Euroškola reprezentovala Českou republiku

Verze pro tisk |

Již počtvrté se českolipská Euroškola zúčastnila projektu s názvem „EUROSCOLA“, ve které soutěží sice jednotlivci, ale mohou vyhrát návštěvu europarlamentu pro celou třídu.

V květnu se to podařilo Karolíně Peterkové se selfie s tématem evropských voleb 2014, a proto jsme v prosinci zorganizovali zájezd do Štrasburku. Na jeho obsahu se podílela třída H4 s PaedDr. Monikou Bayerovou, na anglické přípravě 24 studentů ze šesti tříd Mgr. Tomáš Hoskovec a na praktické organizaci zájezdu Mgr. Alena Lišková.

Oficiální program začal 19. prosince v deset hodin v Evropském parlamentu proslovy několika organizátorů této mezinárodní aktivity. Poté se postupně představilo 22 škol z 19 zemí Unie. Pěkný projev o České republice a Euroškole si připravila Daniela Klomfarová (z druhého ročníku Hotelové školy): „Byla to pro mě rozhodně velká zkušenost! Doma jsem si projev přeložila do angličtiny a pak se ho učila nazpaměť. Se svým výkonem jsem celkem spokojená, měla jsem opravdu velkou trému, ale nakonec se dá říci, že jsem si vystoupení před stovkami mladých užila.“ S Danielou u řečnického pultu byl Lukáš Starý (třída P4B), který v hasičském oděvu reprezentoval obor Bezpečnostní služby: „Jsem dobrovolný hasič, a proto jsem si do europarlamentu oblékl kompletní vybavení JSDHO (Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce) Česká Lípa, tímto děkuji panu Luboši Břendovi, veliteli stanice, za zapůjčení věcí. Při prezentaci Euroškoly jsem byl v klidu, žádná tréma, od řečnického pultu jsem měl nádherný výhled a zdálo se mi, že jsem od posluchačů sklidil i ohlas.“ Další studentka - Nikola Čeriová (H3) - v obleku servírky připomněla Hotelovou školu a Jitka Ryšavá (H2) jako letuška prezentovala obor Cestovní ruch: „Při vstupu do sálu parlamentu jsem byla ohromena, první dojem byl nádherný – prázdný, velký sál. My – co jsme vystupovali – jsme totiž vcházeli jako první. Při projevu jsem byla nervózní, všichni na mě zírali, ale byl to hezký zážitek. Zaujalo mě i představení Bulharska, protože jsem viděla dívky v tradičních krojích zpívající lidovou písničku.“

V druhé části dopoledního programu přišla na řadu diskuze studentů se zástupci štrasburského parlamentu. Otázky jen pršely, během hodiny jich padly přes dvě desítky. Zaměřeny byly různorodě. Od finančně náročného provozu europarlamentu přes možnosti zapojení mladých lidí do politiky EU, žhavou problematiku ukrajinské krize a vliv unijních sankcí na Rusko až po otázky imigrantů a vstupu Turecka do Evropské unie.

Odpoledne byl pro 470 účastníků připraven vědomostní test se 17 otázkami v různých jazycích a práce ve skupinách podle předem známých témat:
1) ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ a OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE,
2) SVOBODA INFORMACÍ a OBČANSKÁ KULTURA,
3) BOJ PROTI PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI,
4) BUDOUCNOST EVROPY,
5) MIGRACE a ZAČLEŇOVÁNÍ,
6) ZAMĚSTNANOST MLADÝCH LIDÍ.

Jak připomíná Nikola Žižková (P4B): „Diskutovali jsme např. bezpečnost FB, problematiku sledování občanů kamerovými systémy a důvěryhodnost různých médií. V závěrečném hlasování jsem se ale zdržela, protože nemám jednoznačnou odpověď na to, zda chci, nebo nechci svobodu informací, protože je to tak široké téma, že je potřeba vyslovit se zvlášť ke každému okruhu.“ Nikola Čeriová (H3) ještě dodává: „Překvapila mě zapálenost mladých při diskuzi, takovéto akce jsou velmi dobré pro ty z nás, co chtějí být politiky, mohou si tady vyzkoušet na vlastní kůži mluvené projevy.“

Všichni účastníci workshopů se opět sešli v hlavním sále štrasburského parlamentu. Za skupiny vždy vystoupilo několik mluvčích s návrhy, o kterých se poté hlasovalo. Zasedání řídili samotní studenti, takže se mohli vžít do role opravdových politiků. Den uzavřelo finále soutěže Eurogame, předávání cen vítězům z řad studentů i učitelů a defilé zástupců jednotlivých zemí s vlajkami.

Jednání v Evropském parlamentu se euroškolákům líbilo. Zažili něco zcela neobvyklého, rozšířili si všeobecný přehled a jazykové vybavení. Mohli si své znalosti a názory na různé problémy porovnat se studenty ze zahraničí a navázat i nové kontakty.

Úspěšnou akci v lednu definitivně uzavře ředitelka Euroškoly Mgr. Petra Kašparová, která studentům slavnostně předá certifikáty Evropského parlamentu, jež určitě obohatí jejich portfolia.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru