůvodnil starosta Nového Boru.

Komentáře

Gymnázium Nový Bor.

Vzniká živelně řada nových oborů,úroveň některých z nich je dost pochybná a že se na ně dostávají i žáci s velmi špatným prospěchem.Škola se přetahuje o žáky jen proto, aby nemusela učitele propouštět.
NB gymnázium 1.ročník má jen 20 žáků, chybí 500 žáků do kapacity školy.Otevřem obor který tu nikdy nebyl : 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika.
Čísla z Nového Boru : SŠ - 170 žáků (z toho denní 135), kapacita - 650 žáků,naplněnost -21%, VOŠ - 33 žáků,kapacita - 66 žáků, naplněnost - 55 %.
LIBERECKÝ KRAJ BUDE PŘÍŠTÍ ROK PROPOUŠTĚT 500 UČITELŮ.
Olympiáda mládeže EYOWF 2011.Na uspořádání festivalu 12.února schválil Liberecký kraj dotaci 126,8 milionu korun. Na školství nemá.

Nahoru

Re: Gymnázium Nový Bor.

Hluboce před Vámi smeknu, pokud mi předložíte jediný LOGICKÝ a obecně akceptovatelný důvod zřízení tzv. gymnázia v N.B. v době, kdy chtěl kraj poprvé rušit gymnázium v Mimoni. Ke stejné odpovědi byli opakovaně vyzváni i pánové Cikl, Dvořák a Jindra. Jediný, kdo se pochlapil a odpověděl, že vlastně odpověď nezná, byl p. Jindra. Dost tristní zjištění při představě, jaké slovo mohou mít v celé kauze oba zmínění pánové, kteří své rozhodnutí veřejně obhájit nedokáží. Jinak Vaše příspěvky beru pouze jako výkřiky někoho, kdo se obává o své zaměstnání (či snad zaměstnání své manželky ?). Z tohoto pohledu bych Vás i chápal.

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

Pane starosto,
můžete mi vysvětlit, proč má být sloučeno (tzn. zrušeno) gymnázium v Mimoni (obsazenost 77%) a přitom rozšiřován hybrid oborů v N. Boru ? Proč před čtyřmi roky, kdy první pokus o zrušení gymnázia v Mimoni nebyl úspěšný, vzniklo následně tzv. gymnázium v N. Boru ? Hlavní, na co tehdy lákal náborář ze zdejší SŠ rodiče na třídních schůzkách k přihlášení na toto gymnázium, byla věta, kdy hned v úvodu pronesl, že u nich budou mít studenti co nejméně matematiky a tím pádem to v pohodě zvládnou. Opravdu tomu v dnešní době říkám priorita ! Jako učitel jistě víte, že zkouška z matematiky je v 1. ročníku velké části VŠ (technické, přírodovědné, ekonomické, regionální studia). Když se přítomní rodiče probrali ze šoku, pochopili, že tudy cesta nevede. Tak do prvního ročníku tzv. gymnázia nastoupili místo elity čtyřkaři, kteří by na normálním gymnáziu neměli příliš šancí na získání maturity.
Můžete mi odpovědět na následující otázky ?
1. Proč je protěžována škola s nejnižší naplněností v kraji ?
2. Co je za vznikem tzv. gymnázia v N.Boru ?
Stejné otázky zde byly položene zastáncům borské školy několikrát, nikdo z odpovědných neměl ani trochu slušnosti, aby na ně neodpověděl (naposledy minulý týden pan Cikl, poté co sepsal stylisticky prazvláštní článek). Ono se zřejmě logicky ve prospěch SŠ v N.Boru odpovědět nedá.
Jistě chápate, že nezasvěcenému celá situace kolem SŠ v N.Boru opravdu smrdí. Názorně je vidět, že kvalita opravdu není podstatná - o všem rozhodují "dlouhé prsty" a známosti. Tedy moc velká změna proti časům předlistopadovým to není.
Chápu, že jako současný starosta N.Boru asi těžko bude hlasovat proti SŠ ve "svém" městě, ale aspoň se nezapojujte do kampaní kraje proti funkčním školám.
Děkuji za odpovědi na mé otázky
Radomír Tulka

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

Ekonomické argumenty jsou jasné??? - ekonomická demagogie, ekonomická ideologie, ekonomická totalita - proč můžou naše životy řídit jenom ekonomové a byrokrati? Proč je tzv. ekonomická pravda tou jedinou pravou a poslední pravdou všeho? To je záhada!

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

Vážený pane, dle výsledků škol, jejich obsazenosti, spádovosti a finančních záležitostí, by mělo být zrušení NB gymnázia na prvním místě. Je překvapující, ale nikoliv s podivem, že se mají rušit školy s nadprůměrnými výsledky po všech stránkách, viz gymnázium v Mimoni. Nemáte uceléné podklady pro svůj článek, takže byste měl svůj čas věnovat věcem, kterým rozumíte a o kterých víte první i poslední.

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

Samozřejmě, že situace kolem borské školy ve všech směrech smrdí. Dle mého názoru tu díky úzkému kamarádství s Mr. Ciklem vzniká slepenec "čehosi" což již postrádá smysl, úroveň a odbornost. Profesionální přesto naprosto nevědomý politik, statistický manipulátor, lyžař a lhář Cikl nám bude tvrdit, že české školství již dosahuje rumunské úrovně. Právě díky němu a jemu podobným je školství dnes na mizerné úrovni a všeuměl jeho formátu ho nezachrání. Nicméně pro ČSSD se on právě tím pravým odborníkem ne-li budoucím ministrem.
Pan Dvořák jako bývalý učitel by měl tuto situaci znát a měl by vědět, že jiné normativy jsou na uměleckých školách a jiné na všeobecných. Se živelným vznikem soukromých škol a zrušením odvětvového řízení však má pravdu. Jinak, o kterých školách jejichž absolventi nemají na trhu práce uplatnění to pane Dvořák mluvíte?

Nahoru

Paliza - tak trochu chudák

Asi jste "trošku" momentálně zaostalý. Ale spíš je to trvalejšího rázu.

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

když čtu o rušení škol z vyjádření min. Dobeše, pak je zrušení novoborské školy přesným příkladem politicky neprůchodného řešení a jednání úředníků typu Cikla právě přispívá k ještě většímu poklesu úrovně školství.

Nahoru

Z čeho zaplatit sklářskou školu v Kamenickém Šenově.

CITACE : Miloš TITA -předseda klubu KSČM v Zastupitelstvu Libereckého kraje.

Při projednávání návrhu krajského radního Radka Cikla (zvolen za ČSSD, pozn. red.) na zrušení světově známé sklářské školy v Kamenickém Šenově byl, jak je dnes zvykem, používán především ekonomický argument.

V případě »rodinného stříbra«, jímž není vždy jen majetek, ale i lidské dovednosti předávané generacemi, je tento argument, diktovaný krátkodobým útlumem sklářské výroby v době krize, velmi krátkozraký. Nemůžeme soupeřit s levnou pracovní silou řady zemí, které zaplavují evropský trh svou produkcí lisovaného skla. Můžeme ale dlouhodobě těžit z toho, co umíme udělat lépe či originálněji. Je logické, že v době krize, která na sklářství dopadala drtivě, dočasně klesl i zájem o výuku v oboru, a proto je nutné pro školu hledat další zdroje – ne ji likvidovat.

Nejvíce dotazů jsme proto my, krajští zastupitelé, kteří pomohli zabránit sloučení zaměřením odlišných sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru, dostávali právě k financování dalšího provozu šenovské školy. Ano, to je zapeklitá otázka. Měl se jí ale včas zabývat především odbor školství Libereckého krajského úřadu, namísto pouhého hledání cest, jak školu zrušit.

My, zastupitelé zvolení za KSČM, si myslíme, že pro období nejbližší se najdou prostředky na provoz školy i v krajském rozpočtu. Lze např. zrušit nebo omezit mnoho neekonomických a neefektivních poradenských činností. Je možné omezit příspěvky na sportovní nebo kulturní akce pořádané soukromými subjekty za ceny vskutku nehorázné. Z dlouhodobého hlediska však vidíme řešení ve vícezdrojovém financování umělecké školy. Na něm by se podílely sklářské firmy, využívající služeb absolventů (což se již dnes jednorázově děje), město Kamenický Šenov, zájmové i profesní organizace a také stát formou podpory neziskového sektoru z rozpočtu ministerstva apod. Takové řešení je běžné i ve světě, stačilo by projevit jen trochu vůle a jistě by se tento záměr realizovat podařilo.

Radní Cikl má jistě pravdu v tom, že stát si měl umělecké školy ponechat pod svou správou (a já dodávám, že i sportovní), ale skutečnost je, jaká je. A stát by opravdu takto specializovaným školám měl umožnit existenci ve zvláštním režimu. Další možnou cestou je i zákonodárná iniciativa krajů ke změně příslušných zákonů.

Zastupitelé zvolení za KSČM již jednou navržený slučovací proces odmítli, a to na přelomu loňského a letošního roku, požadovali odložit rozhodnutí o dva roky. Právě proto, aby mohl být připraven a nastartován proces vícezdrojového financování. Nakonec prošla pouze lhůta devítiměsíční, což je pro zmíněné účely příliš krátká doba. Navíc však odbor školství, místo aby společně se školou na problematice začal pracovat, již předem uvolňoval nemalé finanční investiční prostředky do rekonstrukce novoborské školy a její přípravy pro převzetí žáků školy šenovské (tyto prostředky by několikanásobně pokryly provozní potřeby šenovské školy), jako by sloučení bylo již hotovou věcí. Takové jednání úřadu je zřejmým překročením pravomocí. Zároveň se projevila naprosto zřejmá snaha o účelovou dehonestaci pracovníků šenovské školy a veřejnost byla »krmena« upravenými statistikami či nepodloženými pověstmi. I v tom vidíme pověstné čertovo kopýtko zájmů zcela jiných, než je maximální péče o rozvoj středního školství. Věřím, že prosazení těchto účelových zájmů zabráníme i příště.

Miloš TITA,

předseda klubu KSČM v Zastupitelstvu Libereckého kraje

Nahoru

Úspěch na mezinárodní soutěži Gletscherprise-Glaskunstpreis 2010

Ceny sklářského umění Gletscherprise byly vyhlášené na slavnostním setkání v Zwiselu. Dvě z 12 cen získali studentka 2. ročníku SUPŠS v Kamenickém Šenově Denisa Chroustová a vedoucí oddělení design světelných objektů Ladislav Průcha.
http://www.prazskagalerie.cz/zpravy/novinky/uspech-na-mezinarodni-soutezi-gletscherprise-glaskunstpreis-2010
10. prosince 2010 byla v 18.00 hodin v Lesním muzeu v Zwiseluotevřena výstava lahviček na šňupavý tabák, která je výsledkem soutěže, kterou uspořádala firma Pöschl Tabak GmbH. Ceny sklářského umění Gletscherprise byly vyhlášené na slavnostním setkání v bývalé dívčí škole v Zwiselu. Dvě z 12 cen získali studentka 2. ročníku SUPŠS v Kamenickém Šenově Denisa Chroustová a vedoucí oddělení design světelných objektů Ladislav Průcha. Pro Denisu Chroustovou je to v roce 2010 již druhé mezinárodní ocenění. Cenu získala také na XX. Mezinárodním festivalu dětské umělecké kreativity v polském Goleniowě, pořádaném pod patronací UNESCO.

Nahoru

Škola v červených číslech.

CITACE - František Janák
Vážený pane starosto! V červených číslech je hlavně SPŠ sklářská v Novém Boru, na které studuje pouhých 33 žáků a která již druhým rokem neotevřela 1. ročník! Tato škola chce svoje problémy řešit na úkor SUPŠS v Kamenickém Šenově. Nemáte pravdu. Kraje tyto problémy způsobily, protože dovolily zakládat stále nové školy a obory, čehož dokladem je právě SPŠ sklářská v Novém Boru, kde bylo nedávno založené gymnasium, letos interiérový design a chystá se pedagogický institut! Žáci interiérového designu přitom mají jezdit do dílen do České Lípy. Máte pravdu, úroveň některých z těchto škol je dost pochybná. Naše škola k nim ale nepatří. Trvalé úspěchy našich žáků na soutěžích a výstavách to dokazují. Naši absolventi nevysedávají na úřadech práce a v naší škole nepřipadají 3 studenti na jednoho učitele, jak tvrdíte. Jestli slučovat, tak SPŠS v Novém Boru se SUPŠS v Kamenickém Šenově! To jedině dá záruku zachování oboru Výtvarné zpracování skla a světelných objektů v našem regionu.

Nahoru

Re: Slučování středních škol se nevyhneme

Protože pan starosta zřejmě vyznává stejnou taktiku jako pan Cikl (uveřejnit svůj neomylný světonázor a dále nereagovat), poslal jsem mu dnes dotaz, zda zde hodlá na slušně formulované otázky odpovědět. Tak uvidíme. Jinak můžete učinit totéž na adrese : starosta@novy-bor.cz

Nahoru

novoborský starosta

Problematikou školství se v krajském zastupitelstvu zabývá několik let, dříve i jako předseda výboru pro vzdělávání, zaměstnanost a sport, starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor - Gymnázium,kapacita : 120, 2008/9 - 14žáků,2009/10 - 32žáků,2010/11 - 50žáků, průměrná
naplňenost - 41,67% , průměr žáků na třídu - 16,67 žáků !

Nahoru

Re: novoborský starosta

To jsou kvantitativní ukazatele. Nikde jsem neviděl kvalitativní. Díval jsem se na výsledky olympiád. Z novoborského gymnázia nikde nikdo. Z mimoňského jen pár úspěchů v přírodovědných předmětech.

Nahoru

Dojíždějící žáci - Gymnázium

Dojíždějící žáci - Gymnázium, Mimoň
Pro zajímavost. Kolik žáků z Boru a okolí radši dojíždí, než by navštěvovalo místní školu.
Ještě si připište ty co jezdí do : České Lípy, Rumburka, Varnsdorfu,Kamenice.

Ani oficiální návštěva hejtman Libereckého kraje Stanislava Eichlera novoborské sklářské školy, tomu nezabrání.
odkaz :
http://www.gymi.cz/file/139

Nahoru

Zamítnutí grantu pro sklářskou školu v Kamenickém Šenově

Vážení přátelé, posílám Vám čerstvou informaci od hejtmana Libereckého kraje pana Eichlera, že na základě "podnětu od resortu ŠMTS" (Princová, Cikl) pozastavuje náš projekt ve výši více než jeden a půl milionu Kč, který měl zásadním způsobem přispět k obnově vybavení a zkvalitnění výuky v oddělení designu světelných objektů.

Zamítnutí grantu pro sklářskou školu v Kamenickém Šenově
Vážení přátelé, posílám Vám čerstvou informaci od hejtmana Libereckého kraje pana Eichlera, že na základě "podnětu od resortu ŠMTS" (Princová, Cikl) pozastavuje náš projekt ve výši více než jeden a půl milionu Kč, který měl zásadním způsobem přispět k obnově vybavení a zkvalitnění výuky v oddělení designu světelných objektů.

Upozorňuji na skutečnost, že tento projekt prošel v roce 2010 až do posledního kola a že Výbor hospodářského a regionálního rozvoje zastupitelstva Libereckého kraje odsouhlasil na svém zasedání dne 10.8.2010 klíčový závazek předpokládané výše spolufinancování. Naše škola byla vybrána mezi posledních 10 škol, které se projektu zúčastnily. Dokumenty přikládám k nahlédnutí. Stejným způsobem smetl odbor ŠMTS LK v roce 2010 naše dva projekty v oblasti podpory 1.1 - Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ve stejném období nás odbor ŠMTS Libereckého kraje neustále bombardoval žádostmi o vysvětlení, proč jsme v deficitu a jak chceme financování školy řešit. Posuďte sami, jak s námi náš zřizovatel zachází a jak se to dá nazvat.
http://www.prazskagalerie.cz/data/30/386/Projekt%20ROP%20NUTS%20II.0001.PDF

CITACE : ak. mal. František Janák, zástupce pověřeného ředitele

Nahoru

Stipendijní program.

Neplatíte školné, a ještě dostanete peníze.
Klub přátel školy SUPŠS v Kamenickém Šenově vyhlašuje stipendijní program pro uchazeče o studium.Celková výše na jednoho žáka za školní rok až 10 000,- Kč.
Talentové zkoušky : Podání přihlášky do 2. kola : do 3.2.2011
http://www.czech-glass-school.com/stipendijni_program.html

Mezinárodní sklářská cena města Rheinbach : SUPŠS Kamenický Šenov.
http://www.stream.cz/video/547530-mezinarodni-sklarska-cena-mesta-rheinbachu-supss-kamenicky-senov

CzechGlassIntensive : Janák,Roubíček,Brychtová,Marek,Skuhrová,Handlová.
http://www.youtube.com/watch?v=s7AkG8tODr4

Nahoru