Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Vladimír Šámal: Stav nemocnice v České Lípě znám velmi dobře

Volební štáb ODS navrhl na rozhovor Vladimíra Šámala, který sice není z našeho okresu, ale často jako urolog do České Lípy jezdí. Mimo jiné si myslí, že krajský radní pro zdravotnictví nemusí, za jistých okolností, být uvolněným zastupitelem.

Když jsem pátral po Vaší politické činnosti, nalezl jsem Vás mezi členy humanitní komise města Liberec. My u nás v České Lípě podobnou komisi nemáme, anebo se tak aspoň nenazývá. Co je náplní Vaší práce?

Humanitní komise je poradní orgán rady města. Zabývá se problematikou sociálního bydlení. Sociální odbor magistrátu eviduje a zpracovává žádosti o bydlení v domech s pečovatelskou službou, domech s usměrněným nájemným, startovacích bytech nebo ubytovnách. Humanitní komise, ve které jsou zástupci občanů a členové zastupitelstva města, pak tyto žádosti vyhodnocuje a doporučuje radě města přidělení bytu jednotlivým žadatelům. Žadatelům je byt přidělen na základě dosaženého počtu bodů, které podle kategorie jednotlivých bytů zohledňují věk, dosažený příjem, bydliště v Liberci, počet členů v domácnosti, počet vyživovaných osob, stupeň nemohoucnosti, zdravotní stav atd. Jak již z názvu vyplývá, může humanitní komise byt přidělit také s ohledem na danou životní situaci žadatele. Komise se schází jedenkrát za měsíc a projednává kolem 50 žádostí. V případě živelných nebo neočekávaných událostí jsme byli schopni řešit bytovou situaci žadatelů i mimo plán pravidelných jednání.

Liberecko bylo dříve baštou ODS, nyní předvolební průzkumy prorokují vítězství levici, KSČM má podle některých průzkumů dokonce více preferencí než ČSSD. Komentátoři dávají tento stav do souvislostí s vládnutím ODS na liberecké radnici ve dvou předchozích obdobích. Vy jste byl v letech 2006 - 2010 libereckým zastupitelem za ODS. Vnímáte situaci podobně jako novináři? Cítíte za tento stav nějakou zodpovědnost?

Volební preference jsou v zásadě stejné v celé republice, proto si nemyslím, že je to specifikum Liberce. Úbytek voličů pravicových stran dávám do souvislosti s politikou současné vlády, která se snaží být rozpočtově odpovědná a nezadlužovat naše budoucí generace. Bohužel, vláda nedovede některé své kroky příliš dobře komunikovat s veřejností. Rostoucí preference komunistů osobně přisuzuji zklamání voličů ČSSD, kteří jsou znechucení nekonečnými kauzami politiků sociální demokracie a posunuli se více vlevo. Velká část politiků ČSSD pojala krajskou politiku jako ideální příležitost pro vylepšení rodinných rozpočtů. Zářným příkladem je hejtman Rath se svou „sedmičkou“.

Svou zastupitelskou misi vnímám za svou osobu pozitivně - podařilo se prosadit mnoho dobrých věcí. Byly to například nové principy práce v Humanitní komisi (mimochodem se používají po mém odchodu z čela komise dodnes), nebo transformace liberecké nemocnice na akciovou společnost, na které jsem se podílel. ODS vládla v Liberci nepřetržitě od roku 1989. Za tuto dobu udělala pro Liberec mnoho dobrého a Liberec zcela změnil svojí tvář k lepšímu. Je pochopitelné, že za tuto dobu se vyskytly věci, které bychom z dnešního pohledu již dělali jinak. Touha po změně žene lidstvo kupředu.

Proto asi vznikla po minulých volbách v Liberci jiná koalice. Sleduji její kroky, a tak jsem optimista a věřím, že příští volby dopadnou zase v náš prospěch.

Nedávno i k nám do redakce přišla tisková zpráva Radima Ziky, že odstupuje z krajské kandidátky ODS. Důvody byly údajně osobní. Šušká se všelicos. Můžete situaci nějak komentovat? Byl k rezignaci dotlačen, aby kandidátku nepoškozoval?

Pan Zika byl ve vysoké politice mnoho let, pak působil ve státní správě na Pozemkovém fondu. Tato práce byla nesmírně vyčerpávající, umocněna neustálými mediálními útoky na jeho osobu. Z osobních důvodů se rozhodl na funkci ředitele Pozemkového fondu ČR rezignovat. Protože své další pracovní zařazení plánuje v soukromém sektoru, rozhodl se již do letošních voleb nekandidovat. Bylo to jeho svobodné rozhodnutí.

Jste pro voliče poměrně neznámý, možná i proto vás volební tým navrhl na rozhovor. Proč jste se rozhodl právě v těchto volbách kandidovat na volitelném místě kandidátky?

Za vstupem do krajské politiky je především moje snaha aktivně ovlivňovat dění kolem sebe. Je vždycky snazší kritizovat, než se pokusit něco aktivně změnit. Další silnou motivací je mnoha lidmi prezentovaný pocit, že pravicová politika ODS je politikou strany pro bohaté, politika sociálně nespravedlivá. Chci dokázat, že tomu tak není, že i pravicová politika se dá dělat slušně a pro lidi. Není možné, aby na jedné straně vláda v době ekonomické krize šetřila a na druhé straně vedení krajů nehorázně utrácelo. Typickým příkladem je zcela populistické a nehospodárné proplácení třicetikorunových poplatků ve zdravotnictví, za které současné vedení Libereckého kraje vyhodilo více než 36 mil. Kč. Za tyto peníze se mohlo koupit např. 18 vybavených sanitních vozů nebo moderní CT přístroj.

Kdyby se sestavila pravicová koalice, mohl byste se stát uvolněným zastupitelem, radním. Byl byste ochoten rezignovat na svou současnou kariéru v nemocnici a věnovat se na plný úvazek politice?

Pokud člověk kandiduje jako číslo 2 na kandidátce, tak musí být připravený i na tuto eventualitu. Já osobně nemám moc rád slovo „kdyby“ a jsem dalek se vidět sedět v nějakém křesle. Už mnohokrát mě život přesvědčil, že žádné „kdyby“ nenahradí realitu. V tom, jak volby dopadnou, jak se složí koalice a rozdělí rezorty v této koalici, je tolik neznámých, že jsem si svoje operační dny naplánoval a mám je plné až do konce roku.

Jedním z našich hesel v této kampani je, že budeme hospodárně nakládat s prostředky kraje. Já mám své povolání, které mě baví a jsem za ně, na dnešní dobu, docela dobře zaplacený. Svoji kandidaturu beru jako službu občanům, protože si myslím, že v oblasti zdravotnictví je v kraji mnoho neřešených problémů a bolavých míst, která je potřeba zlepšit. Dovedu si představit, že by krajský radní pro zdravotnictví byl neuvolněnou funkcí. Nepotřebuji plat radního, ani služební auto. Pokud bude na kraji dobře fungující odbor s úředníky a bude vytvořena koncepce zdravotnictví, jeho strategie a vize, může to fungovat. Mohlo by jít o první příklad hospodárného využití peněz kraje.

Podle toho, že jste vystudoval gymnázium ve Frýdlantu, předpokládám, že pocházíte z Frýdlantského výběžku. Jak na Vás Frýdlantsko působí? Já tam často cestuji se školními dětmi. Krásná příroda, ale děsí mě, že kousek od rozvíjejícího se Liberce vzniká oblast s obrovskou mírou nezaměstnanosti. Člověk jako by se pár kilometrů od Liberce ocitl někde v opuštěné vsi na Balkáně. Má ODS nějaké recepty, jak tento kraj pro lidi zachránit?

Pocházím z Liberce, nicméně jsem shodou náhod studoval gymnázium ve Frýdlantě. Nyní se tam často vracím díky svým koníčkům a je mi někdy skutečně smutno. Myslím, že srovnání s Balkánem je ale hodně tvrdé. Je ovšem pravdou, že Frýdlant je v rámci kraje často neoprávněně opomíjen. O to víc mě jako patriota zdejšího gymnázia, které má mimochodem stále vysokou úroveň, dokázala rozčílit snaha současného vedení kraje zrušit právě toto gymnázium. Frýdlantský výběžek má mnoho specifik díky své geografické charakteristice, je zde vysoká nezaměstnanost. Pokud by se zde zrušilo gymnázium, tak mladí lidé ztratí poslední důvod, proč zde žít. Doprava studenta z Nového Města pod Smrkem na gymnázium do Liberce by ráno trvala přes dvě hodiny. Dalším velkým problémem Frýdlantska je neopravená infrastruktura po povodních v roce 2010.

ODS kromě toho, že chce zachovat gymnázium ve Frýdlantu, chce také urychleně zlepšit dopravní dostupnost výběžku. Důležité je také, aby ve Frýdlantské nemocnici zůstaly zachovány základní medicínské obory.

Narazil jsem na Vaše jméno v časopisu Týden. Zastával jste se vaší volební jedničky Evy Bartoňové, která na svých billboardech slibuje o pět minut rychlejší dojezd sanitek. Je skutečně v silách politiků dodržet tento slib?

Samozřejmě, že je to možné. Je potřeba si uvědomit, že zřizovatelem Záchranné služby je Liberecký kraj a je jenom na zřizovateli, jaké si dá požadavky na tuto službu. V naší kampani bohužel někteří nepochopili, že chceme zlepšit fungování záchranné služby. Státem stanovených 20 minut je maximum, nikdo nebrání našim záchrankám, aby byly rychlejší.

Vzhledem ke geografické charakteristice a dopravní dostupnosti zejména okrajových částí Libereckého kraje chceme navýšit počet výjezdových stanovišť a zkrátit tak dojezdový čas záchranné služby v některých regionech Libereckého kraje. Jedná se například právě o mikroregion Frýdlantsko. To ostatně mohla udělat už současná koalice ČSSD, SOS s podporou KSČM, pokud by na poplatcích zbytečně neutratila 36 milionů korun.

Je velká škoda, že se nyní v krajských volbách řeší tzv. velká politika, neboli celostátní politika, a utíká se od praktických regionálních témat. Přitom co víc mohou kandidáti do krajských voleb slíbit, než právě jejich řešení. Kdo slibuje více, tak vědomě lže. Pro ODS je krajské zdravotnictví, včetně záchranářů, jednou z hlavních priorit pro následující volební období.

Mimochodem u nás v Lípě jezdí autobusy s paní Bartoňovou, která na nich slibuje, že zachová českolipskou nemocnici. Padl někde nápad jí zrušit? Jste seznámen se stavem českolipské nemocnice?

Stav nemocnice v České Lípě znám velmi dobře. Mým oborem je urologie a právě v našem oboru velice úzce spolupracujeme s Vaší nemocnicí, kde se urologie dostala do personálních problémů, jezdíme operovat urologické pacienty do České Lípy. Podobná spolupráce je v onkologii. Stav nemocnice v České Lípě tedy znám jak zvenku, tak i uvnitř.

V současné době se plánuje rekonstrukce budovy nemocnice, což je jistě chvályhodné. Je ale třeba si uvědomit, že dobrou nemocnici nedělají krásné budovy se zlatými klikami. Primární investice musí směřovat do medicínského vybavení, technologií a odborného personálu. Oprava budov a různá estetická vylepšení jsou až na druhém místě. Pokud došlo v minulosti k uzavření některých nemocnic či jejich oddělení, tak to bylo vždy z důvodů nedostatku odborného personálu, nedostatečného technického vybavení a malého počtu prováděných výkonů.

Osobně si nemyslím, že nemocnici v České Lípě hrozí uzavření. Na to je příliš velká a má velký spád. To, co ovšem hrozí, je, že pojišťovny mohou právě na základě nedostatku personálu a vybavení výrazně omezit počet akutních lůžek a počet medicínských oborů v nemocnici. To by pak v důsledku znamenalo omezení péče pro českolipské občany. Současná medicína klade požadavky na vysokou odbornou úroveň ošetřujícího personálu, je ekonomicky nákladná a specializovaná péče se tak logicky koncentruje do center. Pro kompletní fungující systém krajského zdravotnictví je ale nezbytné udržet funkční také síť okolních okresních a další menších nemocnic. Jednou z hlavních investičních priorit tak bude pro ODS v oblasti zdravotnictví právě českolipská nemocnice, která má své pevné místo v síti krajských zdravotnických zařízení.

Stejně jako já máte zkoušky z myslivosti, zároveň nejste první kandidát, který má myslivost jako koníček. Jak jste se k myslivosti dostal? Můžete se pochlubit nějakým zajímavým zážitkem nebo úlovkem? Ať rozhovor trochu odlehčíme.

Myslivost nepovažuji za koníčka, ale za koně. K myslivosti jsem se dostal až na konci medicíny a přivedl mě k ní kamarád, který mě nechal vystřelit z brokovnice. Do té doby jsem trávil víkendy v Praze na koleji městským způsobem života, pak už jsem ale jezdil pravidelně do lesa a začal víkendy trávit na chalupě s prvními vycházkami na posed, ke krmelci. Myslivost mě během několika měsíců pohltila natolik, že se dneska moji kamarádi ptají, jestli taky dokážu myslet a mluvit o něčem jiném. Velkým problémem současné myslivosti je, že více přibývá lovců a ubývá opravdových myslivců. Kromě standardních trofejí naší zvěře jsem měl možnosti lovit v Namibii. Afrika je úchvatný kontinent a zcela chápu Ernesta Hemingwaye, který řekl, že kdo Afriku jednou pozná, musí se tam vracet.

Rozhovor je primárně určen čtenářům na Českolipsku. Znáte náš region?

Z Českolipska znám kraj Máchova jezera z dob školních výletů, poslední roky jsem se tady ale koupat už nebyl. Dobře znám oblast bývalého výcvikového prostoru Ralsko, kam jezdím na kole a trávím tu taky mnoho dní v době jelení říje. Mám ale rád celý náš kraj a právě proto se chci v zastupitelstvu starat o to, jak se bude v příštích letech vyvíjet.

..

MUDr. Vladimír Šámal se narodil v roce 1969 v Liberci. Po absolvování Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze pracoval v Nemocnici Jablonec nad Nisou, od roku 1996 v Krajské nemocnici v Liberci. Na urologickém oddělení je zástupcem primáře. V letech 2006 – 2010 byl členem zastupitelstva Statutárního města Liberec, předseda Humanitní komise. Je ženatý a má tři děti. Jako koníčky uvádí myslivost, cyklistiku a lyžování.

Vladimír Šámal: Stav nemocnice v České Lípě znám velmi dobře

Komentáře

Re: Vladimír Šámal: Stav nemocnice v České Lípě znám velmi dobře

Těšil jsem se na představení Stejskala, ale vypadá to, že volební štáb má rozum.

Nahoru