Dnes je 23. 09. 2024
svátek má Berta

Vratislav Škoda: „Svůj“ kraj i „svou“ nemocnici mám rád

Nejvýše postaveným kandidátem z Českolipska reprezentujícím Stranu pro otevřenou společnost je MUDr. Vratislav Škoda. Lékař, který působí v českolipské nemocnici od jejího otevření v roce 1981.

 

Přiznám se, že jsem dříve býval příznivcem Strany pro otevřenou společnost, ale po tahanicích následujících po předchozích volbách jsem ji zařadil na index stran, které nevolím. Nějak jsem nevydýchal koalici s ČSSD, navíc fungující s podporou KSČM. Vy jako nestraník za SOSku kandidujete. Jak hodnotíte čtyři roky vládnutí současné krajské koalice?

Samozřejmě je věc názoru, jak se na celou situaci díváte. Než jsem přijal kandidaturu za tuto stranu, tak jsem si zjistil nejen její program, ale také její historii a poznal lidi, kteří ji reprezentují. Každá strana by se měla snažit splnit co nejvíce z toho, co voličům slíbila v předvolební kampani, což je prakticky jediný podstatný důvod, proč od voličů také ve volbách důvěru dostala. V krajském zastupitelstvu je 45 zastupitelů. Po volbách v roce 2008 měli zástupci ČSSD 15 mandátů a nabídli spolupráci právě Straně pro otevřenou společnost se třemi mandáty a Starostům pro Liberecký kraj se sedmi mandáty. Starostové pro Liberecký kraj požadovali pozice hejtmana a dalších dvou radních. Dalo se tedy usoudit, že této straně nešlo ani tak o možnost po další čtyři roky se s přijetím odpovídajícího dílu zodpovědnosti zásadně podílet na správě kraje, ale zejména o politické posty a vlastní prospěch. ČSSD tedy zvolila jiné řešení a uzavřela menšinovou koalici se SOS s programovou podporou napříč ostatními stranami, tedy včetně KSČM.

Za sebe mohu říci, že si cením lidí, kteří nejen slibují, ale nebojí se práce a svou prací své sliby plní. Proto s postupem SOS po minulých krajských volbách souhlasím. Konkrétně za Ing. Vajnerovou po čtyřech letech volebního období je vidět kus odvedené práce a kdo chce, ten to také vidí.

SOSka ještě na jaře podepsala dohodu o spolupráci se Suverenitou Jany Bobošíkové. Proč nakonec kandidujete každý zvlášť?

Tady jsou Vaše informace nepřesné a to i přesto, že byla vydána tisková zpráva a zástupci novinářské obce se také účastnili tiskové konference na toto téma. Tedy jen ve zkratce. SOS podepsala dohodu o spolupráci se Suverenitou, kde se říká, že v místech, kde by Suverenita, případně SOS nekandidovala samostatně, mohou být zástupci jedné nebo druhé strany na kandidátce druhého partnera. Samozřejmě rozhodnutí bylo podmíněno dohodou zástupců jednotlivých krajů. Tato možnost se však netýkala Libereckého kraje. Na tiskové konferenci bylo jasně řečeno, že v Libereckém kraji kandidují obě strany samostatně.

Kandidoval jste v některých předešlých volbách za nějaký jiný subjekt?

Ano. Dvakrát. V minulých a předminulých komunálních volbách do městského zastupitelstva v Novém Boru jako nezávislý za US-DU. Neúspěšně.

Vím, že SOSka odmítá dělení politiky na levicovou a pravicovou. Jaké jsou teda její hlavní přívlastky?

Strana pro otevřenou společnost navazuje na poselství Občanského fóra a to zejména ideu občanské společnosti a dělí politiku pouze na dobrou nebo špatnou. Klade důraz na morální hodnoty a odbornost kandidátů a jsem přesvědčen, že pro obyvatele a voliče našeho kraje je to jasný vzkaz. Všech padesát kandidátů SOS také podepsalo etický kodex politika, který by řada (či možná i většina) kandidátů z jiných stran podepsat nemohla jednoduše proto, že se podobným či možná ani žádným takovým kodexem ve své politické kariéře neřídili a neřídí.

Jedním z volebních témat je zdravotnictví. ČSSD kritizovala převedení nemocnic na akciové společnosti, hned po volbách však dosadila do řídících i kontrolních funkcí své lidí. Jak vy jako lékař vidíte tuto anomálii?

Myslím, že to je otázka spíše pro kandidáta za ČSSD. Samozřejmě neznám všechny nemocnice, kterých se to týká, ani konkrétní personální složení vedení v dotčených nemocnicích, tudíž mohu tuto, jak vy říkáte anomálii, jen těžko hodnotit. Za sebe říkám, že ve vedoucích funkcích v nemocnicích obecně by neměli sedět politici ale hlavně odborníci, čímž nemyslím nutně pouze lékaře, kteří zdravotnictví a jeho problematice rozumí a povedou nemocnice k jejich prospěchu a zejména k prospěchu jejich pacientů. Jistě je při obsazování vedoucích funkcí v nemocnicích nutno vyloučit jakýkoli střet zájmů.

Dokážete posoudit, v jaké kondici českolipská nemocnice v současnosti je? Pacienti ji kritizují, politici a někteří lékaři vychvalují. Jaký je váš dojem?

V nemocnici pracuji nepřetržitě přes 30 let. Za tu dobu pamatuji období, kdy byla nemocnice v kondici lepší, ale i horší, nežli je dnes. V současnosti je, myslím, nemocnice v kondici porovnatelné se stavem zdravotnických zařízení podobné kategorie. Tedy ani žádný zázrak, ale ani žádná katastrofa. Důležité je, že nemocnice prakticky po celou dobu, co zde pracuji, za dodržení přijatelných objednacích i čekacích dob pacientům své spádové oblasti a v některých případech i mimo spádovou oblast stále poskytuje odbornou péči standardní a v řadě případů i nadstandardní úrovně – tedy nad rámec péče obvykle poskytované v nemocnicích okresního typu. Je to především zásluhou každodenní systematické anonymní obětavé a nezištné práce všech zdravotnických i nezdravotnických pracovníků nemocnice.

Umíte si představit, že byste se politice při shodě okolností věnoval profesionálně?

Ano.

Dlouhá léta jste aktivní v Lékařském odborovém klubu. Podepsala se na jeho fungování aféra MUDr. Ratha?

Jen pro přesnost. Lékařský odborový klub v podobě, jak byl založen MUDr. Rathem, zanikl v roce 2001 a to sloučením s další spíše profesně zaměřenou organizací lékařů Svazem českých lékařů. Tímto krokem nově vzniklá profesní a odborová organizace lékařů – Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) získala novou, od obou původních organizací odlišnou platformu, která ji vzdálila zejména od mateřské organizace Lékařského odborového klubu. A není to jen slovíčkaření, protože druhá mateřská organizace - Svaz českých lékařů má dlouhou a úctyhodnou tradici sahající prakticky až ke vzniku samostatného Československa a zejména na počátku své existence) měla nejen mezi lékaři, ale i ve státě jako takovém velkou autoritu.Nově vzniklá organizace díky tomu ztratila ve svém zaměření přímou souvislost s předchozím zaměřením Lékařského odborového klubu a tím pádem i přímou návaznost na osobu jeho zakladatele MUDr. Ratha. Jistý vliv samozřejmě trval, ale ne takového rozsahu, aby současná aféra MUDr. Ratha podstatným způsobem zasáhla existenci a fungování následnické organizace.

Potkat v Lípě někoho, kdo zde vydržel celý profesní život, je skoro zázrak. Co vás zde drží?

Po ukončení studia na lékařské fakultě jsem se s novou nemocnicí v České Lípě tak říkajíc profesně „narodil“. V roce 1981 byla otevřena na jaře a já do ní jako lékař zaměstnanec poprvé vstoupil na podzim. Zprvu jsem uvažoval, že po ukončení studia na lékařské fakultě zůstanu pracovat v Praze, ale převážil můj zájem nastoupit a pracovat v novém zařízení od počátku jeho existence. Jsem rodák z Nového Boru – a to doslova, protože jsem se narodil v porodnici nemocnice v Novém Boru jen nedlouho před jejím zrušením. Byla v budově dnes již též zrušené léčebny dlouhodobě nemocných. Působím zde tedy celý život, „svůj“ kraj i „svou“ nemocnici mám rád, pro nemocnici i pacienty se snažím dělat to nejlepší, co zvládám, jsem rád, když mohu sledovat výsledky své práce i jak se mění náš kraj, jeho regiony i nemocnice v kontextu doby a samozřejmě kromě běžných pout včetně rodinných mne zde drží i krásná, i když drsnější příroda.

Mají vás lidé volit i kvůli vašemu patriotismu? Budete se v případě volebního úspěchu bít za Českolipany a Novoborany?

Myslím, že slovo „patriotismus“ bývá často vykládáno a chápáno spíše v tom méně příznivém významu. V tomto smyslu skutečně nejsem „lokální patriot“. A bylo-li by to tak, jsem přesvědčen, že případné voliče by to spíše odradilo. Každopádně však zastávám názor, že oblast Českolipska i Novoborska je ze strany Libereckého kraje dlouhodobě nedoceněna a v tom vidím pole působnosti pro kandidáty v krajských volbách zvolené z těchto regionů. Vaši formulaci „bít se za Českolipany a Novoborany“ chápu jako „autorskou licenci“. Zvolené zástupce Českolipska i Novoborska v krajském zastupitelstvu případně v dalších funkcích však čeká nesnadná úloha zasadit se o zvýšenou pozornost kraje oblastem, ze kterých budou zvoleni. A to se samozřejmě v případě, že v krajských volbách uspěji, beze zbytu týká i mé osoby.

--

MUDr. Vratislav Škoda se narodil 6. května v Novém Boru. Je absolventem 3. lékařské fakulty UK v Praze. Od roku 1981 byl lékařem českolipské nemocnice na radiodiagnostickém oddělení. Je předsedou místní organizace Lékařského odborového klubu - Svazu českých. Je ženatý, otec dvou dětí.

Vratislav Škoda: „Svůj“ kraj i „svou“ nemocnici mám rád

Komentáře

Re: Vratislav Škoda: „Svůj“ kraj i „svou“ nemocnici mám rád

MUDr. Škodu znám od jeho 15 let. Dodávám, že je absolvent českolipského gymnázia s maturitou v roce 1975 v přírodovědné třídě skvělé a obdivuhodné třídní Marušky Andělové. Již v té době byl spíše nekonfliktní se snahou řešit problémy v klidu. To by pro případnou funkci zastupitele LK za náš region bylo dobré! Částečně jsem vnímal i jeho aktivity po dokončení VŠ a po dobu působení v českolipské nemocnici, zejména pod paní primářkou MUDr. Hanou Čerbákovou (dle mého zcela mimořádná osobnost regionálního zdravotnictví), ale i v odborové organizaci. Proto mu upřímně přeji úspěch!

Tak trochu si ovšem dovoluji možná pro někoho nepříjemnou poznámku, respektive dotaz, jak vlastně dopadla či skončila SOS v České Lípě, kdy by se jistě mohli vyslovit například pan Mgr. Vlček, druhý místostarosta města ČL, a pan MUDr. Záruba, v té době velice aktivní a v sociální oblasti mimořádně poctivě pracovitý člen městského zastupitelstva (mimo jiné)!?

Nahoru

Re: Vratislav Škoda: „Svůj“ kraj i „svou“ nemocnici mám rád

Skoro jsem zalitoval, že jejich volební lístek už jsem vyhodil.

Nahoru